Ana SayfaTasarımVideo İçerik Hazırlarken Dikkate Alınması Gereken 5 Tavsiye

Video İçerik Hazırlarken Dikkate Alınması Gereken 5 Tavsiye

-

Video içerik son zamanların en ilgi toplayan içerik türleri arasında. Gün içerisinde milyonlarca kişi dakikalarını hatta saatlerini Instagram, Youtube, Tiktok, Facebook vb. sosyal medya uygulamalarında merak duydukları video içerikleri izleyerek harcıyor. 

Pek çok kişi sadece eğlenmek amaçlı bu video içeriklerini tüketse de pek çok kişi bunun yanı sıra bilgi edinmek, bir kurs almak, bir konu hakkında ipuçları ve kısa bilgiler öğrenmek gibi amaçlarla video içeriklerini aratıyorlar.

Pazarlama uzmanlarının son yıllarda dijital iletişimde büyük yer kaplayacak dediği video içerikler, tüketimi ve günümüze kadar gelen pazarlama alışkanlıklarını büyük ölçüde değiştirdi. Youtube’a kısa bir süre aralığında yüklenen videoların sayısının bile yılların televizyon arşivlerine denk olması, takipçisi 1 milyonu aşan yüzlerce Youtube içerik üreticisinin bulunması gibi veriler video içeriklerin hayatımızda ne denli yer kapladığını göstermiş oluyor.

Günlük yaşantımızda büyük öneme sahip olduğu kadar e-ticaret ve pazarlamada da o derece önem kazanmış olan video içeriklerinin  hazırlanması aşamasında dikkat etmeniz gereken püf noktaları derledik.

1-  Analiz Yapmadan Üretime Geçmemek

Hangi içerik türünde üretim sağlayacak olursanız olun en önemlisi analiz sürecidir. Analizler sayesinde üretime başlamadan önce ne yapmanız gerektiğinin bir iskeletini oluşturmuş olacaksınız. Yapılması gereken analizlerden önemli olanlar hedef kitle ve rakip analizleridir.

Video İçerik Hazırlarken Dikkate Alınması Gereken 5 Tavsiye
Video İçerik Hazırlarken Dikkate Alınması Gereken 5 Tavsiye

Hedef Kitle Analizi:

Bu yolla hedef kitlenizin nelerle ilgilendiğini ne tür içerikleri izlemekten hoşlandığını tespit edip onları yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz. Hedef kitleniz hangi platformlarda, hangi saat aralıklarında, ne kadar süre aktif? Bu sorulara bu aşamada cevap bulacaksınız.

Rakip Analizi:

Bu analizde rakiplerinizin video içerik stratejisinden faydalanarak işinizi daha kolaylaştırırsınız çünkü önünüzde bir örnek vardır. Rakip analizi yaparken hedef kitlesinin hangi içeriklere ilgi duyduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Bazen rakip ve hedef kitle analizi yeterli gelmeyebilir. Bu durumda:

-Anahtar kelime araştırması

-Video içerik trendlerini araştırmak

-Olduğunuzun sektöre uygun video içerikler yapmak gerekir.

Bu araştırmaları yapmak içeriklerinizi daha kolay oluşturmanıza sağlarken ayrıca size başarı da getirir.

2- Videoyu Hazırlamadan Önce Doğru Stratejiyi Bulmak

Youtube’un milyonlarca video izlenen bir platform olduğunu varsayarsak onun sunduğu Hero,Hub ve Hygiene stratejilerinden yararlanmak yanlış olmaz.

Hero:

Viral olabilme potansiyeline sahip, geniş kitlelere hitap eden video içerikleridir.


Hub: 

Belli bir kullanıcı kitlesinin ilgi alanlarına hitap eden, düzenli olarak yüklenen video içeriklerdir.


Hygiene: 

Zamansız, soru ve sorunlarına cevap arayanların ulaşmak istediği video içeriklerdir. Özellikle markalar kullanır.

Eğer bir e-ticaret firması için video içeriği stratejisi oluşturmayı düşünüyorsanız bu üç stratejiden birini ya da ikisini kullanabilirsiniz. Bu şekilde hedef kitle ile uyumu sağlamanız mümkün.E-ticaret firmanızda en iyi sonuçları elde etmeniz için en iyi video türleri: Müşteri görüşleri, tanıtım videoları, nasıl yapılır videolar ve inceleme videolarıdır.

3- Video İçeriklerinizi Oluştururken Sizi Profesyonel Gösterecek Adımlara Dikkat Edin

Profesyonellik dikkatli olmanız gereken bir diğer adımdır. Hedef kitleniz yaptığınız içeriğin profesyonel olmasından etkilenecektir. Video içeriği oluşturulurken dikkat edilmesi gereken adımlar:

-Video içeriklerinizi stüdyo gibi bir ortamda çekmeye çalışın

-Işığın önemini unutmayın ve doğru ışığı bulun.

-Videoda sesin temiz ve anlaşılır olmasına dikkat edin.

-Çekim yaparken arka planda olanların izleyicinin dikkatini dağıtacağını unutmayın.

-Yüksek çözünürlüklü videolar çekmeye önem verin.

-Videolarınızı uzun tutmayın. Anlaşılır ve yalın olun.

-Videolarınızın web ve mobilde uyumlu olması gerekiyor.

Bu adımlara dikkat ederek siz de profesyonelliğinizi artırabilirsiniz.

Video İçerik Hazırlarken Dikkate Alınması Gereken 5 Tavsiye
Video İçerik Hazırlarken Dikkate Alınması Gereken 5 Tavsiye

4-Videolarınızı profesyonel araçlarla düzenleyin

Videonuzu tabii ki de düzenlemeden paylaşamazsınız. Bu hiç profesyonelce olmaz. Bazı araçlarla kaliteden ödün vermeden videolarınızı düzenleyebilir ve başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Popüler video editleme uygulamaları:

-Adobe Premiere Pro

-Power Director

-EaseUS Video Editor

-Corel Video Studio

5- Video İçeriklerinizi Paylaşmadan Önce ve Paylaştıktan Sonra Dikkat Etmeniz Gerekenler

Aşağıdaki adımları önemseyerek video paylaşımlarınızı yapın ve bu düzenlemeler sayesinde hem izlenme hem de abonelerinizde artış gözlemleyeceksiniz.

Paylaşmadan Önce:

Video içerik paylaşımınızı yapmadan önce başarılı sonuç alma şansınızı artırmak için önem vermeniz gereken bazı konular şu şekildedir:

-Videonuz için ilgi çekici başlıklar kullanın

-Videonuza açıklama yazın ve bu açıklama video ile ilgili olsun

-Videodaki açıklamanız seo ile uyumlu olsun

-Video açıklamasının en alt kısmında web sitenizin ve sosyal medya hesaplarınızın linkini ekleyerek kullanıcıları oraya da yönlendirin

-Hashtag kullanımına önem verin

Paylaştıktan Sonra:

Video içeriklerindeki hazırlama ve paylaşma dahil tüm süreci tamamladıktan sonra arada bir ürettiğiniz içerikleri analiz ederek bir sonraki adımınız için tecrübelerinizi kullanabilirsiniz. Yaptığınız analizler sonucunda bir sonraki içeriğinizde daha bilgili olacağınız konular:

-SEO ile uyumlu anahtar kelimeleri bulmak

-Başlık, etiket ve açıklama yazarken daha tecrübeli olmak

-Kitlenin trafik analizini yapabilmek

Bu şekilde eksik olan SEO optimizasyon çalışmalarını ve reklam çalışmalarını da daha kolay bir şekilde yönetebileceksiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

0
Design Brief, yakın bir zamanda üzerinde çalışacağınız bir projenin hedeflerini, neleri kapsadığını ve stratejisini temel alarak, projenizin bir nevi iskeletini oluşturan bir rehberdir. Bir...