Ana SayfaSEORich Snippets Nedir?

Rich Snippets Nedir?

-

Son yıllarda karşımıza en çok SEO terimlerinden bir tanesi rich snippets. Google rich snippets ortaya çıktıktan sonra çok ilgi gören SEO tekniklerinden biri haline geldi. Rich snippets arama motorlarında arama yapan kullanıcıların yani hedeflediğiniz okuyucu kitlesi veya potansiyel müşterileri sitenize daha rahat ulaşmasını sağlayan arama sonucunda çıkan site başlığını destekleyen bir alandır.

Google rich snippets arama motorlarında yapılan arama sonuçlarındaki alaka düzeyini arttırarak kullanıcıları web sitesine yönlendirme ihtimalini arttırmaya yönelik bir tekniktir ve kullanıcılara arama sonuçlarında ilgili sayfa hakkında daha fazla veri sağlamayı hedefler.

Bir televizyon alma niyeti olan birey olduğunuzu düşünün ve o an araştırdığınız televizyon modeli SONY 55X8505C olsun. Google’da arama yaptığınızda aşağıdaki görseldeki gibi varsa reklamlar ve altında organik arama sonuçlarında da markanın kendi sayfalarını görmeniz olası. Akabinde dikkat çeken iki karşılaştırma sitesinin rich snippets özelliğinden yararlandığını ve farklı görünüşün dikkat çektiğini görüyoruz. Sonrasında da Youtube sonucunu görüyoruz.

Rich Snippets

Aşağıda doğru takip eden aramalarda çıkan 2 karşılaştırma sitesinin rich snippets özelliğini kullandığını gördüğümüz bu özelliğin içerisinde farklı farklı kriterleri tercih ettiklerini gözlemliyoruz. Yıldızlar göze hitap ediyor ve yanında ise kullanıcıların oyları, derecelendirme, toplam oy sayısı ve en düşük fiyat gibi özellikleri ve ürün / site hakkında yapılan açıklama alanını görüyoruz.

Rich Snippets

Arama sonuçlarında farklı görünümü ve açıklamalar ile daha dikkat çeken bir arama sonucunun ön plana çıkması için sayfalarınızı belirli şablonlara uygun olarak hazırlamanız gerekmektedir. Arama motoru botları sitenizi tararken hazırladığınız kodları tespit eder ve arama sonucu sayfasına yansıtır. Yapılan araştırmaların sonucunda Rich Snippets kullanan siteler daha fazla trafik almaya başlıyorlar, bunun arama sonuçlarında çıkan verinin ikna ediciliği olarak düşünebiliriz.

Rich Snippets Uygulama Alanları

Diğer Uygulama Alanları
Ürünler Yıldız sayısı, oylama sonuçları, yüzde değerlendirmeler, toplam oy sayısı ve fiyat gösterilebilir.
Müzik Şarkıların veya şarkıcıların oylama sonuçları veya indirme linki gösterilebilir.
İşletmeler Yıldız sayısı, oylama sonuçları, yüzde değerlendirmeler ve yer bilgisi gösterebilirsiniz.
Tarifeler Yıldız sayısı, oylama sonuçları, yüzde değerlendirmeler ve fiyat aralığı gösterilebilir.
Restaurantlar Yıldız sayısı, oylama sonuçları, yüzde değerlendirmeler ve fiyatlar gösterilebilir.
Kişiler Kişiler hakkında kısa bilgi, fotoğraf, alternatif iletişim bilgileri ve telefon numarası gösterilebilir.
Videolar Arama sonuçlarında video resmini ve açıklama alanını gösterebilirsiniz.
Olaylar Herhangi bir organizasyonun yer, zaman ve mekan bilgilerini gösterebilirsiniz.
Yazarlar Yazar hakkında kısa bilgi, fotoğraf ve iletişim bilgileri gösterebilirsiniz.
Yazılımlar Yazılım hakkında kısa bilgi, yazılımın sahibi ve boyutunu gösterebilirsiniz.

Tabloda bazı örneklerini gördüğünüz kullanım alanları dışında aklınıza gelebilecek ve ekstra bilgi sunabileceğiniz tüm alanlarda uygun şekilde kullanabilirsiniz. Yapılandırdığınız verileri arama motoru botları daha kolay tarasın diye hazırladığınız rich snippet uygulamalarının nasıl görüneceğinizi Google Webmaster Tools yapısal veri test aracı ile test edebilirsiniz.

Google Yapısal Veri Test Aracı
Google Yapısal Veri Test Aracı
İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

0
Site hızı, bir web sitesinin içeriğini kullanıcının görüntüleyebilmesi için ifade edilen  yüklenme süresidir. Kullanıcının bir web sitesinde tarayıcılara girmeye başladığı andan itibaren site tamamen...