Ana SayfaSEOWebsite oluşturucu platformlarında SEO

Website oluşturucu platformlarında SEO

-

SEO, her web site sahibinin mutlaka düşünmesi ve takip etmesi gereken bir çalışmadır. Sitenizi arama sonuçlarında üst sıralara organik, yani ücretsiz bir şekilde taşıyacak çalışmanın geneline SEO denir. Bu alanda kullanılan web site oluşturucu platformları da SEO alanında kendilerini kanıtlamış ve kapsamlı özelliklerle donatılmış olmaları gerekir. Aksi takdirde siteniz gelişemez ve diğer rakip sitelerin arasında kaybolup gider. İşte SEO, bu konuda sitenizi korur ve güçlendirir. WordPress ve Wix gibi site oluşturucu platformlarda ise bahsedilen tüm bu özellikler mevcut.

Web sitelerinin internette var olabilmesi, rekabetten sıyrılabilmesi adına doğru bir SEO çalışmasına ihtiyacı vardır. Bu çalışmalarda ise kullanılan platform ve sistemler doğrudan belirleyicidir. Eğer sitenizi kurarken SEO çalışmalarınızı nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, veya nereden başlamanız gerektiği konusunda zorlanıyorsanız Wix gibi siteler bu konularda yardımcı olabiliyor. 

Bu sayede Wix, yalnızca site tasarımında değil aynı zamanda da SEO alanındaki başarılarıya da dikkat çeker. Meta yazılar, anahtar kelimeler, görsel optimizasyonu ve hatta site haritasına kadar pek çok konuda hizmet sunar.

Ek olarak Wix, geliştirilen yeni özellikleri ile temel düzeydeki kullanıcılara dahi hitap ederek işleri çok daha kolay hale getirebilmektedir. Yani SEO için sizlere temel bilgileri kolayca aktararak size zaman kazandırır.

Yeni nesil web sitesi oluşturucu: Wix 

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Wix özellikle SEO alanında kendini kanıtlamış bir web sitesi oluşturucu. Rakiplerinin arasında kalmayıp kendini bir adım öne atmayı başarmıştır. Bunu da sahip olduğu özelliklere ve onları kullanmamızı kolaylaştıran yetkilere borçlu. Yenilikçi ve daima güncel özelliklerle Wix, WordPress kullanıcıların dikkatini kısa süre içerisinde çekmeyi başarmıştır. 

Wix sektörün öncülerinden birisi olarak kısa sürede milyonlarca kullanıcıya hitap etti. Builtwith tarafından yapılan son araştırmalara göre Wix ortalama 5 milyon web sitesine ev sahipliği yapıyor. Wix SEO için işler son yıllarda büyük bir değişim yaşadı. Artık her seviyeden kullanıcı için SEO, erişilebilir ve anlaşılabilir bir hal almıştır. Web site oluşturmanın en kolay yollarından birisi olan Wix, temel düzeyden ileri düzeye kadar her kullanıcı grubuna hitap etmeyi başarıyor. Şu ana dek barındırdığı web site sayısının hızla artmasının en temel sebeplerinden biri de budur. Şimdi dilerseniz hızlıca Wix SEO’nun temel özelliklerini inceleyelim.

Wix SEO çalışmalarında öne çıkan bazı özellikler

  • Daha önceden oluşturulan tüm URL’leri kolayca değiştirme veya düzenleme yetkisi verir
  • Alt domain için özelleştirme ve değişiklik yapabilme özelliğine sahip
  • 301 yönlendirme destekleri ile birlikte site haritası güncelleme veya değiştirme avantajı sağlar
  • Tüm web siteleri için gelişmiş, detaylı ve güncel istatistik veya verileri dilediğiniz zaman sunar
  • Web sitenizi, mobil uyumluluğuna uygun olacak şekilde hazırlar ve olası bir mobil hatasına karşı siteyi korur
  • Google Search Console ve Google Analytics uygulamalarını siteye kolayca bağlayabilirsiniz, bu sayede site trafiği ve performansı hakkında kolayca bilgi sahibi olursunuz.

Tüm bu yukarıda bahsedilen özellikler ile Wix, SEO alanında ne kadar başarılı ve kapsamlı olduğunu bir kez daha bizlere göstermektedir. Wix yalnızca bir web site tasarım uygulaması olmaktan çıkıp, SEO destekli bi uygulama olmayı da başarıyor. Sahadaki benzer uygulamaların aksine sahip olduğu güncel SEO özellikleriyle hızlı ve pratik bir web site tasarım deneyimi sunmakta. 

SEO uyumlu bir web sitesi için kullanıcılar Wix ile yapacakları başlangıçta, herhangi bir engel ile karşılanmayacaktır. Buna karşın kolay web site oluşturma desteği ve zengin kütüphanesi sayesinde Wix, web sitesine sahip olmak isteyenler için çok daha uygun bir çözüm sunmaktadır. 

Wix ile başarı mümkün mü? 

Wix, zamanla en sık tercih edilen internet sitesi oluşturucu olmayı başardı. WordPress kalitesini yakalamış ve özellikle en önemli özellikleri bünyesine eklemiştir. Artık kullanıcılar tarafından pek de yeni sayılmayan Wix, bilinirliğini başarılı işleriyle artırdı. Bu sayede platforma karşı olan güven de arttı. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere 5 milyondan fazla web sitesinin barındığı Wix ile başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür. WordPRess gibi oldukça eski ve güvenilir bir web site oluşturma platformuna yaklaşmış olmak ve hatta bazen kullanıcılar tarafından WordPress yerine tercih edilmek Wix için büyük bir başarıdır.

Wix’in sağladığı avantajlar ve kısa sürede yakaladığı başarı, CMS’ler karşısında güçlü bir konuma gelmesini sağladı. Ancak hangi sistem olursa olsun kullanılan altyapı, SEO’nun sadece belirli bir bölümünü kapsamaktadır. Bu nedenle site içi ve site dışı yapılacak SEO çalışmalarındaki performans, Wix ile başarıya ulaşma noktasında belirleyici olacaktır. 

Wix ile WordPress sistemlerin SEO performansına yönelik yapılan araştırmada, ilk 10 sonuç içerisinde yer alan web sitelerinin WordPress sistemlere göre daha fazla trafik aldığı ortaya çıkarılmıştır. Wix ile oluşturulan web sitelerinin daha yüksek alan derecelendirmesine sahip olması, bu farkın ortaya çıkmasındaki en önemli etkenlerden birisidir. 

Wix’in pratik ve basit arayüzü sayesinde işleri hiç de zorlaştırmadan dilediğiniz internet sitesini saniyeler içerisinde kurabilirsiniz. WordPress tarafında sizi zorlayan ve belki de hedefinize ulaşmaktan alı koyan teknik sorunlarla uğraşmak yerine Wix ile daha güvenilir sonuçlar elde edebilirsiniz.

Sonuç

Gelişen internet çağında artık hepimiz biliyoruz ki sadece tasarım yeterli değildir. Wix SEO alanında sağladığı hizmetler sayesinde web sitenizi eksiksizce tamamlayıp potansiyel kullanıcılarınıza sunar. Bu kapsamda, yenilikçi bir çözüm ile yeni projelerini basit hale getirmek isteyenler için Wix, 2022 itibariyle en iyi alternatiflerden birini oluşturmaktadır.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dönüşüm Hunisi Satışları Nasıl Etkiler?

Dönüşüm Hunisi Satışları Nasıl Etkiler?

0
Dönüşüm hunisi, satın alma süreçlerinin başından sonuna kadar izlenen yolları ifade etmektedir. Dönüşüm hunisinin kullanılması, satın alma süreçlerinin benzer bir yapıda ilerlemesinden kaynaklanmaktadır. Dönüşüm...
Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir?