Ana SayfaSEOGoogle açıkladı: Backlink sayısı ne kadar önemli?

Google açıkladı: Backlink sayısı ne kadar önemli?

-

Sitelerimize gelen toplam backlink sayısı mı önemli yoksa alınan backlink’in kalitesi mi? sorusuna cevap arayışı içerisindeyken Google çalışanı John Mueller’in konuya açıklık getirdi.

John Mueller sitenize verilen toplam backlink sayısının Google açısından önemli olmadığını dile getirirken tek bir kaliteli backlink almanın milyonlarca bağlantıdan daha önemli olduğunu söylüyor.

Etiketler sıralama üzerinde etkili mi?

Google backlinkleri görmezden gelebilir

John Muller yaptığı konuşmada Google milyonlarca siteden bağlantı alabilirsiniz bunun bizim için önemi yok hepsini görmezden gelebiliriz dedi.

“Bir web sitesi için neyin alakalı olduğunu, bu bağlantıların ne kadar gerektiğini ve toplam bağlantı sayısının hiç önemi olmadığını anlamaya çalışıyoruz. Çünkü isterseniz gidip milyonlarca web sitesinde milyonlarca bağlantı oluşturabilirsiniz ve bunların hepsini görmezden gelebiliriz. “

Konuşmasına göre aldığınız bağlantının sayısı önemli değil. Asıl önemli olan ise siteniz ile alakalı olup olmadığı. Birçok kişinin yaptığı hataya açıklama getiren Mueller bu konuya net bir şekilde açıklık getirmiş oldu.

Nasıl Bağlantı almalıyız?

Aldığınız bağlantının sayısı değil işlevi son derece önemli. İşe yarar diye her siteden backlink almak hiçbir işinize yaramayacak olması açıklama sayesinde netlik kazandı. Sitenizin içeriği ile alakalı aynı sektörden backlink almanız alakasız siteden aldığınız milyon adet backlinkden daha faydalı olacaktır. Backlink almadan önce siteyi detaylı şekilde incelemeniz gerekiyor. Aynı sektörde misiniz site içerik kalite durumu nasıl bunları inceleyerek sitenize çok değerli backlink kazandırabilirsiniz.

Bağlantı kalitesi nedir?

  • İçerik benzerliği
  • Bağlantı alınan sitenin otoritesi

Bağlantı kalitesini bu iki madde üzerinden işleyebiliriz. Bağlantı aldığınız sitenin içeriği sizin siteniz ile benzer olmalı mümkün ise aynı içerik yönelimine sahip olmalıdır. Bu durumda rakip analizi ön plana çıkıyor ve rakiplerinizin bağlantılarını da takip ederek daha verimli bir çalışma elde etmiş olursunuz.

Bağlantı aldığınız sitenin otoritesini kontrol edin. Otoriter bir siteden aldığınız bağlantı çok değerli olacağı için üzerinde durmanız gereken bir detaydır.

Ek olarak Bing arama motoruna göre ise içerik ön plana çıkıyor. Organik olarak oluşturulmuş içerik ile alakalı kişiler tarafından üretilmiş bağlantının daha önemli olduğunu düşünüyor.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

5 Adımda Dijital Marka Bilinirliğinizi Arttırın

5 Adımda Dijital Marka Bilinirliğinizi Arttırın

0
Günümüzde neredeyse her şeyin dijitalleştiği dünyada markaların da bilinirliklerini artırmaları için dijital dünyada yer edinmeleri gerekiyor. Kullanıcılar zamanlarının çoğunu çevrimiçi platformlarda geçiriyor,  ürün ya...