Ana SayfaSEOBacklink Nedir? Ne İş Yarar?

Backlink Nedir? Ne İş Yarar?

-

Backlink Nedir? diye sorsak sektörün içerisindeki hemen herkesin bildiği bir terim olan backlink sorduğumuzda herkesin kendince bir tanımlama yapabileceği bir kavram. Arama motorlarının gelişimi ile birlikte tanım olarak bir değişikliğe uğramasa da uygulanması tarafında gelişmeler ve değişiklikler söz konusu olmaktadır. Biz de bu yazımızda sadece terim anlamını değil uygulanması ile alakalı da paylaşımda bulunacağız.

Backlink Nedir?
Bir web sitesinin farklı bir web sitesine vermiş olduğu metin, video veya görsele verilen tıklanılabilir bağlantıya backlink denir. Backlink, bir web sayfasının arama motorlarındaki itibarına katkıda bulunur ve arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda çıkması için önemli kaynaklardan biridir.
Alınan backlinkler, arama motorları açık olarak kabul edip üzerinde çalışmalar yapmaya başlamadan önce web dünyasında yayın yapan herhangi bir siteye içeriğine bakılmaksızın faydalı olarak kabul ediliyordu. Zaman içerisinde arama motorlarında yapılan güncellemeler ile backlink alınan sitelerin muhteviyatı daha öndemli hale gelmeye başladı ve şimdilerde alınan backlinkler içerik uygunluğu söz konusu değilse faydalı olmuyor, tam tersi olumsuz etki ediyor.

Backlink Ne İşe Yarar?
Bir web sitesi için çok önemli olan backlink, arama motorları tarafından referans olarak nitelendirildiğini söyleyebiliriz. Referans olan web site sayısının artması yani çok fazla web sitesi tarafından backlink verilmesi link verilen web sitesinin popüler olduğunu ve ilgili backlink analizine göre de kalitesini belirlemede önemli bir kriterdir. Buradan da anlaşılacağı gibi backlink SEO için önemli bir yere sahiptir.
Alınan backlinkin web sitesine fayda sağlaması için kaliteli, nitelikli, ilgili ve kalıcı olması önemli bir husus olarak karşımıza çıkıyor. Google’ın algoritmalarından bir tanesi olan Trustrank da web sitenize aldığınız backlinklerin değerlendirilmesiyle web sitenize bir değer verir.
Backlink ağınızı oluştururken dikkat etmeniz gereken hususlardan öne çıkanları paylaşmak istiyoruz.

 • Link aldığınız sitelerin içeriğinizle alakalı olmasına özen gösterin.
 • Link aldığınız web sitelerinden sürekli aynı anahtar kelimeye backlink almayın.
 • Yine aynı şekilde aldığınız backlinkleri aynı sayfaya almayın, çeşitlilik sağlayın.
 • Backlink alımını bir iki gün vey kısa bir zaman dilimine sığdırmayın, geniş zamanlarda alımı gerçekleştirin.
 • Sosyal platformlardan link almaya ve etkileşim oluşturmaya çalışın.
 • Link aldığınız kaynakların tek düze olmamasına özen gösterin. Forum, yorum, içerik veya bloglar aracılığıyla backlik alarak çeşitlilik sağlayabilirsiniz.
 • Link aldığınız web sitesinin daha önce arama motorları tarafında banlanmamış olmasına dikkat edin.
 • Sürekli link çıkışı yapmaya odaklanmış web sitelerinden backlink almayın.
İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

2 YORUMLAR

  • Merhaba İbrahim Bey,

   Backlink halen değerlendirme kriterleri arasında yer alıyor fakat her yeni güncelleme ile birlikte dengeler değişiyor. Son güncellemelerle birlikte kaldırılan backlink değil PageRank değeri. Google doğal olarak büyümeyi göz önüne alıyor ve haliyle doğal gelen backlinkler sıralamanızı etkilemeye devam edecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

0
Site hızı, bir web sitesinin içeriğini kullanıcının görüntüleyebilmesi için ifade edilen  yüklenme süresidir. Kullanıcının bir web sitesinde tarayıcılara girmeye başladığı andan itibaren site tamamen...