Ana SayfaSEOSEO Geliştirici Listesi

SEO Geliştirici Listesi

-

Seo geliştirici listesi, sitenizi Google Search ile entegre edebileceğiniz temel adımlardır. Arama motoruna uygun web sayfası geliştirebilmek için aşağıdaki adımları mutlaka uygulamanız gerekiyor.

Kurulum & Keşif

 • Search Console
  Web sayfanızın Google kaydı ve doğrulamasını search console ile yapmalısınız
 • Google My Business
  İş sahiplerinin açık adreslerini belirleyip web siteleri ile bunu doğrulama yapmaları gerekiyor.  Müşteriler sizi ister Google Arama’da ister Google Haritalar’da veya Google+’da arıyor olsun Google My Business sizi müşteriye doğru sonucu vermenizi sağlar.

 

Mobil Ekosistemi Düşünün

 • Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP)
  Google search sonuçlarında görünürlük artırmak ve daha fazla mobil trafik sağlamak için Google tarafından önerilen hızlandırılmış mobil sayfalar üretebilirsiniz.
 • Uygulamanızı Büyütün
  Daha önce kurulumunu yaptığınız mobil uygulamalarınız ile Google Search sonuçlarında ki veriminizi artımak için App Indexing uygulayın. Firebase bu servisi etkili kullanmak için size 4 öneriyi yönergelerinde açıkca anlatıyor.
 • Mobil Dostu Sayfalar Oluşturun & Geliştirin
  Mobil web sayfaları hazırlayın var ise bunları geliştirmek için Google yönergelerinden faydalanın.
  Bir sayfa mobil kullanım için biçimlendirildiğinde Google’ın bunu anlamasını sağlayın. Böylece Google, arama sonuçlarında içeriğinizi, mobil arama yapanlara doğru olarak sunabilir.

 

İçeriğinizin İndexlenmesini Sağlayın

 • Site Haritaları Oluşturun
  Web sayfanız da dinamik oluşturulan her URL adresinin Google’a gittiğinden emin olun. Google’ın site haritası kurallarına mutlaka uymalısınız. 50.000 adetden fazla url olamaz ve maksimum 10 MB boyutunda olmalıdır. Önerimiz siz bu rakamı 10.000 ve 5 MB altında tutmaya çalışın.
 • Gelişmeleri Google’a Bildirin
  Siteniz de yapılan her değişikliği Google ile paylaşın ve Google’ı pingleme ve Fixed etmekten çekinmeyin. Fixed işlemleri için Search Console kullanın Pinglemek için ise sitemap ping adresini mutlaka deneyin.

 

Gelişmiş Arama Sonuçları İçin İçeriklerinizi Uygun Hale Getirin

 • Zengin Arama Sonuçları Elde Edin
  Sitenizin makalelerini, yemek tariflerini, yada önemli olayların etkileşimini google rinch snippet kodlarıyla birleştirin ve arama görünürlüğünüzü farklılaştırarak yeni ziyaretçiler elde edin.
 • Ek Özellikler ile Sitenizi Besleyin
  Google’ın sitelerinizi daha zengin kaynaklar ile donatabilmeniz için sunduğu Breadcrumb – Organizasyon Yapısı – Sosyal Medya hesaplarının bağlanması – Arama Kutusu gibi zengin ürünlerle besleyin. Kişisel yada Kurumsal web sayfalarınızı rakiplere göre daha farklı sonuçlandırabilir ve müşterilerinize online pazarlamada yeni keşifler sunabilirsiniz.
 • Bilgi Grafik Kartları
  Markaların google sonuçlarında yan blokta yer aldığı ve Google’ın tamamen hızlı bilgi ve marka bilinirliği sağlattığı bu durum ile müşteri odaklı çalışmalarınızda markanızı ön planda çıkartabilirsiniz.

 

Test & Analiz Etme

 • Veri Test Aracı
  Yukarıda hazırladığınız tüm zengin içerik kaynaklarını yapısal veri test aracı sayesine kontrol edebilir ve hatasız olarak sitenizde çalışmasını sağlayabilirsiniz.
 • Webmaster Konsolu
  Google Webmaster  Araçları ile zengin içerikler ve sayfa yapılandırmalarını Google botların nasıl algıladığını analiz edebilir ve eksikliklerinizi buradaki araçlar ile giderebilirsiniz.
 • Google Analytics
  Web sayfanıza ekleyeceğiniz analytics kodları yardımıyla Google Search tarafında yapılan işlemlerin dönüş oranlarını kullanıcı deneyimini analiz edebilirsiniz.

 

Tüm araç ve işlemler ile ilgili sorularınız olursa yorumda paylaşırsanız yardımcı olmak isteriz.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

0
Günümüz Dijital Dünyasında, reklam ve pazarlama stratejileri hızla değişmektedir. Bu değişimde en önemli rol oynayan şeylerden biri de farklı dijital reklam modellerinin olmasıdır.  Interstitial Reklamlar Interstitial...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?