Ana SayfaSEMSEO vs Ücretli Arama Pazarlaması Neden İkisi Birlikte Olmasın?

SEO vs Ücretli Arama Pazarlaması Neden İkisi Birlikte Olmasın?

-

Dijital pazarlama için en üst düzey bir  “ Tercih eder misin?” oyunu varsa, cevabı SEO vs Ücretli Arama Pazarlaması (PPC: Paid Search Marketing) olmalıdır. Her ikisi de olağanüstü güçlü ordulara sahiptir ve her ikisi de düzgün bir şekilde çalıştırıldığında şaşırtıcı bir şekilde iyi çalışırlar.

Bu durum oldukça düşündürücü:

Yaklaşık  500,000 sonuç ile birlikte SEO ve PPC’nin iz bırakmasını sağlamak varken neden birlikte çalışmasını tercih etmeyiz ki?

Gerçek şu ki, SEO ve PPC birbirleriyle savaşmak yerine, birlikte güçlü bir 1-2 pazarlama yumruğu için, eş zamanlı kullanılmalıdır. Bunu daha iyi anlatabilmek için Ahref & KlientBoost ortaklığı ile farklı yollarla hem SEO hem de PPC’yi tekrar gözden geçirip nasıl avantaja dönüştürebileceğinizi anlatacağız. Dava fazla savaş yok. Şimdi SEO puzzle parçasını PPC ile uyumlu hale getirme zamanı.

SEO vs Ücretli Arama Pazarlaması: Neden İkisi Birlikte Olmasın?
SEO vs Ücretli Arama Pazarlaması: Neden İkisi Birlikte Olmasın?

Gerçek Zamanlı Anahtar Kelime Verileri

Hiç kimsenin yenemeyeceği bir şey varsa eğer o da PPC hesaplarınızda bulabileceğiniz Google ve Bing’in kendi verileridir.

Gösterim hacmine, belirli bir etki alanındaki coğrafi bölgeye, cihaza ya da haftanın gününe ve günün zamanına göre daraltarak, dışarıda ne tür bir anahtar kelime hacminin olduğunu görebilirsiniz.

İşte ABD eyaletlerinin hızlı bir görüntüsü ve etki seviyeleri
ABD eyaletlerinin  etki seviyeleri

Elbette PPC reklamları için biraz para harcamanız gerekiyor fakat bir SEO stratejisi üzerine çok fazla zaman ve para yatırmadan önce, bu paha biçilemez bir araştırmanın parçası olabilir. PPC reklamları daraltarak, yerel veya ulusal SEO hedeflerinizin izlenmesi için yeterli trafik kaynakları olup olmadığını kararlaştırabilirsiniz.

Pahalı PPC Anahtar Kelimeler İçin SEO

400 dolarlık bir tıklama ödeyen o son derece şanssız avukatlardan biri misiniz? Öncelikle, tebrikler.

Çünkü, PPC performansınız çöp olsa bile, ödediğiniz her bir reklam tıklaması için bir Las Vegas tarzı zar atmanız etkileyici.

Elbette, bu ortalama TBM’lerden bazıları doğru olmayabilir ancak bir sürü anahtar kelimenin Google’da ve Bing’de git gide daha pahalı hale geldiği gerçeğini değiştirmiyor. Bu nedenle, herhangi bir dönüşümle sonuçlanamayabilecek tıklamalar için ödeme yapmak yerine, neden bu anahtar kelimeleri SEO stratejiniz için önceliklendirmiyor ve sonunda PPC kampanyalarınıza nakit dönüşüm sağlayacak uzun vadeli bir momentum yaratıyorsunuz?

Biraz geriye doğru adım atmak gibi ama sabırlı ve akıllıysanız işiniz için daha hızlı sonuç alabilirsiniz. Eğer tercih ederseniz, daha hızlı sonuçlar elde edebilmek için daha ucuz anahtar kelimeleri için yine de PPC aracılığıyla teklif verebilirsiniz.

Daha Derin Arama Amaçlarını Anlama

SEO’nun uzun vadeli bir oyun. Arama yapan kişilerin amacını tespit edip doğru eşleştirerek hangi aramalarda hangi arama sonuçlarının en iyi çalışacağını kestirebilirmek son derece hayati önem taşır. Bu, kullanıcı deneyiminizi iyileştirmenize, sonuçta dönüşüm oranlarını ve o trafikten elden edilen gelirinizi geliştirmenize yardımcı olabilir.

PPC ile ilgili en havalı şey, reklam kopyasını ve açılış sayfalarını istediğiniz kadar test edebilmenizdir.

Hangi arama kelimeleri daha yüksek CTR ve dönüşüm oranına sahip?

Eğer tıklamalarınız aracılığıyla ve dönüşüm oranlarını arttırmaya devam ederseniz, arama sonuçlarındaki sıralamada çalıştığınız sayfanın iyi performans göstereceğinden emin olabilirsiniz.

Ancak reklamlarınızdaki metinlerin açılış sayfalarınızdaki mesajları vermesine izin vermeyin. Sıralama yapmak istediğiniz bir sayfayı geliştirmeden önce, formun düzeni, form alanları ve bu alanların sıralamasını, artı referansları ve daha bir çok fazla şey test edilebilir. Aslına bakılırsa, müşteriler birçok kez PPC performansını ve açılış sayfası tasarımlarını optimize etmek için bizi işe aldığında ve daha sonra PPC ile elde ettiğimiz dönüşüm sonuçlarını gördükten sonra sitelerini yeniden tasarlamamızı istediler.

SEO stratejinizde de farklı bir senaryo düşünmeyin. Anahtar kelime rekabet seviyeleri ve gösterimlerin ötesinde araştırma yapabilirseniz, ekstra bir katkı sağlayacaksa o zaman yapın.

Yatırım Yapmadan Önce Test Edin

SEO kısa vadeli bir oyun değildir. Sıralama yapmak çok zaman ve çaba getirir hatta bütçenize ağır da gelebilir. Peki neden SEO ile onları hedefe almaya karar vermeden önce neden belirli anahtar kelimeleri PCC aracılığı ile nasıl performans gösterdiğini test etmiyorsunuz?

İlk adımımıza benzer şekilde, PPC kampanyaları, anahtar kelme TBM’leri ve gösterim hacimleri hakkında fikir verebilir. Herhangi bir anahtar kelime için yeterli arama hacmi olup olmadığını görmek için bazı PPC anahtar kelimelerini düşük tekliflerde hızlı bir şekilde ayarlayabileceğiniz anlamına gelir. Bir adım daha ilerleyin ve hangi uzun kuyruk anahtar kelimelerin en fazla hacim ve düşük rekabet seviyesine sahip olduğunu görmek için birden çok varyasyon ve anahtar kelimenin sırasını değiştirme ekleyebilirsiniz.

Buna ek olarak, SEO çalışmaya başladıktan sonra, PPC’yi kapatmanız gerekmez. Eğer performans her iki kanal için de mükemmel ise, neden her ikisi de birden tercih edilmez?

AdWords Dimensions Tab’nızın içindeki Google’ın Paid & Organic Report raporunu kullanarak, şunları yapabilirsiniz:

“… çevrimiçi olarak arama yapan kişilere ulaşmanıza, yeni, potansiyel olarak değerli anahtar kelimeleri tanımlamak için canlı sonuçlar kullanmanıza ve çevrimiçi varlığınızın genel anlamda cazip görünümlerin ve tıklamaların açısından nasıl bir performans gösterdiğine ilişkin bütünsel bir görünüm kazanmasına yardımcı olmak için ücretli metin reklamların ve organik arama sonuçlarının birlikte nasıl çalıştığını daha iyi anlayın. “

İlk olarak PPC ödevinizi yaparak, yatırımınızın, zamanın ve kaynakların uzun vadede verimli olacağından emin olabilirsiniz.

Organik Ziyaretçileri Geri Getirin

Online dönüşü oranlarının yaklaşık %2 olduğunu biliyor olabilirsiniz. Bu ziyaretçilerinizin, karar verme döngüsündeyken açılış sayfanızı ya da sitenizi çok erken ziyaret ettiklerini veya sayfa deneyiminizin bir dönüşüme ikna edecek kadar iyi olmadığı anlamına gelir. Her iki durumda da zor kazanılan SEO ziyaretçilerinizin kaçmasına izin vermek zorunda olduğunuz gerçeği söz konusu.

30’u aşkın farklı tür yeniden hedef kampanyası denemek için, dönüşüm huninizi beklenenden yüksek bir değere girseler dahi ziyaretçilerinizi geri getirmenin yeni yolları olacak. Düzenli ekran  yeniden hedeflenmesine ek olarak, sosyal hedeflerinizi değiştirme ve arama ağı reklamları için yeniden pazarlama listesi(RLSA) çalıştırma avantajına sahipsiniz.

İp Uçları ve Stratejiler : Bölümlendirme

İş kurallarına göre yeniden hedeflemenizi özelleştirin.

  • Optimum yeniden hedefleme periyotları için çerez uzunluklarını çeşitlendirin
  • Reklam stratejinizle eşleşecek şekilde zaman çizelgesini değiştirin
  • Kampanyaları gerçek zamanlı olarak başlatın/duraklatın

Ziyaretçileri ucuz TBM’lere geri getirerek kayıp gelirleri elde etmenin yollarını arayabilir ve ziyaretçilerin neden ilk etapta döndüğünü anlayabilirsiniz.

PPC Backlink Değeri Kazanabilir

İçeriğinizin tanıtımının ne kadar önemli olduğunu bildiğinizden eminim. Fakat bir parça içeriğin tanıtımını yapan Google Adwords metin reklamlarınızın canlı ziyaretçilerden daha hızlı bir şekilde geri bağlantı kazanmasına yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz?

Şu anda çalışan PPC trafiğiniz, pazarlama bilgi görseli takvimimiz için, yüksek bağlantılı değerli bir nitelik örneğidir.

AdWords reklamının görünüşü şöyledir:

Gittiği sayfa:

Amacımız – ve da önce kendi içeriğimiz ve diğerleri için gerçekleştiğini gördüğümüz- bu kişinin kendi blogu için bilgi araştırması yapacağı ve pazarlamadaki bilgi görseli takvimimizi içeriye eklemesidir.(benzersiz bir içerik parçası olana kadar).

Şimdi Sıra Sizde

Bir SEO Ücretli Arama Pazarlaması ile ilgilenen birine gülmek istediyseniz, umarım şimdiye kadar bunu yapmışsınızdır çünkü bundan sonra ikiniz de bankaya doğru giden tüm yolları el ele yürüyorsunuz. Müşteri yolculukları git gide daha karmaşıklaşmaya devam ederken, pazarlama kanalları da var olmaya devam ediyor; bütünsel bir şekilde çalışmak zorundalar.

Bununla birlikte, umarım bu bilgi size sonunda dijital pazarlama bulmacanızı bitirmek için katı bir katkı sağladı.

Aklınıza takılan herhangi bir konuda yorum ile iletişime geçmekten çekinmeyin.

Kaynak: https://ahrefs.com/blog/seo-vs-ppc/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

0
Site hızı, bir web sitesinin içeriğini kullanıcının görüntüleyebilmesi için ifade edilen  yüklenme süresidir. Kullanıcının bir web sitesinde tarayıcılara girmeye başladığı andan itibaren site tamamen...