Ana SayfaSEOHaber siteleri ve Kısa içerik yayınlayan siteler için SEO yöntemleri

Haber siteleri ve Kısa içerik yayınlayan siteler için SEO yöntemleri

-

Google çalışanı John Mueller haber siteleri ve kısa içerik yayınlayan siteler için gelen bir soruya cevap vererek SEO açısından neler yapabileceklerini açıkladı. Kısa içerik hakkında önemli noktalara değinen John Mueller içeriğin kalitesinin uzunluğundan önemli olduğunu düşünüyor.

John Mueller haber sitelerinin uzun makaleler üretmeye çalışmaması gerektiğini söylerken bazen kısa yazıların daha iyi sonuçlar verdiğini belirtiyor. 19 Şubatta yapılan Google arama konsolu SEO yayınlarında bu tür sorulara yanıt veren John Mueller’in açıklık getirdiği en önemli konulardan birisin ise bu konu olduğunu düşünüyorum.

Etiketler sıralama üzerinde etkili mi?

Uzunluk değil kalite önemli

Hem hemen her yazımızda belirttiğimiz gibi önemli olanın içeriğin kalitesi olduğunu John Mueller doğruluyor. Yazınızın kısa olması kalitesiz içerik üretmek ile aynı negatif etkiyi oluşturacağının altını çiziyor. Soruyu soran kişi bazen kısa içeriği olan haberleri dizine eklenmemesi için noindex kullandığını belirtiyor ve John Mueller bunun kendi tercihine bırakarak soruyu soran kişiye cevap olarak açıklama yapıyor. Bu açıklamada dikkat edilmesi gereken en önemli cümle Bazen kısa makaleler tamamen iyidir.

Açıklamanın tamamı şöyle;

“Aramada görünmelerini istemiyorsanız noindex’i kullanabilirsiniz, ancak bir şeyi sırf kısa haber olduğu için noindex’e ihtiyacınız olacağını sanmıyorum.

Bazen kısa makaleler tamamen iyidir. Makalenin uzunluğuna çok fazla odaklanmam, bunun yerine dizine eklenmesini istiyor musunuz yoksa istemiyor musunuz? “

Açıklamadan ne çıkarılmalı

John Mueller’in yaptığı açıklamadan şöyle bir sonuç çıkartmanız gerekiyor; Haber siteleri veya kısa içerikler yayınlayan bir siteniz var ise içeriğin kalitesini önemsemeniz gerekiyor. Uzun yazılar içeriğin kaliteli olduğu anlamına gelmiyor. Verilen içeriğin yeterli bilgiyi sunup sunmadığına odaklanın ve spam yapmaktan kaçının. Spam yaparak uzattığınız yazının kalitesi düşeceği için kısa içerik yayınlamak daha doğru bir seçim olacaktır. Kısa içerikler Google tarafından direkt olarak zayıf içerik olarak algılanmaz. Google botları düşündüğünüzden daha zeki algoritma ile çalışmaktadır. İçeriğinizi spam yapmadan kaliteli hale getirmelisiniz.

Haber sitelerinde yapılan en büyük hatalardan birisi ise ajanslar tarafından gelen haberleri yeni bilgiler eklenmeden yayınlanmasıdır. Haber’de olsa içeriklerin kopya olmadığını ve kalitesinin diğer haber sitelerden farklı olduğunu kanıtlamanız gerekiyor.

Can YİĞİTEROL
Can YİĞİTEROL
1999 Yılında Çorum'da doğdum. İnternet teknolojileri alanında kendimi okuma yazmayı öğrendiğim zamandan bu yana geliştiriyorum. Uzmanlık alanı olarak SEO ve Dünya'nın en büyük içerik yönetim sistemi olan Wordpress üzerinde kendimi geliştirmeye devam ediyorum. 7 yıldır kişisel blog sayfamda düşüncelerimi paylaşıyorum. Arama motoru optimizasyonunun bir sihir olduğuna inanıyorum ve bu beyinde sihire fazlasıyla yer var...

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Reddit reklamları işletmenizi büyütmeye yardım edebilir mi?

Reddit reklamları işletmenizi büyütmeye yardım edebilir mi?

0
Son zamanların popüler sosyal medya platformlarından biri olan Reddit, geniş ve aktif bir kullanıcı kitlesine sahip olan bir platformdur. Bu platformlarda kullanıcılar, subredditler adı...