Ana SayfaSEOTitle Nedir?

Title Nedir?

-

Bugün paylaşacağımız konunun başlığı Title nedir? Sektörün içerisinde ve bir şekilde temas eden hemen herkesin kullandığı bir terim olan title kelime anlamı olarak başlık, unvan, isim, sıfat gibi anlamlara gelmektedir. SEO terimleri arasında en bilinenlerinden olan title sektörel olarak başlık anlamında kullanılır ve bir sayfa içerisinde html kodlarının üst satırında yani html tag alanında bulunur.

Web sitesi sayfa kaynağında <title> SAYFANIN BAŞLIĞI </title> olarak görürsünüz. Title, açık olan web sayfasının tarayıcı dekmesi üzerinde de görünür, aynı zamanda arama motorlarında yapılan aramaların sonuçlarında da tıklanılabilir link olan arama sonuçları sayfasında mavi başlıklardır.

Arama motoru botları geldiğinde öncelikli olarak baktığı alanlardan bir tanesidir, <title> SAYFANIN BAŞLIĞI </title> olara arama motoru botlarına tanıtıldığı gibi kullancıların da arama sonuçlarında gördükleri başlıklardır. Bu sebeple başlıkların düzgün kullanımı çok önemli bir konudur. İçindeki metinler, yazılar ve görseller ile arama motorları tarafından indekslenen ilgili web sayfasının içeriği ne kadar kaliteli olursa olsun arama sonuçlarında kullanıcıları cezbedecek bir başlığınız olmazsa beklediğinizin verimin altında kalabilirsiniz.

Arama motoru optimizasyonunda önemli bir yeri olan SEO title yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı önemli bir kriterdir. Seçtiğiniz sayfa başlığının sayfanın içeriği ile uyumlu olması arama motorları değerlendirmesinde kendine yer bulan bir konudur.

Örnek Uygulamalar
Aramamotoru.com Anasayfa Arama Motoru Optimizasyonu ve Pazarlaması – SEO, SEM, ASO, Tasarım, UI/UX
Aramamotoru.com Alt Sayfa Rich Snippets Nedir? – aramamotoru.com

Web sayfalarının başlıkları açıklayıcı ve kısa olmalıdır. Yetmiş karakterin üzerinde olmamalıdır, yetmiş karakterden daha uzun başlıklar seçtiğinizde arama sonuçlarında yetmiş karakterden sonra “…” olarak görünür ve bu nedenle önerilmez. Yine 35 karakterden kısa olmaması da önerilmeyen bir diğer husustur.

Web siteniz içerisindeki sayfalarda tekrar tekrar kullanılan ve standart metinli başlıklar kullanmamaya, sitenizdeki her sayfaya gereken özeni göstererek açıklayıcı başlıklar hazırlamaya özen göstermelisiniz.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

0
SEO uyumlu içerik, web site ve içeriklerinizin arama motorlarında daha iyi bir performans göstermesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle, SEO uyumlu içerik yazımı konusunda...