Ana SayfaSEOSEO Dostu Ürün Açıklaması Yazma Rehberi

SEO Dostu Ürün Açıklaması Yazma Rehberi

-

İnternet üzerinden alışveriş yapan kullanıcılar, ihtiyaçlarını karşılayan ürünler bulma arayışındalar. İnternette ihtiyaçları olan bir ürünü almaya karar verdiklerinde evlerine veya ofislerine en yakın dükkanda bulunan bir ürünle karşılaştırma yapabilirler. İnternet bunu kolaylaştırdı. Bununla birlikte, dijital alışveriş dünyasında, bir ürün sayfasının SEO dostu olması, son kullanıcının istediği ürüne doğru şekilde ulaşması için kolaylık sağlamaktır. Kullanıcıların ihtiyaçlarına, beklentilerine ve ortak okuma davranışlarına hitap edebilmek için optimize edilmiş içerik yazmalısınız. Sadece arama motoru için yazmaya başladığınız an, ürününüzün kopya açıklaması kullanıcıların okunabilirliğini ve katılımını azaltabilir. SEO Dostu Ürün Açıklaması Yazma Rehberi yazımızda dikkat etmeniz gerekenler ile ilgili önemli noktalara değineceğiz.

Neden bir SEO dostu ürün açıklaması yazmak zorundasınız?

Her arama motoru bir web dizini gibi çalışır ve bir arama terimine karşı binlerce web sitesini taramak zorundadır. Kullanıcıların arama sonucu sayfalarının en üstünde alakalı web sitelerini bulmalarına yardımcı olmak için arama algoritmaları bir web sayfasının benzersizliğini, özgünlüğünü ve alaka düzeyini değerlendirmeye eğilimlidir. İşletmenizin arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını istiyorsanız, ürün sayfası için SEO dostu ürün açıklaması yazmanız gerekir.

Okunabilir ve SEO dostu bir ürün tanımının nasıl yazıldığından endişeleniyorsanız, ürün açıklamalarını yazmaya başlamadan önce lütfen aşağıda belirtilen adımları inceleyin.

 1. En Önemli Özelliklere Vurgu Yapın

  E-ticaret siteleri sık sık yoğun rekabetin olduğu çetin şartlarla karşı karşıya kalır. Sonuç olarak, tüccarların yoğun rekabet ortamında üstünlüğünü sağlayabilmesi için giderek daha fazla özellik eklemesi ve kendini geliştirmesi gerekiyor. Tüketiciler için daha işlevsel çalışmalar yapılabilir ancak kilit özellikleri vurgulamayarak ciddi avantajları kaçırabilirsiniz. Bu nedenle, ürünlerinizin kilit satış noktalarına açıklama içinde yer vermek önemlidir.

  İnternetten alışveriş yapanlar genellikle acele ettikleri için bazen açılış sayfanızın bir görünümünü bazen tararlar. Açıklama içindeki temel özellikleri listeleyerek dikkatlerini çekebilirsiniz. Temel özellikleri açıkça belirten bir e-ticaret uygulaması örneği.

  SEO dostu ürün açıklaması

 2. Sattığınız Ürünü Anlayın

  Ürününüzün tam olarak anlayamazsanız potansiyel kullanıcıların tutkuyla baktığı özellikleri anlayamayabilirsiniz. Bir yazarın bir ürünün üretim veya geliştirme amacını doğru anlaması gerekir. Neden mağaza ürünlerini ürettiğinizi ve ulaşmaya çalıştığınız hedef kitleye yönelik algı noktalarının neler olduğunu bilmeniz gerekir.

  SEO dostu açıklama, öncelikle ürünü tam anlamıyla özümsemenizi gerektirir. Bir ürünü bilmeden, genel bir giriş yazabilir, bazı özellikler öne çıkartılabilir ama sonuca götürecek satış noktalarını atlar. Bir ürünü ve kilit noktalarını anlamak için bu ipuçlarını deneyebilirsiniz:

  • Ürünün amacını ve kullanımını bilmek
  • ‘Nasıl çalıştığını’ öğrenmek için demoyu denemek
  • Hedeflenen kullanıcılar için temel avantajlarını değerlendirmek
  • Teknik ayrıntılar için geliştiriciye / üreticiye sormak
  • Kendi araştırmanızı yürütmek

  Açıklamadaki hoparlörlerle ilgili her önemli ve küçük detayı içeren aşağıdaki resme bir göz atın. Ürünlerinizden emin olduğunuzda, yalnızca bu tür bilgileri yetkiyle paylaşabilirsiniz.SEO dostu ürün açıklaması

 3. Hedef Kitlenizi Tanımlayın

  SEO dostu ürün açıklaması

  Her ürünün ilgili bir takipçi kitlesi var  ancak bunu ne kadar çabuk fark ettiğiniz ve ne kadarını hedeflediğiniz size bağlı. Ürünlerinize ilgi gösterecek kişileri iyi tanımlamanız gerekir.

  Tanımladığınız kişilerin ihtiyaçlarının ve ilgilerinin farkında olduğunuzda, ürününüz için mükemmel bir ürün açıklaması yazabilirsiniz. Bir kullanıcın ürün hakkındaki görüşlerini alabilir ve bir ürün açıklaması yazarken her ihtiyaç duyduğunuzda referans alabilirsiniz. Bir alıcı kişiliğin oluşturulması ile başlamak için hedef kitlenizin ortak davranışını değerlendirin ve kritik noktaları belirleyin.

  Satıcılar, iş geliştiricileri ve metin yazarları, genellikle bir ürünün alıcılarının bir ürünle ilgilendikleri türde içeriği oluşturmaya çalışır. Onların alışkanlıklarını, ilgi alanlarını ve açılış sayfasının farklı bölümlerinde ele alınan bir rutini anlamalarına yardımcı olur.

 4. Sade Bir Dil Kullanın

  SEO dostu ürün açıklamasıBir ürün açıklaması için sözcük seçimi oldukça kritiktir ve hedef kitlenize bağlı olabilir. Her birey, diğerinden farklı olabilecek bir kelime bilgisine sahiptir. Üniversite mezunları için bir makale yazarken kendi alanlarındaki yazılarda teknik kelimeler kullanabilirsiniz. Ancak, ortak bir kullanıcının okunabilirliği konusunda her yazma işleminin basit ve düz bir dilde olması gerekir.

  İnternetten alışveriş yaygın ve kullanıcılar, alışkın olmayan ucu açık kelimelere karşılaşmayı beklememektedir. Bir e-ticaret web sitesi için, hedefiniz bir profesör veya bir genç olsun, oldukça hassas ayrıntılardan kaçınmak (buna benzer) ve daha basit olmasını sağlamak uygundur..

  Mobil ticaretin temposunun oldukça yüksek olduğu bu dönemde hiç kimse bir eşyayı tanımak için web sitenizde fazladan zaman harcamak istemiyor. Birkaç basit cümleyi bir bakışta fikri kapmak istiyor ve hepsi bu kadar.

 5. Bilgilendirici Olun

  Arama motorları aldatıcı olmaktan çok bilgilendirici olmaya çalışıyor. Bu nedenle, olası faydaları tartışarak ürün sayfalarınızı mümkün olduğunca bilgilendirici olarak hazırlayın. “En çok satan”, “en çok talep eden”, “en üst düzeyde”, vb. gibi ifadelerin sürekli kullanımı ile bir ürünü övmek olumlu katkı vermek yerine markanıza zarar verebilir.

  Bir SEO dostu ürün açıklaması, bir ürünün veya hizmetin pratik kullanımı ile birlikte asıl özellikleri ve avantajları açıklar. Arama motorları artık, sıralamaya göre, yalnızca ürün sayfalarında bir araya getirilen anahtar kelimeleri sağlamaya odaklanmış durumda. Bu resimdeki örnekte olduğu gibi tanıtım amaçlı olmaktan çok değerli bilgileri paylaşma örneğini kullanın.

  SEO dostu ürün açıklaması

 6. Benzersiz ve Özgün Yazın

  Bir ürün sayfasının özgün olması SEO’nun temel unsurudur. Birkaç yıl önce, dijital pazarlamacılardan çoğu bir rakibin ürün açıklamalarını kopyalayıp benzersiz görünmesi için gerekli değişiklikleri yapıyordu. Ardından, arama algoritmaları cümlelere takla attırmayı ve eş anlamlı kelimeleri tespit edecek kadar gelişmiş değildi. Şimdi aynı değil.

  Yinelenen içeriğin ortaya çıkartılması çok daha dikkat edilen bir durum ve arama motorları ürün açıklamanızın özgünlüğüne önem verir. Piyasadaki diğer ürünlerden ilham alabilir, ancak sıfırdan yazılmış bir açıklama hazırlayabilirsin. Normalde, ürün açıklamaları uzun değildir, bu nedenle kısa bir cümleyi kopyalamanız kopya içerik cezası almanıza neden olabilir.

  İncelenecek hızlı ipuçları:

  • Bir içerik yapısı tanımlayın. Web kullanıcıları genellikle içeriği bir F-şekli okuma deseninde tararlar.
  • Ürününüzün temel özellikleriyle başlayın.
  • Bir satın alma işleminden sonra müşterinin yaşayabileceği olası suçluluğunu bastırmak için avantajlar ekleyin.
  • Ürünün farklı kullanım ve yeteneklerini bilmelerini sağlamak için pratik örnekleri paylaşın.
  • Arama motoru botu değil, potansiyel alıcılarınız için yazmayı amaçlayın.

   

 7. Anahtar Kelimeleri Stratejik Olarak Ekleyin

  Anahtar kelimelerin gereksiz yoğun kullanımı arama sıralamanıza zarar verir. Arama motorları muhtemelen tüm paragrafı tarayacak ve ne kadar anlamlı olduğuna karar vereceklerdir. 200-300 kelimelik bir belgede 2-3 kez bir anahtar kelime enjekte etmeyi denerseniz, arama motoru sonuç sayfalarında ürün sayfanızı spam veya anahtar kelime doldurma için en üst sıralardan kaldırmasını işaret edebilir. İşte düşünmeniz gereken birkaç ipucu.

  • Yoğun anahtar kelime kullanımında kaçının
  • LSI (Latent Semantic Indexing) Anahtar Kelimeleri Kullan
  • Bir açılış sayfasının başlık, alt başlıklar ve gövdesindeki içeriğe anahtar kelime ekleyin
  • Dosya adında anahtar kelimeler, ALT etiketleri ve resim açıklaması ekleyerek görselleri optimize edin
  • Arama motorları için yazmayı hedeflemeyin
  • Önce bilgilendirici bir açıklama yazın, ardından SEO için optimize edin.

  ‘IPhone’ anahtar kelimesinin başlığında ve açıklamasında doğal olarak kullanıldığı bu açılış sayfasından ilham alabilirsiniz.SEO dostu ürün açıklaması

 8. Gerçekçi Olmaya Çalışın

  Ürünlerinizin önemini abartmanıza gerek yoktur. Çeşitli tüketiciler oldukça kapsamlı araştırma yaptıktan sonra bir açılış sayfanıza ulaşırlar. Sunduğunuz kaliteyi belirlemek için faaliyetlerinize göz atarlar. Teklifleriniz hakkında genellikle farklı platformlardan ve web topluluklarından tavsiye isteyebilirler. Bu nedenle, mağaza öğelerinizin en güvenilir, en iyi mekanda olduğunu veya çok talep gördüğünü iddia etmek sıkıntılara yol açabilir, dikkatli olun.

  Piyasada yeniyseniz, bir sektör lideri olduğunuzu iddia etmeyin. Bu yanlış bir hedeftir ve hedef kitleniz size güvenmekte zorlanacaktır. Yeni olduğunuzu kabul edin ve tek tek veya farklı markaların bayrağı altında çalışma konusundaki uzmanlığınızı beyan edin.

Son Yorumlar

İyi optimize edilmiş ürün açıklamalarını yazmak sürekli bir geliştirme tecrübesidir. Satış yazısı yazmayı tamamladıktan sonra bir veya iki ay sonra gözden geçirip geliştirme için daha fazla şey bulursunuz. Tek boyutlu bir yaklaşım yerine kendinizi yenilemelisiniz ve işinize devam ettiğiniz sürece işe yarayacağını göreceksiniz.

Bir ürünü tanımlamak için birçok yol var, ancak daha dostça bir ton seçmeniz ve talep gören özelliklerin altını çizmeniz gerekiyor. Rakiplerinizi değerlendirirseniz, açılış sayfaları gerçekten iyi görünebilir, ancak son tüketiciye bilgi veya açıklama eksikliği olabilir.

İşinizde başarılı olmak için, ürünlerinizin temel faydalarını vurgulayan ve size potansiyel alıcıların gözünde kazandıran SEO dostu bir açıklama hazırlayarak eksik tamamlamanız gerekir. Yukarıdaki kuralların, tekliflerin ilgi çekici tanıtımlarını ve özellik listelerini oluşturmanız için yararlı olacağını ispatlayacağını umarız.

KAYNAK: https://unamo.com/blog/seo/comprehensive-guide-writing-seo-friendly-product-description

 

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

0
Site hızı, bir web sitesinin içeriğini kullanıcının görüntüleyebilmesi için ifade edilen  yüklenme süresidir. Kullanıcının bir web sitesinde tarayıcılara girmeye başladığı andan itibaren site tamamen...