Ana SayfaSosyal Medyaİş ve Ebeveynliği Dengelemek: Aile Hayatını Yönetmek için İpuçları

İş ve Ebeveynliği Dengelemek: Aile Hayatını Yönetmek için İpuçları

-

İş ve ebeveynliği dengelemek modern hayatta anne ve babaların karşılaştığı en büyük sorunlardan biri. Bu kritik sorun aile içinde sorunlara ve çocuk gelişiminde problemlere yol açabiliyor.

Bu durumdan kaçınmak isteyen sayısız ebeveyn ise iş ve aile hayatı arasında denge kurmak için rehberlik arıyor. ​​Bazı ebeveynler, çocuklarının gözetim altında değilken güvende olduğundan emin olmak için mSpy jailbreaksiz iphone kurulumu ilgileniyor. Hayatın büyük bir kısmını talep eden iş ve ebeveynlik karşı karşıya gelince ne yapmak gerekiyor? Gelin, iş ve aile hayatı arasında denge nasıl kurulur, bir bakalım.

İş ve Aile Hayatı Arasında Dengeyi Bulmak

Halihazırda tam zamanlı bir işte çalışan ebeveyn, çalışmayı ve çocuk büyütmeyi aynı anda sürdürmenin zorluğunu yakından tanır. Ebeveyn her ne kadar çocuğuyla vakit geçirmek istese de onun ve ailenin geleceği için çalışmak zorundadır.

Günümüzde giderek daha zor hale gelen çalışma şartlarını da unutmamak gerekir. Dolayısıyla neredeyse her anne ve baba iş ve ebeveynliği dengelemek için çok çalışır. Peki bu noktada izlenmesi gereken adımlar nelerdir?

Ailenizi Öncelik Haline Getirmek

İş ve aile hayatı arasında denge nasıl kurulur sorusunun cevabı önceliklerde yatar. Anne ve babaların “çalışma” ve “çocuk büyütme” arasındaki tek bir seçim yapmaması, bunun yerine öncelikleri belirlemesi gerekir.

İstisnai durumlar haricinde iş, ebeveynliğin önüne geçmemeli; tam tersinin söz konusu olduğu durumlar sıklık kazanmamalıdır. İş ve aile hayatı arasında denge kurmak için birine ağırlık vermek, diğerini ihmal etmeye sonuçlanabilir. Dolayısıyla işin hangi noktada bittiğine ve ailenin hangi noktada başladığına dair öncelikler belirlenmelidir.

Zaman Yönetimi

Zaman yönetimi iş ve ebeveynliği dengelemek dendiğinde akla gelen ilk adımdır. İyi bir zaman yönetimi hem çocuğunuza yeterli ilgi göstermenizi hem de çalışmalarınızı sürdürmenizi sağlar.

Bu noktada bir esnek bir program doğrultusunda hareket etmeniz, iş ve aile hayatı arasında denge kurmanıza da yardımcı olacaktır. Zaman yönetimi uygulamaları ya da yaşam koçluğu hizmetleri yardımcı etkenler arasında yer alır.

Öz Bakıma ve Nitelikli Zamana Önem Verin

İş ve ebeveynliği dengelemek herkes için yorucu olabilir. Anne ve babalar fiziksel ve zihinsel enerjisini ikisi arasında böldüğünde psikolojik yıpranmayla da baş başa kalabilir.

Dolayısıyla kişi bu olgular arasında doğru dengeyi kurmadan önce kendisine özen göstermelidir. İş ve aile hayatı arasında denge kurmak, öz bakım için doğru adımlar atmak için yapabileceklerinize bir bakalım.

Sorumlulukları Paylaşın

Ebeveynliğiniz ve çalışma hayatınız arasında iyi bir denge bulmaya çalışırken en güçlü yardımcınız partnerinizdir. Dolayısıyla sorumlulukları eşinizle paylaşmanız, işinizin yoğun olduğu dönemlerde sorumlulukarı atamanız büyük önem taşır.

Çocuğunuzu Dijital Olarak Takip Edin

İş hayatının yorucu yapısından dolayı çocuğunuzu her daim takip edemeyebilirsiniz. Bu noktada iş ve ebeveynliği dengelemek olduğundan çok daha zor hale gelecektir. Akabinde iyi bir ebeveyn olmadığınızı bile düşünebilirsiniz.

İşte bu noktada size aradığınız desteği sunacak ve ihmal düzeyini sıfırlayacak mSpy ile tanışmanız gerekiyor. Çünkü kapsamlı bir telefon takip uygulaması olan mSpy, iş ve aile hayatı arasında denge kurarken zorlananlara benzersiz bir destek sağlıyor.

Geniş özellik envanteriyle öne çıkan mSpy, çocuğunuzun dijital ortamdaki tüm ayak izlerini takip ediyor. Kimlerle konuştuğunu, hangi uygulamaları kullandığını ve nereye gittiğini mSpy ile öğrenebilirsiniz. Böylece iş ve ebeveynliği dengelemek noktasında yaşanan “çocuğundan bihaber olma” durumunu sona erdirirsiniz. Aşağıda mSpy’ın özelliklerine yer verdik.

  • Canlı konum takibi
  • Sosyal medya gözetleme
  • Coğrafi sınırlama (geofencing)
  • Android keylogger ile yazılanları okuma

Nicelikten Önce Nitelik

Aile hayatınıza önem verdiğiniz noktalarda unutması güç anılar oluşturmaya özen gösterin. Halihazırda iş hayatınızın yoğunluğunu üzerinizden atmak için aile anlarınıza daha fazla önem vermeye çalışın.

Tatil günlerinde ailenizle kısa geziler yapmak, çocuğunuzun iş hayatından dolayı oluşabilecek ihmalkarlıkları daha rahat görmezden gelmesini sağlayabilir.

Kariyerinize Önem Verin

İş ve ebeveynliği dengelemek birinin giderek daha kötüye gitmesine sebep olabilir. İşinizi, ailenizin finansal durumunu güvenceye almaktan öte; sizi de yukarıya taşıyacak bir olgu haline getirmenizde fayda vardır.

Esnek İş Olanakları Arayın

İşinizin sizi fiziksel ve psikolojik olarak topyekün yıprattığı senaryolardan kaçınmaya çalışın. İstisnai durumlar haricinde, belli bir düzeye kadar esneyecek iş fırsatlarını gözlemleyin.

Destek Aramaktan Çekinmeyin

İş ve aile hayatı arasında denge kurmaya çalışırken sorun yaşayabilirsiniz. Bu noktada iş verenlerinizden, çalışma arkadaşlarınızdan ya da çocuk bakım hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Sonuç

İş ve ebeveynliği dengelemek neredeyse her anne ve babanın karşılaştığı güçlüklerden biri. Bu durumun modern hayatın en yoğun rastlanan sorunlarından biri haline geldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Neyse ki teknoloji sayesinde doğru desteği bulmak ve doğru dengeyi bulmak artık daha kolay.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

0
Design Brief, yakın bir zamanda üzerinde çalışacağınız bir projenin hedeflerini, neleri kapsadığını ve stratejisini temel alarak, projenizin bir nevi iskeletini oluşturan bir rehberdir. Bir...