Ana SayfaPazarlamaASO nasıl yapılır? 2021 Rehberi

ASO nasıl yapılır? 2021 Rehberi

-

ASO yani Uygulama marketi optimizasyonu, uygulama marketlerinde daha üst sıralara çıkma ve uygulama marketleri aracılığı ile indirme sayısının artmasına yönelik çalışmadır. Uygulamanızı daha fazla kitleye ulaştırmak ve uygulama indirme sayınızı arttırmak için yapılan çalışmalara App Store Optimizasyonu denmektedir.

ASO sayesinde uygulamalarınız arama sonuçlarında daha üste çıkar bunun sonucu olarak uygulamanızın görünürlüğü artarken önerilen uygulama olarak çıkma ihtimali yükselir. Uygulama marketlerinde ana sayfaya düşme ihtimalinizi arttıracağı için ASO kesinlikle çok önemli bir durumdur.

Sosyal medya yönetim araçları

ASO’da rakip analizi

Arama motoru optimizasyonunda ilk adım rakip analizidir. Rakiplerinizin analizini detaylı şekilde yapmanız gerekmektedir. Uygulama başlığı, görselleri, açıklama metni, güncelleme sıklığı ve yorumları inceleyin. Rakip olduğunuz arama teriminde en başta bulunan uygulamanın isteyerek veya istemeyerek kullandığı yöntemler onun başarılı olmasını sağlamış olabilir. Dikkat etmeniz gereken bir durum ise diğer uygulamalardan daha az puanlama ve yorum almış olan bir uygulamanın daha üst sıralarda çıkması sizin için çok önemlidir. Bu durumda o uygulamayı en ince detaya kadar incelemeniz gerekmektedir. Kullandığı kelimelere kadar inceleme yapılması gerekiyor. Bunu yapmanızın sebebi ise ASO ile kendisinden daha büyük bir kitleyi geçmesidir.

ASO’da anahtar kelime kullanımı

Anahtar kelimelerinizi iyi belirlemeniz gerekiyor. Kullanacağınız anahtar kelimeleri açıklama metninin içerisinde geçmesine dikkat etmelisiniz. Bir kullanıcı ne arayarak uygulamanızı bulabilir? bu soruyu kendinize sorun ve çıkan sonuçları markete işleyin. Rakip analizi anahtar kelime bulmanıza yardımcı olacaktır.

ASO’da uygulama adı ve açıklama

ASO’da Uygulama adı SEO’da H1 başlık gibi düşünülebilir. Kullanıcı arama yaptığı zaman uygulama marketinde üst sıralarda gözükmenin en etkili yoludur. Arama terimi ile eşleşmesi için arama hacmi araştırması yapılması gerekmektedir. Kullanıcılar en çok hangi terimi kullanarak uygulamanıza ulaşabilir bu sorunun cevabı uygulamanızın adında geçmeli.

ASO’da ekran görüntüsü kullanımı

Ekran görüntüsü kullanıcıyı indirmeye teşvik eder. Uygulamanızın ilk 3 görseli uygulamanızın özellikleri hakkında net bilgi vermeli. Özelliklerinizi kullanıcıya detayları açtığı gibi göstermeniz gerekiyor. Dikkat çekici renk kullanımı kullanıcıları uygulamanıza çekecektir.

ASO’da yorum ve puanlama

Uygulama marketlerinde sıralamanın en önemli faktörlerinden birisi ise yorumlar ve puanlardır. ortalama puanınızı yüksek tutmanız gerekmekte. Ne kadar çok yorum ve puan alırsanız rakiplerinizin önüne geçme olasılığınız artacaktır.

ASO’nun altın yumurtası “Güncelleme”

Uygulama marketleri güncelleme alan uygulamaları çok seviyor. Devamlı güncelleme alan uygulamalara şans veriyor ve üst sıralara taşıyor. Düzenli olarak güncellemeniz büyük etkiler ortaya çıkartacaktır. Kullanıcılar ise güncelleme geçmişini görebildiği için güncelleme alan uygulamaları indirme olasılığı artıyor.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dönüşüm Hunisi Satışları Nasıl Etkiler?

Dönüşüm Hunisi Satışları Nasıl Etkiler?

0
Dönüşüm hunisi, satın alma süreçlerinin başından sonuna kadar izlenen yolları ifade etmektedir. Dönüşüm hunisinin kullanılması, satın alma süreçlerinin benzer bir yapıda ilerlemesinden kaynaklanmaktadır. Dönüşüm...
Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir?