Ana SayfaSosyal MedyaInstagram Arama Sonuçlarını Nasıl Sıralıyor?

Instagram Arama Sonuçlarını Nasıl Sıralıyor?

-

Instagramın arama sonuçlarını nasıl sıraladığını ve içeriğinizi anahtar kelimeler içinde sıralamanızı nasıl optimize etmeniz gerektiğini öğrenin.

Instagram’ın başında olan, Adam Mosseri, uygulamanın arama sonuçlarını nasıl sıraladığını ve Instagram’da kullanılanılabilecek birkaç SEO ipucunu paylaşıyor.

Mosseri daha önce Instagram’ın, sizin için önerilenler algoritmasının, anasayfadaki,hikayelerdeki,reels içindeki ve keşfetteki içerikleri nasıl ortaya çıkardığı, hakkında bazı detaylar paylaşmıştı.

Instagram’ın arama sonuçlarını sıralandırma şekli biraz farklı çünkü her ne kadar keşfet tarafında, otomatik şekilde içerikler oluşturulup gösterilse bile, Instagram arama sonuçlarını gösterebilmek için kullanıcının bir yazı yazmasına ihtiyaç duyuyor. 

Instagram arama sonuçlarını ilgili kullanıcını ile en alakalı şekilde düzenlemeyi hedefliyor.

Mosseri:

Mavi ayı gördükten sonra uzay hakkında görseller bulmak istediğinizi düşünelim. Keşfet bölümünde arama barına tıkladığınız zaman, ilk göreceğiniz şey daha önce yaptığınız aramalar. Uzay yazmaya başladığınız an, size girdiğiniz içerik ile alakalı hesaplar,sesler,etiketler ve yerler gösteriyoruz. Bu durumda @uzay ve #uzay gibi aramalar size uzay ismini içeren diğer içerik öğelerini gösteriyor.

Instagram Arama Sıralamasında Etkisi Olan İşaretler 

Kullanıcı tarafından girilen yazı dışında, Instagram’ın arama algoritması, hesaplardan, etiketlerden ve yerlerden gelen bilgileri işleyerek sıralama sonuçlarını iyileştiriyor.

Instagram’ın sıralama algoritmasında rol oynayan etkenler;

  • Metin: Instagram’ın arama çubuğuna girdiğiniz metin, sıralamadaki en önemli etken. Algoritma önce metne uygun kullanıcı adlarını, başlıkları, etiketleri ve yerleri eşleştirmeye çalışacak.
  • Etkileşim durumu:  Takip ettiğiniz hesaplar, gördüğünüz postlar ve daha önce hesaplarla nasıl etkileşimlerde bulunduğunuza dair bilgiler birleştirilerek size daha alakalı sonuçlar sunulması için çalışan Instagram, takip ettiğiniz içeriklerle alakalı sonuçlar göstermeye daha yatkın.
  • Kullanıcı Etkileşimi: Çok fazla potansiyel sonuç olduğunda, Instagram etkileşim sinyallerine bakacaktır. Bu sinyaller içerisinde, tıklama sayısı,beğeniler,paylaşımlar gibi öğeler bulunmaktadır.

Instagram SEO için neler yapılabilir?

Mosseri içeriğinizin Instagram’da daha kolay şekilde bulunulması için birkaç ipucu veriyor.

  • Hesabınızın içeriğiyle alakalı bir kullanıcı adı ve profil ismi oluşturduğunuza emin olun.

Metinin en önemli sıralama etkeninden birisi olması sebebi ile Instagramın sizi kolayca bulabilmesi için içeriğinizle alakalı bir profil ismine sahip olmanız çok önemli.

  • Bio içerisinde anahtar kelimeler ve lokasyonlara yer verin.

Bio içerisindeki metnin önemide oldukça büyük. Bio’nuzun sizin kim olduğunuz ve bu hesabın ne hakkında olduğu hakkında bilgi içermesi gerektiğini unutmayınız. Eğer hesabınızda yerin önemi büyükse, örneğin küçük bir işyeri sahibi iseniz, yer bilginizi paylaşmanız, etrafınızdaki insanların sizi bulmasını kolaylaştırabilir.

  • Başlıklarınızda anahtar kelimeler ve etiketler kullanın.

Aramada bir postun gözükebilmesi için, anahtar kelimeleri ve etiketleri başlık olarak görselin altında kullanın, yorumlarda değil!

Instagram Arama Cezaları

Google’da da olduğu gibi, Instagramın kurallarına uymamak içeriğinizin arama sonuçlarında çıkmaması gibi sonuçlara neden olabilir. Instagram kişisel postları,hesapları ya da koca bir etiketi cezalandırabilir.

Mosseri cezaların nasıl işlediğini şöyle anlatıyor:

Spam yada kurallara uymayan bir hesap, arama sonuçlarında gözükmeyebilir ve bu nedenle sizin o hesabı bulmak için tam adını yazmanız gerekebilir.

Sansürlenen Instagram hesaplarını, Google’ın indexlemeyi durduğu siteler gibi düşünebiliriz. İçeriğe ulaşmanın tek yolu ona direk olarak bağlanmak.

Instagram Arama Özelliğine Gelecek Yenilikler

Instagram yakında, arama sonuçlarına etki edecek bir dizi yenilik getirecek. Bu yenilikler sayesinde kullanıcılar hesaplar ve etiketlerden daha fazlasına erişebilecekler..

Şirket “tam arama sonuç sayfası deneyimi” dedikleri bir deneyim üzerinde çalışıyor. Bu şekilde insanlar ilgilendikleri şeylere daha derin bir şekilde ulaşabilecekler.

Şimdilik, uzay şeklinde bir arama yaptığınızda, uzay kelimesini içeren hesaplar ve etiketlerle karşılaşıyoruz. Yakında aynı arama sonucunda uzay hakkında etiketler ve hesaplar haricinde, uzay görselleri de görmeye başlayacağız.

Emirkan Damar
Emirkan Damar
SEO alanında yazılar yazan Emirkan, iki yılı aşkın İmza İnternet Teknolojileri ekibinde yer alıyor. 20 Yaşındayım, Nişantaşı Üniversitesinde Bilgisayar Programcılığı ikinci sınıf öğrencisiyim, okuluma ek olarak İmza İnternet Teknolojilerinde Dijital Pazarlama alanında çalışmalar yapıyorum. Kişisel bloğumda da kendi deneyimlerimi ve dijital gelişmeler hakkında tecrübelerimi ve güncellemeleri sizlerle paylaşıyorum.

4 YORUMLAR

  1. Instagram sürekli olarak algoritma değiştiriyor sanırım, biz eskiden paylaşımlarımızı yaptığımızda Hashtag’ leri de eklerdik, her paylaşımımızda bir kaç takip eden geri dönen ve etkileşim olurdu şimdi ise neler yapıyoruz, neredeyse gönderiyi öne çıkarıyoruz yine de zorlandı artık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

SEO'ya Ne Kadar Zaman ve Para Ayırmalıyım?

SEO’ya Ne Kadar Zaman ve Para Ayırmalıyım?

0
SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), çevrim içi görünür olmanıza, hedef kitlenize ve potansiyel müşterilerinize ulaşabilmek için gerekli bir stratejidir. SEO çalışmaları zaman ve emek gerektiren uzun...