Ana SayfaSEOSöylenti: Apple önümüzdeki hafta yeni arama motorunu açıklayacak

Söylenti: Apple önümüzdeki hafta yeni arama motorunu açıklayacak

-

Teknoloji dünyasının önemli isimlerinden Robert Scoble, 6 Haziran Pazartesi günü gerçekleşecek olan Apple WWDC‘de (World Wide Developer Conference = Dünya Çapında Geliştirici Konferansı) hangi gelişmelerin paylaşılabileceğine dair maddeler halinde beklentilerini yayınladı ve Apple Search’e atıfta bulundu. Robert Scoble paylaşımında bir sürü şey söyledi ama arama özelinde “yeni bir arama motoru da geliyor” dedi.

Apple Search mü geliyor?

Robert Scoble bunu Twitter’da “Ah, ayrıca yeni bir arama motoru da geliyor. Siri sonunda “akıllı” olacak mı? İşte o tweet:

Bu tweet Robert Scoble’ın paylaştığı küçük bir noktaydı, Apple’dan artırılmış gerçeklik (AR) ile ilgili olarak ne beklenmesi gerektiği konusunda çok daha fazla bilgi paylaştı. Belki de yakında Apple Glass’ı görürüz?

Apple’ın yıllar içinde arama motoru ile ilgili yaptığı çalışmaları daha önce Apple arama motoru çıkarmak için çalışmaları hızlandırdı yazımızda paylaşmıştık. Kronojik olarak bakmak gerekirse 2014’te yani bundan 8 yıl önce, Apple Spider – Applebot’un belirtilerini görmeye başladık. Ardından 2015’te AppleBot gözlemleri ve Apple, kendi arama sıralama faktörlerini ve AppleBot kullanıcı aracısı ayrıntılarını paylaşmıştı. Ayrıca, John Giannandrea‘nın 2018’de Google’dan Apple’a geçtiğini de hatırlamakta fayda var.

John Giannandrea’nın Apple’a transferi ne anlama geliyor?

Bu sadece Siri’nin soruları yanıtlamada daha iyi olacağı anlamına mı geliyor? Yoksa Apple web’i daha büyük bir şekilde tarayıp kendi dizine mi ekleyecek? Peki sizce Apple, Google veya Microsoft Bing ile rekabet edebilir mi ve eğer öyleyse Google’dan pay alabilecekler mi?

2021’de Apple Safari’de Google’in varsayılan arama motoru olması için Apple’a 15 milyar dolar ödedi. Google neden bu kadar büyük bir ödeme yaptı? Çünkü Apple Arama dünyasında kontrol sahibi olmak Google için çok değerli.

Twitter’da paylaşımları buradan takip edebilirsiniz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Niche Pazarlama: Dar Kitlelere Yönelik Etkili Pazarlama Stratejileri

Niche Pazarlama: Dar Kitlelere Yönelik Etkili Pazarlama Stratejileri

0
Niche pazarlama, belirli ürün ya da hizmetin yalnızca dar bir hedef kitleye sunulduğu pazarlama stratejisidir. Bu strateji, geniş kitlelere hitap eden geleneksel pazarlama stratejisinden...