Ana SayfaSEOTikTok SEO nedir ve nasıl çalışır?

TikTok SEO nedir ve nasıl çalışır?

-

TikTok SEO, hesabınızın keşfette daha çok gözükmesine ve hesabınızın iyi bir sıraya yerleşmesine yardımcı olan bir optimizasyon uygulamasıdır. TikTok’da aynı Google gibi kullanıcılara özgü kaliteli  içerikler sunarak daha kişiselleştirilmiş bir deneyim sağlıyor. İlgi alanlarınıza göre özelleştirilen “For You” sayfasında sizin ilginizi çeken videolara yer veriliyor. Markaların radarında olan TikTok uygulaması, bir pazarlama kanalı olarak görülüyor. İçerik üreticileri de kullanıcı kazanmak için bu platformu aktif bir şekilde kullanmaktadır. Bu hedeflere ulaşabilmek için hem markaların hem de influencer gibi içerik üreticilerinin TikTok Seo stratejisi uygulamaları kaçınılmazdır. 

TikTok 2016 yılında çıkmıştır ancak pandemi yıllarında aktif kullanılmaya başlanmasıyla günümüzde daha çok tercih edilen bir uygulama haline gelmiştir. Trendlerin ortaya çıkışlarının önce TikTok üzerinden olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bazı influencerlar ilk olarak TiktTok’da sonrasında Instagram gibi diğer platformlarda içeriklerini yayınlıyorlar. Peki TikTok’da hedeflenene ulaşmak için TikTok SEO’yu nasıl uygulamalıyız ve nelere dikkat etmeliyiz? 

TikTok’ta İlgili ve Açıklayıcı Anahtar Kelime Kullanımı 

İçeriklerinizi yüklerken açıklama kısmında videonuza en uygun ve en alakalı kelimeleri seçmeye özen göstermelisiniz. Sadece popüler kelimeleri bulup içeriğinizle alakalı olmayan kelimeler seçerseniz algoritma bunu fark ederek videonuzun keşfete düşmemesine sebep olabilir. Eğer uyumlu anahtar kelimeleri kullanıp arama kutunuza eklerseniz keşfette diğer varyasyonlarla etkileşim haline girebilirsiniz. 

Ek olarak anahtar kelimeleri sadece açıklama kısmında değil videonuzun üzerindeki yazılarda da kullanırsanız uygulamada arama yapılırken de kullanıcıların daha çok önüne çıkmasına olanak sağlar. Eğer metin eklemek video konseptinize uyumlu değilse gözükmeyecek bir şekilde de anahtar kelimelerinizi ekleyebilirsiniz. 

TikTok SEO nedir ve nasıl çalışır?

TikTok İçin Düzenli İçerik Üretimi

Düzenli bir şekilde içeriklerinizi TikTok’a yüklerseniz algoritma sayfanızın keşfette daha çok çıkmasını sağlar.. Bu şekilde etkileşiminiz ve sayfa bilinirliğiniz artar. Ek olarak ürettiğiniz içerikleri seri halinde yaparsanız  kullanıcılaı sayfanızda daha fazla vakit geçirir. 

TikTok’ta Hashtag Kullanımı

Açıklama kısmında kullanılan hashtagler de keşfete düşmenize yardımcı olur. Ancak görünür olması açısından kullandığınız bu hashtagler çok fazla olmamalı eğer olursa algoritma videonuzu spam olarak algılayıp “For You” sayfasında gösterimini engelleyebilir. Bu sayının en fazla 5 adet ile sınırlı olması kullanıcılar açısından daha faydalıdır. 

TikTok Viral Ses Kullanımı

Bir videonun izlenimini arttıran en önemli etkenlerden biri de ses ve müziktir. Kullandığınız sesler de anahtar kelimeleriniz kadar videonuzu etkiler. Eğer seçtiğiniz şarkı veya ses kullanıcıya hitap ediyor veya o dönemde popüler bir şarkıysa videonuzun birden fazla kez etkileşim alıp başkalarıyla da paylaşılmasına olanak sağlayabilir. Ayrıca TikTok’da ses dosyalarının üzerinden de aradığınız içeriğe ulaşabilirsiniz. 

TikTok SEO nedir ve nasıl çalışır?

TikTok’ta Canlı Yayın Yapmak

Canlı yayınlar sizi takip eden insanlarla yakından ve anlık iletişim kurmanız için büyük avantajdır. Ancak canlı yayın yapmak için TikTok’un 1000 takipçi koşulu olduğunu şimdiden söyleyelim. Yapacağınız bu yayınlarda takipçilerinizle konuşabilir ve içerikler hakkında soru sorup fikir alışverişinde bulunabilirsiniz. Böylece takipçi kitlenizden edindiğiniz bilgilerle sayfanızın etkileşimi açısından içeriklerinize yön verebilirsiniz.

TikTok’ta İşbirliği Yapmak

Bilinir markalarla yapacağınız anlaşmalar daha büyük kitlelere ulaşmanıza yardımcı olur. 

Doğru içeriği üretip uygun bir işbirliği yaparsanız hem marka değerinden hem de markanın hitap ettiği kesimden takipçi kazanabilir ve  daha çok kullanıcıyla etkileşim halinde olabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...