Ana SayfaSosyal MedyaInstagram’a ürün nasıl yüklenir?

Instagram’a ürün nasıl yüklenir?

-

Milyonlarca kişinin aktif olarak kullandığı Instagram’ın özelliklerinden bir diğeri de alışveriş özelliğidir. Instagram alışveriş özelliği diğer adı ile Insta shopping ile kullanıcılar e-ticaret sitelerinin ürünlerini Instagram üzerinden satabilirler.

Müşteriler de uygulamanın kolay arayüzü ve yönlendirmeleri sayesinde kolaylıkla satın alma işlemi gerçekleştirebilirler. Instagram üzerinden satış yapmak isteyen markalar, Instagram Alışveriş özelliğini aktif etmelidir. Aşağıdaki adımları uygulayarak Instagram’ a ürün yüklemek için kolaylıkla Instagram Alışveriş özelliğini aktif edebilirsiniz.

Instagram'da en çok satılan ürünler neler?

Instagram Alışveriş özelliği için gerekli şartlar

Instagram Shopping özelliğini aktif etmek isteyen kullanıcıların Instagram’ın istediği bazı şartlarına sahip olması gerekir. Bununla birlikte kullanıcılar:

 1. Aktif bir e-ticaret sitesine sahip olunmalı.
 2. Insta Shopping özelliği aktif edilmek istenen hesabın Facebook ve Instagram hesapları birbirine bağlanmalı. 
 3. Instagram hesabı ‘işletme hesabı’ olarak değiştirilmeli.
 4. Facebook’ta Business Manager üzerinden bir işletme hesabı oluşturulmalıdır. 

Facebook üzerinden de Business Manager’da işletme hesabına sahip olmanız gerekir. Eğer bu şartları sağlıyorsanız Instagram üzerinden Alışveriş Özelliği’ni açabilirsiniz.

Alışveriş Özelliğini açmak için uygulanması  gereken adımlar

 1. Instagram üzerinden satışa sunulmak istenen ürünler için, Business Manager’da ‘Katalog Yöneticisi’ üzerinden bir katalog oluşturulur.
 2. Oluşturulan kataloğa ürünler hata olmadan eksiksiz bir şekilde eklenir.
 1. Alışveriş Özelliğini Aktif Et seçeneği seçilebilir ya da markanın Instagram hesabına giriş yapılarak ‘Mağazayı Gör’ seçeneğinden Alışverişi Özelliğini Aktif Et seçeneği ile özellik aktif edilebilir.

Adımlar uygulandıktan sonra markanın hesabı ve ürün kataloğu Instagram tarafından incelenir ve onaylanır.

Hesap, Alışveriş Özelliği onayını aldıktan sonra, Instagram mağaza üzerinden Ayarlar- İşletme Ayarları- Alışveriş- Alışveriş özelliği üzerinden yayınlanmak istenen ürün kataloğu seçilerek bitti butonu seçilir. Daha sonra ise ürünler etiketlenebilir.

Instagram Gönderisine Alışveriş Etiketi Ekleme

 1. İşletme hesabınızdan “+” simgesine dokunun
 2.  Gönderi düğmesi açılınca bir fotoğraf ya da video ekleyin
 3. Gönderinizin açıklama kısmına yazınızı yazın, istediğiniz efekt ve filtreleri ekleyin
 4. Ürünleri Etiketle butonuna dokunun, gönderide etiketlemek istediğiniz ürünleri seçin
 5. Etiketlemek istediğiniz ürünü aratın ve ürünü seçin. “Bitti” veya simgesine ”+ dokunun. 

Eklenen ürünler Instagram gönderisinde görüntülenir. Paylaşılan tüm ürünler Facebook’un Ticaret İlkeleri kanunca kontrol edilir ve onaylanır. Kullanıcılar Instagram’da  Alışveriş sekmesi üzerinden ürünlerinize kolaylıkla ulaşabilir. Ayrıca kullanıcılar beğendikleri ürünlerinizi kaydederek istek listelerine ekleyebilirler. 

2 YORUMLAR

 1. Çok faydalı bir yazı! Instagram’da ürün yükleme konusunda hiçbir fikrim yoktu, ancak bu yazı sayesinde adım adım nasıl yapabileceğimi öğrendim. Teşekkürler aramamotoru.com!

 2. Harika bir yazı! Instagram’da ürün yükleme konusunda hiçbir fikrim yoktu, ancak bu yazı sayesinde adım adım nasıl yapabileceğimi öğrendim. Teşekkürler aramamotoru.com!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

İçerikte Kelime Sayısının Önemi

İçerikte Kelime Sayısının Önemi

0
İçeriklerde kelimelerin ifade ettiği anlam kadar, miktarı da önemlidir. Kısa metinlerle verilmesi gereken mesajı karşı tarafa yansıtmak mümkün olmayacağı gibi, binlerce kelimeden oluşan metinleriniz...