Ana SayfaTasarımE-Ticarette ürün görselleri neden önemli?

E-Ticarette ürün görselleri neden önemli?

-

E-Ticarette ürününüzü satan en büyük etkenlerden birisi ürün görselidir. E-Ticarette ürün görsellerini belirli teknikler ile ayarlarsanız potansiyel müşterilerinizi müşteriye dönüştürebilirsiniz. Yazımızda ürün görsellerini nasıl ayarlamanız gerektiğini anlatacağız.

E-Ticaret sitenizde bulunan ürün görselleri ziyaretçilerin ilk baktığı şeydir. Aradığı ürünü ziyaretçi görselden tanır bu yüzden ürün görsellerinin iyi seçilmiş özenle düzenlenmiş olması gerekmektedir. E-Ticaret sitesinde ürün görsellerinin iyi olması için hiçbir masraftan ve uğraştan kaçılınmaması gerekiyor.

Ürün görselleri nasıl çekilir?

Ürün görsellerini çekerken profesyonel destek almak doğru olsa da kendinizde basit yöntemler ve resim düzenlemeleri ile ürün görsellerini hazırlayabilirsiniz.

Ürün görsellerini çekerken ürünü ön plana almanız gerekiyor gereksiz detaylardan kaçılması gerekiyor ama bunun ayarını iyi tutturmanız gerekmekte. İyi ürün görseli beyaz arka plan kullanarak sadece ürünün olduğu bir görsel değildir. Eğer bir mutfak robotu görseli çekiyorsanız çevresine ön planda olmayacak ve ürünün ne işe yaradığını anlatacak şekilde meyve sebze yerleştirilebilir. Bu sayede robotun etrafında ürün ile alakalı nesneler olduğu için fazla dikkat çekmeyecek ancak renkli içerik olduğu için potansiyel müşterinin dikkatini çekecektir.

Ürün birden çok detaya sahip ise kesinlikle her yönden çekilmeli ürün sayfasında sergilenmelidir. Ürünü çekerken yönünü değiştirdiğinizde yerinin sabit olduğuna dikkat edin çünkü resim geçişlerinde her seferinde yer değiştiren ürün çok hoş gözükmüyor. 360 derece ürün görselleri gün geçtikçe yaygınlaşıyor ve ziyaretçilerin 360 derece görsellerle etkileşime geçme olasılığı daha yüksek olduğu için mümkün ise 360 derece görsellere sitenizde yer verin.

Sektöre uygun ürün görseli hazırlama

Görselini çekeceğiniz veya düzenleyeceğiniz ürünün sektörünü iyi araştırın. Her yöntem her ürün kategorisinde işe yaramayacaktır. Örnek olarak kuruyemiş sitesinde kuruyemişleri beyaz arka planda çekmek düşük bir etki oluşturacaktır. Onun yerine örnekte kullandığımız gibi sektörün bilindik detaylarına yer vermek daha profesyonel ürün görüntüsü ortaya çıkaracaktır.

Burada gördüğünüz gibi yeterli ürün görselinde detaylara odaklanın ürünün adı “Sarı Çorum Leblebisi” Kuruyemiş sektörü çok eski zamandan bu yana kıl çuval kullandığı için sektörle bütünleşmiş bir nesnedir. Arka planı beyaz yapmak yerine böyle bir detay ile daha profesyonel ve doyurucu görüntü oluşturabilirsiniz. Profesyonel çekim yapamayanlar için beyaz arka planı iyi ayarlamak zor bir iştir ürünün gerçek rengini yansıtmak oldukça zordur beyaz arka planda o yüzden kendi imkanlarınız ile görsel hazırlıyor iseniz sektörün detaylarına hakim olmanız gerekmektedir.

Ürün görselleri için SEO ipuçları

Ürün görselleri sadece site içerisinde değil arama motorlarında da sergileneceği için görsel SEO ya ihtiyacınız var. Görsel metinlerinin iyi hazırlanması ürünün adının geçmesi gerekmektedir. Ürün görseline “alt” etiketinde ürün adı geçmeli ve sitenize yüklemeden görselin adını “urun-adi-site-adi.jpg/.png” şeklinde değiştirmelisiniz. Görsel adlarında Türkçe karakter kullanmamaya önem göstermeniz önerilir.

Daha fazla görsel SEO için yazımızı okuyabilirsiniz;

3 Adımda Görseller İçin SEO Rehberi

Kategori görsellerinin önemi

Ürün aramalarında ve ana sayfanızda ürün kategorilerinin görünün olduğuna emin olmanız gerekiyor. Bu görünürlüğü sağladığınızda ise kategorinin dikkat çekmesini sağlamalısınız. Ürün kategori resimlerinin alakalı ve dikkat çekmesi için her kategori için farklı arka plan rengi kullanabilir bu sayede ziyaretçiyi ihtiyacı olmasa dahi kategoriye tıklamasına teşvik edebilirisiniz.

Ürün görseli boyutları

Sitenizin tasarımı ile görsellerin boyutları birbirine uyması gerekmektedir. Ürün görselinin listeleme sayfasında yarısının gözükmesi sizin için negatif bir durumdur. Listelemedeki tüm görseller aynı boyuta sahip olmalı biri büyük birisi küçük görseller tasarımı bozacağı için ziyaretçinin gözünde kötü bir izlenim bırakmaktadır. Ürün görselinde ürünün tamamının gözükmesi gerektiğini unutmayın.

Can YİĞİTEROL
Can YİĞİTEROL
1999 Yılında Çorum'da doğdum. İnternet teknolojileri alanında kendimi okuma yazmayı öğrendiğim zamandan bu yana geliştiriyorum. Uzmanlık alanı olarak SEO ve Dünya'nın en büyük içerik yönetim sistemi olan Wordpress üzerinde kendimi geliştirmeye devam ediyorum. 7 yıldır kişisel blog sayfamda düşüncelerimi paylaşıyorum. Arama motoru optimizasyonunun bir sihir olduğuna inanıyorum ve bu beyinde sihire fazlasıyla yer var...

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

2024'te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

2024’te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

0
E-ticaret firmaları Instagram'ı, ürünlerini ve hizmetlerini sergilediği popüler bir araç olarak kullanmaya başladı. Bu platform, e-ticaret yapan küçük/büyük bütün işletmeler için yeni bir çağ...