Ana SayfaSEOGoogle arama sonuçlarında hala gerçek başlıkları göstermeyi tercih ediyor

Google arama sonuçlarında hala gerçek başlıkları göstermeyi tercih ediyor

-

Google’ın geçtiğimiz zamanlarda getirdiği sayfa başlığı güncellemesi istinaden arama motoru sonuçları için web sitelerinin orijinal başlıklarını kullanmaya devam edecek.

 Google çalışanı John Mueller, arama motoru sonuç sayfasında (SERP) değiştirilse bile orjinal web site başlıklarının kullanılacağını onayladı.

Şubat ayının üçüncü gününde Google Search Central SEO online görüşmesi sırasında John Mueller tarafından bu bilgi ortaya konuldu.

Görüşmede yakın zamanda gerçekleşen sayfa başlığı güncellemesi hakkında bir soru soruldu. Endişeli bir SEO çalışanı, arama sonuçlarında gösterilmemesine rağmen başlangıçta kullanılan başlık sıralama için kullanılıp kullanılmayacağını merak etti. Soruda, Google’ın, seçilen sayfaların içerisinde bulunan yazıların, başlık olarak seçilmesi, Google’ın bu sonuçlara daha yararlı olarak görüp sıralama üzerine etkileri olup olmayacağı soruldu.

Orijinal başlıkların sıralamaya etkilerine cevap olarak, John Mueller söz konusu zaman diliminde Google’ın orijinal başlıkları seçtiğini ama gelecekte bunun değişebileceğini ima etti.

Eğer orijinal sayfa başlığınız bir anahtar kelime içeriyor ve bu anahtar kelime Google’ın değiştirdiği başlık içerisinde gözükmüyor ise tedirginliğe gerek yok çünkü Google’ın sorgulama sıralama algoritması, bunu kullanıyor.

“Evet. En azından şu an durum böyle. Bu tür şeylerin zamanla nasıl evirileceğini asla bilemezsiniz ancak sıralama için şu an başlık etiketi, başlık elementi gibi ögeleri kullanmaya devam ediyoruz. Web sayfasının her şeyini değiştiriyoruz gibi düşünmeyin. Biz sadece bu yaklaşımı bir faktör olarak kullanıyoruz. Sizin için sayfanızın başlığınızı sergileyip belki de ilgilendiğiniz o anahtar kelimeyi silsek bile, sıralama için o anahtar kelimeyi kullanırız.”

Sayfa başlığı güncellemesi sonrası ortaya çıkan, web siteleri kendi başlıklarını, Google’ın seçtiği başlıklarla değiştirmeli mi sorusuna Muellerin cevabı hayır oldu. Google’ın yaptığı başlık değişikliği varsayılan olarak seçkin başlık olarak tanımlanmayacak. Google sorgulama algoritmasının orijinal başlıkları kullanacağını da bildiğimizi düşünürsek, o başlıkları kaldırmak sıralamanızı etkileyebilir.

Mueller bu yanlış anlaşılma için:

“Çokça aldığım bir diğer soru ise:

‘Başlıkları Google’ın seçtiği başlıklara mı dönüştürmeliyim? Çünkü Google en iyisini bilir.’

Bu soruya cevabım hayır. Bu algoritmalar bazı şeylere bakıyor ve bazı şeyleri anlamaya çalışıyor ancak siz sitenizi daha iyi biliyorsunuz, siz kullanıcılarınızı daha iyi tanıyorsunuz. Yani ben Google’ın algoritmalarının yaptıklarını körü körüne takip etmezdim. Bazı durumlarda Google algoritmaları size güzel fikirler verebilir ve bu oldukça güzel, yine de gözü kapalı şekilde takip etmeyin.”

Emirkan Damar
Emirkan Damar
SEO alanında yazılar yazan Emirkan, iki yılı aşkın İmza İnternet Teknolojileri ekibinde yer alıyor. 20 Yaşındayım, Nişantaşı Üniversitesinde Bilgisayar Programcılığı ikinci sınıf öğrencisiyim, okuluma ek olarak İmza İnternet Teknolojilerinde Dijital Pazarlama alanında çalışmalar yapıyorum. Kişisel bloğumda da kendi deneyimlerimi ve dijital gelişmeler hakkında tecrübelerimi ve güncellemeleri sizlerle paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

baidu

Çin’in popüler arama motoru Baidu, ChatGPT’ye rakip bir teknoloji geliştiriyor

0
Arama motoru devlerinden Çin merkezli Baidu, OpenAl’un geliştirdiği ChatGPT’ye rakip olarak yapay zeka destekli Chatbot teknolojisini geliştirmekte. ChatGPT’nin yakaladığı başarının ardından pek çok şirket bu...