Ana SayfaSEOBacklinkler etkisini ne zaman göstermeye başlar?

Backlinkler etkisini ne zaman göstermeye başlar?

-

Web sitelerinden organik ya da ücretli olarak backlinkler, SEO çalışmalarının en çok tercih edilen yöntemlerinden birisi.  Bu konuda en çok merak edilen ise backlinklerin etkisini ne zaman göstermeye başlayacağı. Ancak bu konuda net bir cevap bulunmuyor. Sitelerin sonuçlarında değişikliklerin etkili olabilmesi 3 ay ile 12 ay arasında bir süre gerekirken bu süreyi etkileyen pek çok etken bulunuyor. Backlinkte sonuçları etkileyecek etkenlere göz atarak backlink çalışmalarınızı planlayabilirsiniz.

Google açıkladı: Backlink sayısı ne kadar önemli?

İşte backlink etkisinde süreyi kısaltacak öneriler

Sitenin yetkisi

DR değeri olarak bilinen etki alan sıralaması, sitenin güvenilir kaynaklardan aldığı bağlantıları ölçer. DR yükseldikçe sitenin güvenilirliği de artmaktadır. Ahrefs, Semrush, MOZ ve Majestic gibi popüler SEO araçları, DR gibi verilerin ölçülmesini desteklediği için web sitelerinin mevcut güven durumu kolayca kontrol edilebilir. Eğer bağlantı alınan web sitesi yüksek bir değere sahipse, alınacak backlinkin daha kısa süre içerisinde etki göstermesi de mümkün olacaktır. Ayrıca backlink alınan bir web sitesinin güven puanı ne kadar düşükse, oluşturulan bağlantıların olumlu değişiklikler yaratabilmesi de bir o kadar uzayacaktır.

Trafik trendleri

Google, web sitelerinin trafiklerini kapsamlı bir şekilde analiz etmektedir. Bu nedenle de backlinklerin etkisi söz konusu olduğunda sitelerin trafik trendleri de kapsam dahiline alınmaktadır. Eğer backlink alınan web sitesinde olumsuz bir trafik trendi bulunuyorsa, bu durum backlinkin etkisini düşürebilmektedir.

Marka popülerliği

Backlink çalışmalarında çoğu zaman gözden kaçırılan konulardan birisi de web sitesinin marka olup olmadığıdır. Semrush gibi araçlar ile yapılacak kontrollerde web sitesinin markaya bağlı bir trafiğinin olup olmadığı, alanında otorite kurup kurmadığı görülebilir. Ziyaretçi kitlesinde marka olmayı başaran web siteleri, daha otoriter olduğu gibi alınan backlinkler, ziyaretçiler için de güven verecektir ve etkileşim böylece artacaktır. Bu etkileşimin artması ise backlink etkisinin daha kısa sürede görülmesini sağlar.

Sayfa ve site türleri

Backlink alınacak farklı kaynaklar olduğundan dolayı backlink alınan site ile backlink verilen siteler farklı alanlarda olabilmektedir. İçerik sayfalarına kurulan bağlantılar çoğu zaman ticari sayfalardan daha hızlı ve daha olumlu sonuçlar sağlamaktadır. İçeriğin Google için önemli olması, bu durumda önemli bir ayrıntıdır.

Rekabet durumu

B2B türü çalışmalarda bağlantılar yaygın bir şekilde kullanılır. Ancak sadece backlink almak bu tür projelerde yeterli olmamaktadır. Bu nedenle backlinkler ile yapılacak bağlantı çalışmalarının kaliteli içerikler ile güçlendirilmesi gerekir.

5 etken backlinklerin etki süresi üzerinde oldukça etkilidir. Bununla birlikte backlink çalışmalarında sitenin aldığı trafik, domain otoritesi gibi pek çok kriter fiyatları belirler. Backlink sonuçlarının görülmesi için hedeflenen anahtar kelimelere göre değişkenlik gösteren bir bütçenin ayrılması gerekir. Bütçe ne kadar fazlaysa, kuşkusuz daha fazla etki edilecektir.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

SEO'ya Ne Kadar Zaman ve Para Ayırmalıyım?

SEO’ya Ne Kadar Zaman ve Para Ayırmalıyım?

0
SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), çevrim içi görünür olmanıza, hedef kitlenize ve potansiyel müşterilerinize ulaşabilmek için gerekli bir stratejidir. SEO çalışmaları zaman ve emek gerektiren uzun...