Ana SayfaSEOAlakasız trafik alan sayfalara ne yapmalısınız?

Alakasız trafik alan sayfalara ne yapmalısınız?

-

Google’da yerel işletmeniz için sıralama sorunları yaşamanız muhtemel. Yanlış yapılmış işlemler sonucunda yerel olarak yükselmek isterken ülke genelinde yükselmeniz sizin zararınıza olacağı için bu hatayı düzeltmeniz gerekmektedir.

Yerel firma için yapılan SEO çalışması yanlış sonuçlar doğurursa ne gibi zararı olur?

Yerel SEO yaparken son derece dikkatli olunması gerekiyor yapılan işlemler yerel olmayan SEO çalışması ile aynı olursa çalışmalar sonucunda ülke geneli veya dünya geneli yükselme muhtemel olabilir.

Peki bunun sitemize zararı nedir? İşletmeniz yerel olarak hizmet veriyor ve internet üzerinden ürün satışı, pazarlaması yapmıyor ise başka şehirden sitenize giren kullanıcılar sitede aradığını bulamayacağı için hemen çıkacaktır. Hemen çıkma oranını önemli oranda arttıracağı için siteniz büyük darbe alarak gerileme yaşayacaktır. Örnek olarak Çorum’da hizmet veren bir hazır su satıcısı sitesine yerel SEO çalışması yaparken kullanılan kelimeler ve hedef anahtar kelimeler yanlış seçilir ise ülke geneli bir yükselme meydana gelecek.

Bu yükselmenin sonucunda ise İstanbul’da yaşayan ve su siparişi vermek isteyen ziyaretçi siteye girdiğinde istediği firma olmadığını anlayacak ve sitenizden çıkış yapacaktır.

Hangi zengin sonuçlar daha çok trafik alıyor?

Alakasız trafik nasıl önlenir

Sitenize gelen alakasız trafiği önlemek için yapılan işlemleri baştan kontrol etmeniz gerekiyor. Google Benim İşletmeme işletmenizi detaylı adresinizi girmelisiniz bu en önemli adımlardan birisi. İkinci olarak sitenizde yerel ifadelere yer vermeniz gerekiyor eğer bu ifadeler az ise arttırmanızı öneririm. Site başlığınızda ve içerik başlıklarınızda konumunuz hakkında bilgi verin “Ankara Hazır Su” gibi bölgeyi ve hizmeti işaret eden başlıkları kullanmanızı öneriyorum.

İlinizde bulunan hizmet verilen mahalleler ve ilçeler içi içerik oluşturun bu içeriklerin hedeflemesini yerel aramalar için uygun hale getirin. Örnek olarak “Kocaeli Hazır Su – Firma Adı” şeklinde kullanım yerel olarak hedeflenecektir ancak bu başlığı ise daha fazla optimize etmek mümkün. “Kocaeli İzmit Hazır Su – Firma Adı” şeklinde başlık kullanımı şehrin tamamını değil bir ilçesini hedef almış olursunuz.

Diğer ilçelere hizmet vermiyor iseniz bu kullanımı uygulayın. Sitenizin her sayfasında adresinize yer verin bu alt kısım(footer) veya tsaramınıza uygun olarak yapabiliyor iseniz sitenizin üst kısmında(header) adresinize yer verin. Bu yöntem ile arama sonuçlarında daha fazla yerel bilgiye yer vermiş olacaksınız. Son olarak işlemleri yapmadan firmanın ülke geneline yayılıp yayılmayacağını sorgulamanız optimizasyon sonrasında tekrar ülke genelinden trafik almanız zorlaşacaktır.

Can YİĞİTEROL
Can YİĞİTEROL
1999 Yılında Çorum'da doğdum. İnternet teknolojileri alanında kendimi okuma yazmayı öğrendiğim zamandan bu yana geliştiriyorum. Uzmanlık alanı olarak SEO ve Dünya'nın en büyük içerik yönetim sistemi olan Wordpress üzerinde kendimi geliştirmeye devam ediyorum. 7 yıldır kişisel blog sayfamda düşüncelerimi paylaşıyorum. Arama motoru optimizasyonunun bir sihir olduğuna inanıyorum ve bu beyinde sihire fazlasıyla yer var...

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

0
Site hızı, bir web sitesinin içeriğini kullanıcının görüntüleyebilmesi için ifade edilen  yüklenme süresidir. Kullanıcının bir web sitesinde tarayıcılara girmeye başladığı andan itibaren site tamamen...