Sonuçları görmek ve/veya aramayı sonlandırmak için "esc" tuşuna basın.

Rich Snippets Nedir?

Son yıllarda karşımıza en çok SEO terimlerinden bir tanesi rich snippets. Google rich snippets ortaya çıktıktan sonra çok ilgi gören SEO tekniklerinden biri haline geldi. Rich snippets arama motorlarında arama yapan kullanıcıların yani hedeflediğiniz okuyucu kitlesi veya potansiyel müşterileri sitenize daha rahat ulaşmasını sağlayan arama sonucunda çıkan site başlığını destekleyen bir alandır.

Google rich snippets arama motorlarında yapılan arama sonuçlarındaki alaka düzeyini arttırarak kullanıcıları web sitesine yönlendirme ihtimalini arttırmaya yönelik bir tekniktir ve kullanıcılara arama sonuçlarında ilgili sayfa hakkında daha fazla veri sağlamayı hedefler.

Bir televizyon alma niyeti olan birey olduğunuzu düşünün ve o an araştırdığınız televizyon modeli SONY 55X8505C olsun. Google’da arama yaptığınızda aşağıdaki görseldeki gibi varsa reklamlar ve altında organik arama sonuçlarında da markanın kendi sayfalarını görmeniz olası. Akabinde dikkat çeken iki karşılaştırma sitesinin rich snippets özelliğinden yararlandığını ve farklı görünüşün dikkat çektiğini görüyoruz. Sonrasında da Youtube sonucunu görüyoruz.

Rich Snippets

Aşağıda doğru takip eden aramalarda çıkan 2 karşılaştırma sitesinin rich snippets özelliğini kullandığını gördüğümüz bu özelliğin içerisinde farklı farklı kriterleri tercih ettiklerini gözlemliyoruz. Yıldızlar göze hitap ediyor ve yanında ise kullanıcıların oyları, derecelendirme, toplam oy sayısı ve en düşük fiyat gibi özellikleri ve ürün / site hakkında yapılan açıklama alanını görüyoruz.

Rich Snippets

Arama sonuçlarında farklı görünümü ve açıklamalar ile daha dikkat çeken bir arama sonucunun ön plana çıkması için sayfalarınızı belirli şablonlara uygun olarak hazırlamanız gerekmektedir. Arama motoru botları sitenizi tararken hazırladığınız kodları tespit eder ve arama sonucu sayfasına yansıtır. Yapılan araştırmaların sonucunda Rich Snippets kullanan siteler daha fazla trafik almaya başlıyorlar, bunun arama sonuçlarında çıkan verinin ikna ediciliği olarak düşünebiliriz.

Rich Snippets Uygulama Alanları

Diğer Uygulama Alanları
ÜrünlerYıldız sayısı, oylama sonuçları, yüzde değerlendirmeler, toplam oy sayısı ve fiyat gösterilebilir.
MüzikŞarkıların veya şarkıcıların oylama sonuçları veya indirme linki gösterilebilir.
İşletmelerYıldız sayısı, oylama sonuçları, yüzde değerlendirmeler ve yer bilgisi gösterebilirsiniz.
TarifelerYıldız sayısı, oylama sonuçları, yüzde değerlendirmeler ve fiyat aralığı gösterilebilir.
RestaurantlarYıldız sayısı, oylama sonuçları, yüzde değerlendirmeler ve fiyatlar gösterilebilir.
KişilerKişiler hakkında kısa bilgi, fotoğraf, alternatif iletişim bilgileri ve telefon numarası gösterilebilir.
VideolarArama sonuçlarında video resmini ve açıklama alanını gösterebilirsiniz.
OlaylarHerhangi bir organizasyonun yer, zaman ve mekan bilgilerini gösterebilirsiniz.
YazarlarYazar hakkında kısa bilgi, fotoğraf ve iletişim bilgileri gösterebilirsiniz.
YazılımlarYazılım hakkında kısa bilgi, yazılımın sahibi ve boyutunu gösterebilirsiniz.

Tabloda bazı örneklerini gördüğünüz kullanım alanları dışında aklınıza gelebilecek ve ekstra bilgi sunabileceğiniz tüm alanlarda uygun şekilde kullanabilirsiniz. Yapılandırdığınız verileri arama motoru botları daha kolay tarasın diye hazırladığınız rich snippet uygulamalarının nasıl görüneceğinizi Google Webmaster Tools yapısal veri test aracı ile test edebilirsiniz.

Google Yapısal Veri Test Aracı
Google Yapısal Veri Test Aracı
Yorumlar

3 Yorum

kenan

Çok değerli bilgiler teşekkür ederim sizlere


Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.