Ana SayfaSEOYeni SEO Ajansları İçin Teklif Geliştirme Yöntemleri

Yeni SEO Ajansları İçin Teklif Geliştirme Yöntemleri

-

SEO hizmeti sunarak para kazanmak ile iş hayatında  var olmak ya da fark yaratmak arasında büyük bir fark var. Yeni bir pazarlama ajansı, 1000 dolarlık kontratta hayatta kalmanın zor olduğunu zamanla keşfedecek. Müşteriyi ve müşterilerini öğrenmek zaman alacak ve zayıf içerikli sözleşmeler kapsam kaymaları memnuniyetsiz müşterilere yol açabiliyor. Yeni SEO Ajansları İçin Teklif Geliştirme Yöntemleri aslında kritik bir konu.

Ajanslar, işlerini ölçeklendirmeye yardım etmek için işlemleri düzene sokmanın yollarını aramaya ortaktır, ancak verimli hale getirmek istemediğiniz bir alan, teklif araştırma sürecidir. Aslında ters yönde ilerlemenizi öneririm: çiftliği dağıtacak teklifler hazırlayın.

Ayrıntılar, sizin ve potansiyel müşteriniz için önemlidir

Ne düşündüğünü biliyorum: Bir dakika bekle! Bedava bir sürü iş yapmak istemiyorum!

Ben de potansiyel bir müşterinin sömürücü olmaya çalışabileceği fikrine gerçekten çok hassasım. Sanırım buna değer bir risk. Hizmetlerin kesin kapsamının ana hatlarını belirlemek, olasılığınızın web sitesinde ve işletmesinde derinlemesine araştırma yapmanızı gerektirir ve yapacaklarınıza ayrıntılı olarak açıklama yapmaya zorlar. Araştırma sürecini ölçeklendirme araçlarını ve süreçlerini bulmak harika, ancak atlamayın. Elde ettiğiniz verilerin detaylandırılması güven oluşturur, ekibinizi yüksek kaliteli bir servis sağlayıcı olarak konumlandırır ve büyük olasılıkla standart düz bir tekliften ayrılmanızı sağlar.

Olağanüstü olun. İşte bu yüzden, bunun teklif geliştirme süreci için önem taşıdığını düşünüyorum.

Kapsam kaymalarından ve gerçekdışı beklentilerden kaçının

Yeni bir SEO ajansı, öncelikle bir gizlilik anlaşması(NDA) almadan inanılmaz bir fikrini kimseye söylemek istemeyen girişimci gibi davranır. Olası tekliflerinin analizinin yapıp yürütüleceğinden korkarak standart teklif dilindeki yayınlarını gizlemeye eğilimli olabilir. Genel teklif dili, sözleşmeyi kapmaya ilişkin zaman ve çabayı azaltmak için de kullanılır.

Bu, istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir:

 1. Belirli çıktıların olmaması sözleşme kapsamının kaymasına neden olabilir.
 2. Bu sizi tembel hale getirebilir ve bir mayın tarlasına girmeye başlarsınız.

SEO’ya daha fazla para yatırmaya istekli şirketler daha yüksek beklentilere sahip olma eğilimindedir ve bu her iki yönde de olumsuz etkileyebilir. Ayrıntılı bir öneri hazırlamak, yalnızca kendi işleri ile ilgilendiğinizi ve başarılı olduğunuzda sözleşmenin büyümesinin de kaçınılmaz olduğunun göstergesidir.

Amaçların veya zaman çizelgelerinin eş zamanlı ilerlemesi hızlı bir şekilde ilişkilendirilebilir. Sözleşmelerinizde fesih kaçınılmazdır, ancak bir müşteriyi dışarı çıkartmamak yeni bir müşteri edinmeye çalışmaktan daha kolaydır. Müşterileri sayınızı koruyarak yıllık gelirinizi artırmak daha kolaydır. İşinizi etkili bir şekilde para kazanma ve beklentileri ayarlama, ilişkinin sağlam bir zemin üzerinde kurulduğundan emin olmanın mükemmel bir yoludur.

Güven önemi bir anahtardır

Güven, SEO için esastır: güvenilir siteler oluşturma, değerli ve güvenilir içerik oluşturma, topluluğunuz için sadakati yüksek bir kaynak olma… Google bu tür niyeti ödüllendiriyor.

Güven bir ahlâktır; Bir SEO uzmanı olarak, bir güven şampiyonasındasın. Şeffaf ve teklifinizde öne çıkan bir değer yaratarak bir potansiyel müşteride güven oluşturabilirsiniz. Müşterilerinize, araştırmanız sırasında keşfettiğiniz şeyleri temel alarak tam olarak ne yapmaları gerektiğini anlatın.

Bu yaklaşım aynı zamanda ilk bakış açısına yaklaşırken olumsuz değerlendirmelerin önüne geçer. Derlediğiniz araştırmaları tartışmak için bir şans istediğinde, yalnızca genel SEO değeri hakkında bir konuşma yapmak için şans bulma olasılığınızla ilk dokunuş arasındaki farkı düşünün. Satış sürecine daha az benzeyen bir yaklaşım geliştirerek, insanlara engel oluşturan veya güvenilirliğinizi sorgulayan psikolojik eşik çizgilerinde dolaşabilirsiniz.

Buna “danışmanlık satışı” da denir. İşletme sahiplerinin genellikle iyi yanıt verdiği bazı uygulamalar şunlardır:

 • Rekabetçi araştırma. İşletmelerin SEO hakkında soracakları ortak bir soru, anahtar kelimelerle alakalı: Rakiplerim ne için sıralamaya giriyor? Ana sayfalarını hangi anahtar kelimeyle optimize ettiler? Yapmaktan hoşlandığım bir şey, sektör lideri web sitesini Open Site Explorer‘da analiz etmek ve hangi içeriğin en fazla link oluşturduğunu göstermek.
 • İnsanlara sorulan en önemli sorular. Araştırma forumu, olasılıklar satış hedeflenen sektör veya ürünlerle ilgili sorular. İnsanlar Yahoo Answers veya Quora hakkında soru sorduğunda genellikle arama yapıyorlar çünkü aramayı kullanarak iyi bir cevap bulamıyorlar. Birkaç ekran görüntüsü, potansiyel müşterinizin sitesinin bu çevrimiçi tartışmalara nasıl değer katabileceği konusunda tartışma ortamı oluşturabilir.

Evet, daha detaylı bir öneri oluşturarak, hedef şirketinizin analizle birlikte yürüyeceği riski taşırsınız. Ancak şirketin güvenilemediğinden şüpheleniyorsanız, analizi yapmadan uzaklaşmanızı öneririm; güvenilir bir şirketten zamanında para almayı hedefleyin!

Analizler daha değerli olabilir

Çok şeffaf bir “çiftlikten kaçış” yazısı oluşturmak, SEO uzmanlarının kendileri bir sözleşme imzalamadan önce önemli tartışmalar yapmalarını sağlarlar. Aşağıdaki gibi sorular öne çıkar:

 • Bu şirketin odaklanmak istediğ hedefler nelerdir?
 • Ulaşmak istedikleri insanlar kimlerdir?
 • Hangi ürün veya sayfalara odaklanıyorlar?

Uygun hedeflemeyi yapmak için en azından bu kadar şey anlamladırabiliyor olmalısınız, bu nedenle eldeki malzemeleri önden teşhis etmek daha iyi. Unutmayın, bu konuşmaları yapmak da olasılığınızın arttırma bir yatırımdır. Hedef şirketinizin size yatırım yapması için bazı psikolojik eşikler vardır. Buna satışın “gelişme”si adı verilir. Potansiyel müşterinize küçük, açıkça tanımlanmış bir taahhütte bulunma fikrini vererek, onları satış hunisine atıyorsunuz.

Araştırma yapılması durumunda, müşteri hakkında gelecekte belirli bir zamanda daha fazla araştırma yapmak ve rapor sunmak için izin isteyebilirsiniz. Bunu, araştırmanın maliyetini artıracak bir fiyata bağlama fırsatı olarak kullanabilirsiniz; bu, daha sonra hizmet fiyatlarının çerçevesini belirler.

İlişkiyi güvenilir bir danışman olarak başlatırsınız. Sadece SEO yapmasanız bile, olasılığınızı genel olarak dijital pazarlamacılığa yönlendirdiğiniz bir hizmet geliştirmeniz mümkündür.

Satış hazırlığı

Söylemeye gerek yok, ancak SEO’dan para kazanmak için doğru araçlara sahip olmak gereklidir. SEO’da yeniyseniz, küçük bir siteyi denetleyerek pratik yapmanızı öneririm. Tercih edeceğiniz SEO araçları ile rahat olmalı, öncelik sıralamanın ne olacağını hayal etmeli ve belki de nispeten küçük görevleri tamamlamak için ne kadar zaman geçmesi gerektiğini sınamak için bir site için ücretsiz çalış.

Bu web sitesine yaklaşacağınızı ve değişiklik yapacağınızı düşünün. Kendine sor:

 • Kime satıyorlar?
 • Hedeflenen kullanıcı değerlerii hangi anahtar kelimeler ve kaynaklar?
 • Bu terimler için arama sırası pozisyonunu iyileştirmek için ne gibi değişiklikler yapardınız?
 • İlk önce ne yapardın?
 • Ne kadar sürecek?

En çok yararlı bulduğum araçlardan bazıları şunlardır:

 • Moz Pro Kampanyaları > Özel Raporlar. Bu kolay bir yol. Bir Moz Pro kampanyası oluşturun (kampanyalar, bir web sitesinin SEO performansını zamanla analiz eden projelerdir) ve ardından Kampanya arayüzünün sağ üst köşesindeki “Özel Raporlar”ı seçin. Eklemek istediğiniz modülleri seçin – Potansiyel rakiplere karşı site gezinme ve anahtar kelime sıralamaları iyi olanları daha sonra ücretsiz rapor olarak potansiyel müşteriye göndermenizi öneririz. Özel bir rapor verin ve sonuçlarla haftalık bazda konuşmaya zaman ayırın.
 • Builtwith.com. Bu ücretsiz hizmet, kullanılan pazarlama yazılımı da dahil olmak üzere, bir web sitesi ile ilgili birçok nitelikleri araştırmanıza izin verir. Bir WHOIS aramasına benzer şekilde, olasılığın yazılımla aşırı yüklenip yüklenmediğini veya herhangi bir pazarlama otomasyonundan yoksun olup olmadığını anlamak için kullanıyorum. Çalışmaları üst seviyeye çıkartmak için gerekli araçları önermek için yararlı olabilir.
 • Keyword Explorer > Listeler. Keyword Explorer’da bir liste oluşturun ve SERP özelliklerinin yaygınlığını arayın. Bu, potansiyel ziyaretçileri için ne tür içeriğin değerli olduğu hakkında çok şey söyleyebilir. Görüntüler çok mu gösteriyor? Peki ya videolar? Bunlar müşterileriniz için fırsat olabilir.
 • MozBar. Web sitesinin en önemli sayfalarından bazılarını değerlendirmek için MozBar’daki Sayfa Analizi sekmesini kullanın. Genel Öznitelikler bölümünde sayfa yükleme hızını kontrol edin. Ayrıca cazip yazılar ve açıklamaları olup olmadığını öğrenin.
 • Screaming Frog. Moz Pro’unuz yoksa, Screaming Frog’u indirmenizi öneririm. Bir sitedeki 500 sayfaya kadar ücretsiz tarama yapabilir ve sonuçları bir .csv dosyasına aktarabilirsiniz. Siteye gelen trafiği engelleyebilecek veya 4XX serisi hatalar veya aşırı karmaşık bir robots.txt dosyası gibi sayfaların dizine eklenme olasılığını azaltabilecek herhangi bir şey olup olmadığına bakın. Bunları telafi etmek, çok değerli hızlı kazanımlar sağlayabilir.

SEO hakkında daha fazla bilgi edinmek ve SEO’yu portföyünüze eklemek için SEO Eğitimi sayfamızı incelemelisiniz.

KAYNAK: https://moz.com/blog/proposal-development-for-new-seo-agencies

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Pinterest'te Nasıl Takipçi Kazanılır?

Pinterest’te Nasıl Takipçi Kazanılır?

0
Pinterest, dijital ortamda pazarlama yapıyorsanız her yönden yararlanabileceğiniz sosyal medya platformlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Pinterest’in bir yıl içerisinde edindiği aktif aylık kullanıcı sayısı,...