Ana SayfaSosyal Medya2024'te Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

2024’te Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

-

YouTuber’lar internette öğretici, eğlendirici ve daha pek çok temada internete içerik üreten ve bu yolla izleyici kazanan kişilerdir. Her izleyici içerik üreticisine para olarak geri dönüyor elbette. YouTube’da nasıl para kazanılacağını inceleyim:

1. İş Ortağı Programı (YPP)

YouTube’dan para kazanmak için iş ortağı programına para kazanma başvurusunda bulunmalısınız. YouTube, içerik üreticilerinin, halihazırda belirlenmiş şartları yerine getirmesi halinde onları iş ortağı programına dahil eder. YouTube’un belirlediği şartlar ise aşağıdaki gibidir:

-YouTube’un para kazanma politikalarını kabul etmek ve İş Ortağı Programı’nın geçerli olduğu bir ülkede yaşıyor olmak.

-En az 500 aboneye sahip bir kanal olmak.

-Bir yıl içinde en az 3000 izlenme almak ya da YouTube Short’ta son 90 gün içerisinde 3 milyon izlenmeye sahip olmak.

-Son 90 gün içerisinde en az 3 videoyu, herkese açık yayınlamış olmak.

Bu şartları sağlandığında programa başvuru yapıp ve devamında diğer kullanıcılardan aldığınız hediyelerden de gelir elde edebilirsiniz.

YouTube İş Ortağı Programı’na nasıl başvurulur, sırasıyla:

  1. YouTube hesabında oturum açın.
  2. Sağ üst köşedeki hesap simgesine tıklayın.
  3. YouTube Studio’ya tıklayın.
  4. Soldaki menüde Diğer Özellikler’ e tıklayın. Devamında ise Para Kazanma’yı seçin ve Uygula butonuna tıklayın.
  5. YouTube İş Ortağı Programı şartlarını ve koşullarını okuduktan sonra kabul edin ve Başlat butonuna tıklayın. Sonraki adımda AdSense hesabı oluşturup YouTube hesabına bağlamalısınız.
  6. Başvuru tamamlandı. Artık tek yapmanız gereken şey onay aldıktan sonra para kazanmaya başlamak.

2. Influencer Olarak Gelir Elde Etme

Link paylaşma ile gelir kazanma, bir markanın ürününü veya hizmetini tanıtarak komisyon kazanmaktır. Markalarla ürün yerleştirmesi, sponsorluk ve diğer türde ortaklık çalışmaları yapabilirsiniz. Ancak videolarınızda izleyicilerinize bu ortaklıktan bahsetmeniz gerekir. Bu yöntem, ürünleri özellikle YouTube kanalınızda inceliyorsanız işe yarar. Marka, yalnızca sizin linklerinizden gelen satışları gördüklerinde ödeme yaparlar. Başlangıç seviyesindeki kanallar için bu ödeme azdır.

YouTube pazarlama uzmanı ve influencer Brendan Gahan, videolarınızın genellikle aldığı görüntüleme sayısını baz alarak, bu görüntülemeleri 0,05-0,15 Amerikan Doları ile çarparak sabit ücretinizi belirlemenizi öneriyor.

WebFX’dan gelen verilerine göre YouTube’da influencerların abone sayısına göre tahmini:

-1.000 aboneli bir YouTuber’ın video başına 20 ABD doları

-10.000 aboneli bir YouTuber’ın video başına 200 ABD doları

-100.000 aboneli bir YouTuber’ın video başına 2.000 ABD doları

-1.000.000 aboneli bir YouTuber’ın video başına 20.000 ABD doları

kazandığı açıklanmıştır.

2024'te Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?
2024’te Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

3. YouTube Shorts Fonu

YouTube Shorts Fonu ile nasıl para kazanılır bundan bahsedelim. YouTube, kısa video oluşturan yaratıcılarını teşvik etmek adına “YouTube Shorts Fonu” programını başlattı. 2024 yılında kısa video yaratıcılarına dağıtılmak üzere 100 milyon dolarlık bir fon bütçesi ayrıldı. Bu fondan yararlanmak isteyen yaratıcıların sadece belirli şartları yerine getirmesi gerekiyor:

-Short’larının geniş kitlelere ulaşması gerekiyor.

-İçeriklerinin, YouTube Topluluk Kurallarına ve Shorts Politikalarına uyması gerekiyor.

-Telif hakkı ihlali yapmamış olman yani orijinal içerik oluşturulması gerekiyor.

YouTube her ay en çok etkileşim alan Short videolarının yaratıcılarına ödeme yapıyor. Ödemenin miktarı ise videonun popülerliğine göre değişiyor. Ayrıca bu fırsattan yararlanmak için YouTube İş Ortağı Programına katılmana da gerek yok. Yani “İş Ortağı Programı” aksine herhangi bir abone sayısı veya izlenme saati şartı yok.

4. Hayran Fonları

YouTube’dan nasıl bağış toplanır merak ediyorsanız birkaç seçenek sunacağız. 

Bir içerik üreticisi olarak, abonelerinden para almadan internete katkıda bulunuyorsunuz. Eğer içeriklerin iyiyse abonelerin size katkıda bulunmak isteyebilirler. Kitlesel fonlama yapmadan önce: 

-Birincisi, paranın nasıl harcanacağı konusunda kitlenize şeffaf bir yaklaşımda bulunun. Böylece hayranların bu yolda verdiğiniz emeğe, hikayenize ve hedeflerinize yatırım yapmaktan mutlu olacaklar. Dahası içeriğinizin değeri gözlerinde artacaktır.

-İkincisi, yüksek bağışlar için cazip ödüller sunun. Bağışçılarına, sadık bir hayran oldukları ve çok özel bir şey yaptıklarını ne kadar hissettirebilirseniz, elde ettiğiniz bağış miktarı ve bağışçı sayısı da o kadar artacaktır.

Kitlesel Fonlama yöntemlerinden ülkemizde popüler olanlardan birkaçı:

YouTube Süper Sohbet ve Süper Etiketler: 

YouTube’da canlı yayın yaparken yaptığınız sırada Super Chat ile para kazanmak mümkün.  YouTube, siz canlı yayın yaparken izleyicilerinizin bağış yapmaları için bir “tip jar” oluşturmanızı sağlar ve izleyiciler de istedikleri miktarda ve sayıda bağış yaparlar. Daha önceden de belirtildiği gibi bu özelliği kullanmak için öncelikle YouTube hesabını İş Ortağı Programına kaydetmeniz gerekiyor.

Kanal üyelikleri:

Kanal üyelikleri ile aboneler, üye olmayan abonenin kullanamayacağı rozetlere, çıkartmalara, emojilere ve kanalın üyelerine sunduğu diğer ayrıcalıklı özelliklere ulaşabilir ve bunlardan faydalanabilir. Üyelik almak isteyenler için ücretlendirmeler, bulunulan ülkeye göre değişir.

Bu yöntemle, aylık alınan ödemelerden gelir elde edebilirsiniz. Super Chat gibi, bu özellikten yararlanmak için İş Ortağı Programına dahil olmanız gerek.

İzlenme ile Gelir Elde Etme

YouTube’da para nasıl kazanılır sorusuna verilebilecek en genel cevap tabii ki de ürettiğiniz içeriklerin izlenmesiyle elde edeceğiniz gelir olur.

YouTube her 1000 izlenmeye karşılık, kanal sahiplerine belli bir miktar ücret öder. Bu miktar ülkeden ülkeye değişir. İzlenme ile gelir elde etme yöntemi, kanalını yeni açmış içerik üreticileri için çok zorlayıcı olabilir. Çünkü gelir elde etmek için belli bir abone sayısına ulaşmanız gerekli. Bu abone sayısının en az 500 olması, gelir elde eden bir kanal olmanız için yeterlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

0
Design Brief, yakın bir zamanda üzerinde çalışacağınız bir projenin hedeflerini, neleri kapsadığını ve stratejisini temel alarak, projenizin bir nevi iskeletini oluşturan bir rehberdir. Bir...