Ana SayfaSEOİçerik pazarlamasına nereden başlamalı?

İçerik pazarlamasına nereden başlamalı?

-

İçerik pazarlama, makaleler, videolar, sesli bloglar ve diğer medyalar oluşturup paylaşarak müşterileri çekmek, meşgul etmek ve elde tutmak için kullanılan pazarlama stratejisidir. Bu yaklaşım uzmanlık sağlar, marka bilinirliğini arttırır ve sattığınız şeyi satın alma zamanı geldiğinde işletmenizi akılda tutar.

İçerik pazarlaması nedir?

İçerik pazarlaması, ilgili, faydalı içeriğin (bloglar, haber bültenleri, teknik incelemeler, sosyal medya gönderileri, e-postalar, videolar ve benzerleri) mevcut ve potansiyel müşteriler üçün geliştirilmesi ve dağıtılmasıdır. Doğru yapıldığı zaman bu içerik uzmanlığı oluşturur ve bir şirketin satış yaptığı insanlara değer verdiğini açıkça ortaya koyar.

İçerik pazarlamasının tutarlı kullanımı, potansiyel ve mevcut müşterilerinizle ilişkiler kurar ve besler. Hedef kitleniz şirketinizi başarılarıyla ilgilenen bir ortak ve değerli bir tavsiye ve rehberlik kaynağı olarak gördüğü zaman satın alma zamanı geldiğinde sizi seçme olasılıkları daha yüksektir.

İçerik pazarlaması çalışmalarında markalar mikro bloglar açarak da bunu yapabilir. Bazen kurumsal nedenlerden dolayı yapılamayan içerik pazarlaması aksiyonlarını yeni bir alan adı satın alarak yapabileceğinizi unutmayın.

Neden önemli?

İçerik pazarlaması faydalı ve kanıtlanmış bir taktiktir. Ayrıca, rekabet avantajı sağlar. İçerik pazarlaması hakkında verilere göz atalım:

Blogları olan işletmeler diğer şirketlerden %67 daha fazla potansiyel müşteri elde ediyor.

Alıcıların yüzde kırk yedisi bir satış temsilcisiyle görüşmeden önce 3 ile 5 kısım içerik görüntülüyor.

İçerik pazarlamasını kullanan şirketler kullanmayan işletmelere göre yaklaşık %30 daha yüksek büyüme oranları görüyor.

İşletmeler arası pazarlamacıların yüzde yetmiş ikisi içerik pazarlamanın katılımı ve oluşturdukları olası satış sayısını artırdığını söylüyor.

İçerik pazarlaması nasıl çalışır?

İşletmeniz, potansiyel müşterileri çekmek, birisi ne satın alacağını araştırırken ürününüz veya hizmetiniz için bir gerekçe oluşturmak ve satışları kapatmak için içerik pazarlamasını kullanabilir.

Etkili şekilde kullanmak için satış döngüsünün her aşamasında doğru içeriği sağlamanız gerekir. Bu size karmaşık geliyorsa endişelenmeyin: İçeriğe bu şekilde yaklaşmak aslında süreci basitleştirir.

Şirketlerin satış döngüsünün her aşamasında etkileşim kurmak ve satış yapmak için içerik pazarlamasını nasıl kullandıkları aşağıda açıklanmıştır.

Farkındalık aşaması

Satış sürecinin ilk aşamasında içeriğiniz hedef kitlenizin en önemli endişelerine odaklanmalıdır. Zorlukları ve soruları hakkında yazmak, onlarla etkileşim kurmanız için size en iyi şansı verir. Farkındalık aşamasındaki içerik nasıl yapılır tavsiyesi olmalıdır. Satışınızı değerlendirme ve kapanış aşamaları için saklayın.

Bu aşama için en iyi içerik: makaleler, bloglar, e-kitaplar, videolar, haber bültenleri

Örnekler:

Bir restoran ilkbaharda mezuniyet partisi için bir menünün nasıl planlanacağı hakkında blog yazısı yazıyor.

Bisiklet turu şirketi “Doğru Bisiklet Gezisini Seçmenin 3 Yolu” konusunda kısa bir video hazırlıyor.

Mimarlık firması “Mimar İşe Almadan Önce Sorulacak Sorular” adlı bir e-kitap oluşturur.

Değerlendirme aşaması

Değerlendirme aşamasında içerik yararlı bilgi ve pazarlamanın bir karışımını sunmalıdır. Okuyucuyu hangi özelliklerin veya işlevlerin aranması gerektiği ve çeşitli özelliklerin ihtiyaçlarını nasıl karşıladığı konusunda eğitmelidir. Elbette, içeriğiniz işletmenizin sunduğu şeylere yönelik olmalıdır.

Bu aşama için en iyi içerik: vaka çalışmaları nasıl yapılır, makaleleri,videoları, kontrol listeleri/çalışma sayfaları nasıl yapılır.

Örnekler:

Bulut tabanlı bir telefon sistemi şirketi mükemmel müşteri hizmetini mümkün kılan özellikleri ve işlevleri ayrıntılandıran “Telefon Müşteri Hizmetinizi Geliştirmenin 8 Yolu” başlıklı bir kontrol listesi oluşturur.

Peyzaj şirketi “Çoğu insanın Peyzaj Mimarı İşe Alırken Yaptığı En Büyük Hatalar” hakkında vaka çalışmaları oluşturur.

Yiyecek-içecek şirketi “Sonraki Etkinliğinizde Gıda Alerjilerine Nasıl Uyum Sağlayabilirsiniz” veya “Yemek Servis Sağlayıcınızın Sürdürülebilir Uygulamaları Kullanmasını Nasıl Sağlarsınız” gibi sundukları faydalara odaklanan başarılı etkinliklere ilişkin vaka incelemeleri sunar.

Kapanış aşaması

Potansiyel müşteri satın almaya yakın olduğunda içerik pazarlaması önemli rol oynar. Bu aşamada hizmetlerinizin veya ürünlerinizin ne kadar harika olduğundan ziyade neden en iyi seçim olduğunuza odaklanmaya devam ettiğiniz sürece satışlara odaklanabilirsiniz.

Buradaki ana mesajınız uzmanlığınız, bilginiz ve sattığınız ürünün farklılaştırıcı faydaları olmalıdır.

Bu aşama için en iyi içerik: vaka çalışmaları, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, alıcı kılavuzu, ürün videosu, araştırma raporu

Örnekler:

Danışmanlık firması, sunduğu hizmetlere göre şekillenen stratejik planlama, dışarıdan değerlendirmeler ve diğer hizmetler ile uğraşan işletmelerin daha yüksek büyüme yaşadığını kanıtlayan bir araştırma raporu oluşturur.

Tasarım ajansı farklı uzmanlıklarını sergilemek için farklı sektörlerdeki çalışmalarının çeşitliliğini gösteren kısa videolar oluşturur.

Ortodontist muayenehanesi hastaları son teknoloji ürünü ekipmanı ve birinci sınıf hizmeti hakkında referanslara katkıda bulunmaya teşvik eder.

İçerik pazarlamasına nasıl başlanır?

İçerik pazarlaması bunaltıcı gelebilir, ancak böyle değildir. Başarılı içerik pazarlama kampanyası yönetilebilir ve sürdürülebilir olmalıdır. Başlamak için şu adımları uygulayın:

Kitlenizi tanımlayın. Belirli bir okuyucu için içerik oluşturmak için öncelikleri, zorlukları ve tercihleri ​​hakkında net bir fikre sahip olmanız gerekir. Başlamadan önce hedef kitle üyelerinizin ve potansiyel müşterilerinizin profillerini oluşturun.

Doğru biçimleri belirleyin. Doğru biçim içerik oluşturduğunuz satış döngüsünün hangi aşamasına karşılık gelir. Bir diğer önemli husus, hangi formatların değeri sergilemenize en iyi şekilde yardımcı olacağıdır. Bazıları için bu bir video, diğerleri için bir kontrol listesi olabilir.

Nüshanı kimin yazacağına, düzenleyeceğine ve düzelteceğine karar verin. Müşteriler içeriğinizi kalitesine göre değerlendirecektir. Bu çalışmayı oluşturmak için dahili veya harici doğru kaynağı belirleyin. Kimin yarattığına bakılmaksızın, yayınlamadan önce profesyonel düzeltici ile çalışın.

Nasıl paylaşacağınızı belirleyin. Sitenizde içerik yayınlayacak mısınız, insanlara e-postayla mı göndereceksiniz yoksa bir etkinlik için mi yazdıracaksınız? Anlamlı olan biçimleri seçin. Örneğin, makaleyi e-posta yoluyla göndermek mantıklıdır, sosyal medyada bir kontrol listesi veya çalışma sayfası yayınlanabilir ve bir alıcının kılavuzu satış konuşmasının iyi bir takibidir.

Sürdürülebilir program seçin. Aşırı iddialı içerik pazarlama planı yapmak kolaydır. Hedef okuyucuları ve biçimleri öğrendikten sonra bütçenize ve kaynaklarınıza dayalı olarak oluşturabileceğiniz gerçekçi sayıda içerik öğesi için kısa vadeli (3-6 aylık) plan oluşturun. Her bir içerik parçasını oluşturmanın ne kadar sürdüğünü takip edin, böylece o zamanı programınıza dahil edebilirsiniz.

En iyi uygulamaları takip edin. İlgi çekici içerik, yalnızca sizin ve meslektaşlarınızın bileceği jargon olmadan açıkça yazılmıştır. Nasıl yapılır tavsiyelerini de içermelidir. Kısa, alakalı, eyleme geçirilebilir bir içerik parçası en iyisidir.

SEO ve Sosyal Medya

SEO

İçerik pazarlaması iyi potansiyel müşterilerin işletmenizi bulmasını kolaylaştırır. Bunun gerçekleşmesinin bir yolu, arama motoru optimizasyonu kullanmaktır.

SEO hakkında bilgi çok, ancak başlamak için birkaç önemli en iyi uygulamaya odaklanın.

Anahtar kelimeleri tanımlayın

Anahtar kelimeler SEO çabanızın temelidir. Bu çok önemli kelimeler ve ifadeler potansiyel müşterinin bir şirket, ürün veya hizmet ararken bir arama motoruna girdiği terimlerdir.

İçeriğinize doğru anahtar kelimeleri eklediğiniz zaman daha fazla dikkat çekeceksiniz. En iyi anahtar kelimeler:

Sade dil: hedef kitlenizin ihtiyaçlarını tanımlamak için kullandığı dil

İlgili: Sağladığınız uzmanlık, ürünler ve hizmetlerle eşleşen anahtar kelimeler

Spesifik: odak noktanızın, sektör uzmanlığınızın, olası sorunlu noktaların ve diğer ilgili ayrıntıların birleşimi

Sözünüzü yerine getirin

Arama motorları içerik kopyasını inceler, alaka düzeyini değerlendirir ve başlığın vaat ettiklerini yerine getirip getirmediğini belirler.

İçeriğiniz boyunca anahtar kelimeler kullanmak önemlidir. Aşağıdaki kılavuzu kullanın:

1-2 anahtar kelimeye odaklanın. Sadece birkaç anahtar kelime öbeğine odaklanarak potansiyel müşterileriniz için neyin önemli olduğu hakkında yazarak “anahtar kelime doldurma”dan kaçının.

Başlıkta anahtar kelimeler kullanın. Makalenin ne hakkında olduğunu açık ve net hale getirin.

Yazı boyunca anahtar kelimeler kullanın. Anahtar kelimelerinizi içeriğinize dahil etmenin bir yolunu bulun.

Konudan uzaklaşmayın. Başlıkla ilgili tavsiyeler sağlayan kaliteli içerik en iyi performansı gösterir.

Sosyal medya

İçeriğiniz olduğu zaman bunun hakkında söz söylemenin zamanı geldi. Sosyal medya, Facebook, LinkedIn, YouTube, Twitter, Medium, Instagram ve diğerler içeriğinizi tanıtmanın kanıtlanmış ve kolay bir yoludur.

Bunu 3 adımda yapabilirsiniz:

Yüksek potansiyelli kanallara odaklanın. Sizin için en iyi sosyal medya mecraları, kitlenizin sık olduğu yerdir. Büyük, popüler kanalların yanı sıra, sizi iyi potansiyel müşterilerle buluşturacak daha küçük, sektör odaklı kanalları göz önünde bulundurun. Kitlenize hangi kanalları tercih ettiklerini sorun ve tercihlerine göre yönetilebilir bir liste oluşturun.

Yazınızı kanala uyacak şekilde oluşturun. Her sosyal medya kanalı eğlenceye karşı bir profesyonellik düzeyine, sese ve diğer ayrıntılara sahiptir. Bir kanal için gönderi yazmadan önce bu ayrıntılara aşina olmak için gönderileri incelemek için biraz zaman ayırın.

Yaklaşımınızı test edin ve değiştirin. Kazanan bir sosyal medya tanıtım çabası deneme yanılma içerir. Miktar ve kalite için çeşitli kanallardan gelen yanıtları izleyin.

İçeriği işinize yarayacak şekilde yerleştirin

İlgi çekmek, etkileşim kurmak ve satmak için içerik oluşturarak tanınmanıza izin verin. Bazı planlama ve sistematik içerik pazarlaması ile doğru insanlara ulaşabilir ve markanıza bağlılık uyandırabilirsiniz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dönüşüm Hunisi Satışları Nasıl Etkiler?

Dönüşüm Hunisi Satışları Nasıl Etkiler?

0
Dönüşüm hunisi, satın alma süreçlerinin başından sonuna kadar izlenen yolları ifade etmektedir. Dönüşüm hunisinin kullanılması, satın alma süreçlerinin benzer bir yapıda ilerlemesinden kaynaklanmaktadır. Dönüşüm...
Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir?