Ana SayfaSEOSEO’da Başarı İçin PPC Kampanyaları Nasıl Kullanılmalı?

SEO’da Başarı İçin PPC Kampanyaları Nasıl Kullanılmalı?

-

Dijital marka oluşturmaya başladığınızda, PPC yeni bir pazara girdiğinizde veya bir web site trafiği oluşturmaya başlamanın harika bir yoludur. Ancak artan TBM ve sahte tıklamalar ile PPC pahalı bir hale gelmiştir.

Bu nedenle, PPC harcamanızdan daha fazlasını elde etmek veya uygun şekilde optimize etmek değildir. Daha iyi bir SEO stratejisi oluşturmak için tüm PPC verilerini kullanmanızla ilgilidir. Konuyla ilgili bu makalede, Google ADS kampanyalarınızı SEO için potansiyel arama araçları olarak nasıl kullanılacağı anlatılmıştır. 

PPC Neden Kısa Süreli Bir Stratejidir?

Organik aramalardan çok ücretli gelirlere güvenen markalar, işletmelerinin zararda olduğunu bilmeleri gerekiyor. Arama ağı reklamları için ödeme yapmayı bıraktığınız anda trafiğiniz kısa sürede kesilecektir. 

Ücretli arama ile trafiklerinizi hızlı bir şekilde artırabilirsiniz. Ancak kısıtlı bütçeniz ile bu stratejileri sürdürmek oldukça zor olacaktır. Rekabete ve site haritası oluşturma hızınıza bağlı olarak, SEO çalışmalarının ödülünü görmek aylar alabilir. PPC, dijital strateji ve dönüşüm oranlarını test edebilirsiniz. 

Google ADS Kampanyalarından Verim Alabilmek İçin Nasıl Optimize Edilmeli?

PPC kampanyalarınızda SEO Uzmanının nasıl değerlendirileceğine bakılmadan önce, PPC kampanyalarını optimize edildiğinden emin olmanız oldukça önemlidir. Google ADS kampanyalarını optimize etmek için birçok yol vardır bunlar:

Yinelenen Yaklaşım Belirlemek

İlk kampanyalarınız karlı olmayabilir. Ancak bu kampanyanızla birlikte anahtar kelime hedefleriniz, reklam biçimleriniz, kampanyalarınızın etkinliğini arttırabilmeniz için ihtiyaç duyduğunuz ayrıntılar hakkında size birçok bilgiler verebilir. 

Örneğin, reklamlarınız alakasız arama terimleri ile tetikleniyor veya yanlış tıklamalar oluşturuyorsa, bu türleri negatif anahtar kelime listenize ekleyebilirsiniz. Reklamlarınız tıklama alıp gösterim almıyorsa, reklam metinlerinizi gözden geçirin ve onları reklamlarla  alakalı hale getirin. 

SEO’da Başarı İçin PPC Kampanyaları Nasıl Kullanılmalı?
SEO’da Başarı İçin PPC Kampanyaları Nasıl Kullanılmalı?

Tek Anahtar Kelime Grupları Kullanmak 

Pazarlama ekipleri için daha fazla bir iş gerektirir. Ancak reklam metinlerine sahip olan sayfalar genellikle tıklama oranlarını ve dönüşümlerini iyileştirir. 

Hedefi Yüksek Reklam Metinleri İçin A/B Testinden Yararlanmak

Kampanyalarınızı doğru bir şekilde oluşturmak için reklam grubundaki, hedef anahtar kelimeler için benzersiz metin reklamları oluşturabilirsiniz. Google ADS’in yerleşik A/B testi özelliği ile hangisinin daha iyi performans gösterdiğini, farklı başlıkları ve açıklamaları test edebilirsiniz.

“Optimize Et” reklam rotasyonu ayarıyla, sunulan reklamlar, istatistiksel olarak daha iyi bir performans gösterdiği reklama göre ayarlanılır. A/B testi yapabilmek için farklı sonuçlar üretecek kadar benzersiz iki reklam metinlerine sahip olmanız gerekir. 

A/B testinin en yaygın düzenlerinden biri, reklam verenlerin çok fazla değişkenini tespit ederek bir reklamın diğerine göre neden daha iyi performans gösterdiğini belirlemeyi zorlaştırmasıdır. Bu nedenle yalnızca bir varyantı test etmek oldukça önemlidir. 

SEO Stratejileriniz İçin PPC Kampanyaları Nasıl Kullanılır?

Google ADS kampanyalarını optimize ederken ve tıklama satın almaya başladığınızda, yalnızca PPC kampanyalarının etkili olup olmadığı değil, aynı zamanda SEO’da kartları yeniden dağıtmayacağınızla ilgili bir sürü veri toplamaya başlayabilirsiniz. PPC kampanyaları ve dijital pazarlamacıların aynı anda 3 şeyi test etmesine yardımcı olabilir bunlar:

  1. Anahtar Kelime Hedeflemesi
  2. Trafik
  3. Web Sitelerin Dönüşüm Hunileri

Anahtar Kelime Hedeflemeleri İçin PPC Kullanımı

PPC kampanyalarının en avantajlı unsurlarından biri dijital pazarlamacıların, organik olarak sıralamalar için SEO stratejileri tasarlamadan önce belirli anahtar kelimeleri test etmesinde yardımcı olmasıdır. 

Trafiklerinizin Ekonomik Değerini Tespit Edin 

PPC ile belirlenen anahtar kelimeler ile gelen trafiğin ekonomik kalitesini araştırabilmek için kampanyalarını kullanabilmektir. Gelen trafiğin ekonomik değerinin olmasının sebebi müşterinizin dönüşüm hunisine gitmesidir. Veriler anahtar kelimenin işletmeniz için dönüşüm ile sonuçlanması halinde Google, reklam verenlerden daha fazla ücret alır. 

Optimize edilmiş PPC kampanyalarında diğer önemli adım, izlemeyi ayarlamaktır. Bu izlemeleri henüz yapamıyorsanız. Google ADS hesabınızı Google Analytics’e bağlamak işlerinizi birazda olsa kolaylaştırabilmek açısından önemlidir.

Sitenize gelen ziyaretçilerin ücretli bir tıklama ile web sitenizde tam olarak ne yaptıklarını görebilirsiniz.  Sitenize uygun bir anahtar kelime belirlemediyseniz, alakasız reklam mesajları ve düşük kalitede tıklamalar getirecektir. 

  • Coğrafi Konumlar : Satın alma gücünü anlamak için PPC kampanyalarındaki kitleleri belirlenen bölgeleri, segmentlere ayırmak ve dönüşüm oranlarını ile ekonomik değerleri karşılaştırmak için Coğrafi konumları kullanabilirsiniz. 
  • Masaüstü Ve Mobil Uyumluluk: Sitenizin kötü tasarlanmış olan mobil sürümü, nitelikli kullanıcılarınızın dönüşüm oranlarına girmesini engelleyebilir. PPC tıklamalarınızın çoğu masaüstünden geliyor ve dönüşüm yapmıyorsa, bu daha az satın alma niyetiyle düşük kaliteli trafiğin bir işareti olabilir. 
  • Çıkış Oranları: Çıkış oranları, insanların web sitenizden belirli sayfalarla ayrılma oranını temsil eder. 
PPC
PPC

Web Sitenizin Dönüşümler İçin İyi Tasarlandığını Test Edin

PPC kampanyaları, web sitenizde olan dönüşüm hunisini test etme fırsatı da sağlar. Google ADS dönüşüm izleme ile açılış sayfalarınızın ağırlığını ekip çekmediğine ve kullanıcıların istenilen dönüşüm işlemine yönlendirilip yönlendirilmediğini anlayabilirsiniz. 

Özelleştirilmiş PPC açılış sayfaları, SEO odaklı olan açılış sayfalarından çok farklıdır. PPC açılış sayfaları kullanıcılara daha kötü bir harekete geçirici mesaj sunar, sayfadaki içerik derinliğini sınırlar ve bazen kullanıcıların web sitesinde gezinmesini engellemek için gezinme çubuğunu kaldırabilir. 

Dönüşümleriniz için optimize edilmiş uygulamaları test edebilmek ve neyin en iyi sonuç vereceğini belirlemek için PPC kampanyalarını kullanın.

  • CTA sayıları ve yerleşimleri
  • Yazı fontu, rengi, düğmelerin boyutu ve gibi tasarım öğeleri
  •  Navigasyon menülerinin kaldırılması

Dönüşümlerinizin web sitenize organik olarak gelen kullanıcılarınız için tercüme edilip edilmeyeceğini test etmek için güçlü anahtar kelime sıralamasına sahip olan veya sıralama potansiyeline sahip olduğunu düşündüğünüz açılış sayfalarına PPC tıklamaları gönderebilirsiniz. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

0
Design Brief, yakın bir zamanda üzerinde çalışacağınız bir projenin hedeflerini, neleri kapsadığını ve stratejisini temel alarak, projenizin bir nevi iskeletini oluşturan bir rehberdir. Bir...