Ana SayfaSEOAhrefs, içerik üretici odaklı arama motoru hazırlıkları yapıyor

Ahrefs, içerik üretici odaklı arama motoru hazırlıkları yapıyor

-

Bu dönemde yeni arama motoru haberleri üst üste geliyor, geçtiğimiz hafta da Apple Search için bir iddia ortaya atılmıştı. Şimdi de popüler SEO araçlarından biri olan Ahrefs’in tam 60 milyon dolar kaynak ayırarak kendi arama motorlarını hazırladıkları haberleri kulislerde yer almaya başladı. Ahrefs arama motoru Google veya Bing API ile çalışmayacak ve kendi dizinini kullanan benzersiz bir yapı olacak.

Ahrefs Nedir ve Ne İşe Yarar?

Reklam gelirinin %90’ını içerik üreticilere verecek arama motoru

Ahrefs’in yeni arama motorunun adı konusunda bir açıklama veya sızan bilgi söz konusu değil. Bununla birlikte kazanacakları reklam gelirinin %90’ını içerik üreticilere verecekleri konuşuluyor, yani internet reklamcılığında yeni bir boyut olarak görebiliriz.

İlk önce Donkişot ve yel değirmeni hikayesine paralel bir beklenti oluşuyor. bu kadar büyük oyuncuların olduğu bir yerde buraya dahil olma fikri bile etkileyici aslında. Ahrefs CEO’su yaptığı açıklamada bunun nedenini açıklıyor ve bir mantığa oturtuyor:

“Arama sonuçlarını asıl oluşturan içerik oluşturucular, çalışmalarının karşılığında ödeme almayı hak ediyor. YouTube’un kar paylaşım modelinin tüm video yapım endüstrisini nasıl başarılı hale getirdiğini gördük. Reklam kârlarını içerik yazarlarıyla 90/10 oranında bölerek, arama endüstrisinde yeteneklere adil davranmaya yönelik bir itici güç sağlamak istiyoruz.” diyor Ahrefs’in kurucusu ve CEO’su Dmytro Gerasymenko ve üzerinde çalıştıkları arama motorunun büyük ölçüde mahremiyete yönelik olması gerektiğini vurgulamaya devam ediyor. “Aramalarda belirli verileri kaydediyoruz ancak asla kişisel olarak tanımlanabilecek verileri değil. Örneğin, bir kelimenin kaç kez arandığını ve en çok tıklamayı alan bağlantının konumunu izleyeceğiz ancak hedefli reklamcılık için profilinizi oluşturmayacağız.”

Arama motoru dünyasına idealist yaklaşım

Bu oldukça idealist bir yaklaşım ama farklı bakış açısı heyecan verici noktası aslında. Mevcut yapı içerisinde hem kişisel verilerin gizliliğine önem verilmesi hem de kaos ve sahta haberlerden nasibini alan masumiyetini yitirmiş bir dünyaya zayıf da olsa umut vaat ediyorlar.

Proje sıfırdan bir arama motoru projesi olarak başlamadı. Halihazırda Ahrefs’in müşterilerine sunduğu 12 yıllık geçmişe dayanan bir SEO araçları var ve hem veri topluyor hm de veri depoluyorlar. Arama sonuçları, Ahrefs’in verdiği istatistiklere göre 24 saatte 8 milyardan fazla web sitesi tarayan AhrefsBot tarafından desteklenecek. Bu konudaki dikkat çeken bir başka bilgi ise Ahrefs arama motorunun tüm ülkelerde v çoğu dilde kullanılabilir olacağı.

Ahrefs veri merkezi de açıyor

Yapılan açıklamada bir başka dikkat çekici nokta ise Ahrefs veri merkezi haberiydi. 100 petabayttan fazla veri depolama kapasitesi olan 1.000’den fazla sunucunun şu an aktif olduğunu iddiası. Bulut tabanlı çözümlerin daha pratik olduğunu düşünürsek klasik bir yaklaşım gibi görünüyor ama Gerasymenko’nun bu boyutta bir altyapı için yani bu kadar kapsamlı olacağı için daha ekonomik olacağını planladığını söylemek mümkün.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Ücretsiz SEO Aracı GTMetrix

 Ücretsiz SEO Aracı GTMetrix

0
GTMetrix, web sitelerinin performansını ölçen ve analiz eden bir çevrimiçi SEO aracıdır. Bu araç, web sitelerinin hızını, yüklenme süresini ve genel performansını değerlendirmek için...