Ana SayfaSEOWeb SiteleriSQL ve NoSQL Veritabanları Arasındaki Farklar Nedir?

SQL ve NoSQL Veritabanları Arasındaki Farklar Nedir?

-

SQL ve NoSQL Veritabanları Arasındaki Farklar Nedir?

NoSQL ve SQL dijital verileri depolamak için kullanılan bir veritabanı türüdür. Her ikisi de veri depolamada iyi bir şekilde çalışsa da, yapıları, ilişkiler ve dilleri açısından aralarında farklılık gösterir. SQL veritabanı  ilişkiselken, NoSQL veritabanları ilişkisel değildir. İlişkisel Veri Tabanı Yönetim Sistemi (RDMBS), birbiriyle ilişkili verileri depolayan ve bunlara erişim sağlayan veritabanı türüdür. 

SQL Nedir?

SQL, bilgileri ilişkisel veritabanında depolamak için kullanılan bir programlama dilidir. Veritabanında bilgi depolamak güncellemek veya kaldırmak için  kullanılabilir. Veri analistleri farklı programlama dilleri ile bütünleştikleri için SQL öğrenir ve kullanır. SQL, ifadelerinde ingilizce anahtar kelime kullandığı için öğrenmesi oldukça kolay bir programlamadır. SQL veritabanların popüler olmasının bir çok nedeni vardır bunlar:

  1. Kullanımı kolaydır. Daha önce veritabanı deneyimi olmayan kişiler bile SQL veritabanını kullanabilir.
  2. Çok yönlüdürler, kişisel ve büyük kurumsal düzeydeki veritabanlarına kadar kullanılabilir.
  3. SQL, veritabanınızı kaybetmeden veya bozmadan büyük verilerde işlemleri yönetecek şekilde tasarlanmıştır.
SQL ve NoSQL Veritabanları
SQL ve NoSQL Veritabanları

NoSQL Nedir?

NoSQL veritabanı, geleneksel tablo yapısını kullanmayan, ilişkisel olmayan bir veritabanıdır. 

Gerçek zamanlı web uygulamaları ve büyük veri alanları, NoSQL veri tabanlarının yüksek ölçeklendirilebilirlik ve erişebilirlik gibi avantajlar nedeniyle sıkça tercih edilmektedir.

NoSQL veritabanları, verilerin sezgisel ve anlaşılması kolay bir şekilde uygulamalar tarafından kullanılmasına ve  daha yakın bir şekilde depolanmasına olanak sağlar. Verilerin,  depolanmaya alınması sırasında daha az sayıda dönüşüm gerektirir.

SQL ve NoSQL Arasındaki Temel Farklar

SQL ve NoSQL’in performansını ölçeklenebilirliğini ve esnekliğini etkileyen bazı gizli önemli farklılıklar vardır bunlar:

SQL NoSQL


VERİ MODELİ
Verileri satır ve sütundan oluşan tablolar halinde düzenler. Önceden tanımlanmış şemalara veri ekleme modellerini kullanır. NoSQL veritabanları yapılandırılmamış veya yarı yapılandırılmış veri barındırır. Esnek bir veri modelini destekler. Farklı veri türlerine daha fazla uyarlanabilirlik sağlar.  ÖLÇEKLENEBİLİRLİK
SQL veritabanları dikey olarak ölçeklendirilir. Bir sunucuya daha çok kaynak ekleyerek artan yükleri kaldırabilirler. Sunucu kaynağına bağlı olarak sınırlamalar verilebilir.NoSQL veritabanları yatay olarak ölçeklendirilir. Bu durumda verilerin birden fazla sunucuya ve kümeye dağıtılmasını sağlar. Kullanıcı talepleri arttıkça sorunsuz ölçeklendirilebilirlik sağlar.QUERY DİLİ
Verileri sorgulamak ve işlemek için genellikle  yapılandırılmış sorgu dilleri kullanılır.  SQL veritabanı etkileşim için standartlaştırılmış sözdizimi sayesinde karmaşık sorgulara, birleştirmelere olanak tanır.Veri erişimi için kendi sorgu diline ve arayüzüne sahiptir. Bu dil seçilen veri modeline özgüdür.


ŞEMA 
SQL, önceden tanımlanmış tablo yapıları ve veri türleri gerektiren katı şemalar uygular. Şemada yapılan her değişiklik tüm veritabanının değişmesine sebep olur. NoSQL, şema esnekliği sunarak dinamik ve gelişen verilere izin verir. Veriler önceden tanımlanmış şemalar olmadan eklenir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

0
Design Brief, yakın bir zamanda üzerinde çalışacağınız bir projenin hedeflerini, neleri kapsadığını ve stratejisini temel alarak, projenizin bir nevi iskeletini oluşturan bir rehberdir. Bir...