Ana SayfaSEO30 Dakikada Anahtar Kelime Araştırma Rehberi

30 Dakikada Anahtar Kelime Araştırma Rehberi

-

İçerik pazarlama uzmanıysanız, içeriğinizle, yalnızca SEO uzmanlarının hayal edebileceği şekilde muazzam SEO ulaşmak için yeteneğine sahipsiniz. Ancak, anahtar kelime araştırmalarını avantajınıza kullanmazsınız! Ayda kaç kişinin bir şeyler aradığını, hangi kelimeleri kullandığını ve hangi soruları sorduğunu keşfedebilmek için kafa patlatmak zorundasınız! Anahtar kelime araştırması, uzun bir maraton etkisinde olmak zorunda değil. 30 dakikada anahtar kelime araştırma rehberi, sizi daha derin bir düzeyde daha geniş bir kitleyle bağlayan anlayışlar – inanılmaz bilgiler – sağlayabilir.

Anahtar Kelime Araştırması Neden Esastır [Vaka Analizi]

Önceki şirketim olan Pryde Marketing, üst seviye yüksek kaliteli içerik üzerine kurulmuş değildi. Özel tıbbi uygulamalar için online verilerin stratejik olarak kullanılması üzerine ağırlıklı çalışıyordu. Bir MR şirketi için anahtar kelime araştırması yapmak üzere işe başladığımızda, ayda yüzlerce kişinin “açık ve kapalı mr” arıyor olduğunu keşfettik ancak kimse bu araştırmacılar için ulaşılabilir bir cevap, içerik veya fotoğraf sunmamıştı.

Müşterimiz için “Açık Vs Kapalı MR” sayfası oluşturmaya karar verdik. Bizi şaşırtan  yazıya olan yoğun ilgiye rağmen ana sayfanın trafiğini iki katına çıkarmaya devam ediyor. Artı, 50 binden fazla tekil ziyaretçi de siteyi ziyaret etti..

Bu içerik fikrini düşündüğümüz için başarılı olmadık. Anahtar kelime verilerini dinlediğimiz için başarılı olduk.

30 Dakikada Anahtar Kelime Araştırma Rehberi

Örnek müşteri: Hunter & Company (Düğün ve Etkinlik Planlaması)

Amaç: Web siteleri için daha iyi içerik yazarak dijital pazarlama çabalarına yardımcı olmak.

# 1 Blog kategorisi anahtar kelime araştırması

Beş ila on veri tabanlı blog kategorisine sahip olmak, popüler konuların sıralamasına, okuyucuların daha alakalı içeriği bulmasına ve blogunuzu düzenlemeye yardımcı olmasına yardımcı olabilir.

En iyi endüstri web sitelerini değerlendirin (10 dakika)

Sektörün önde gelen sitelerindeki en yaygın menü öğelerini ve blog kategorilerini belirleyin.

Gelişmiş arama teknikleri (3 dakika)

En iyi web sitelerini keşfederken, daha derinlemesine veriler elde etmek için gelişmiş Google arama tekniklerini kullanabilirsiniz.

Örnek: Bride.com’un / topic / wedding-beauty gibi konu sayfaları var. Bride.com’un tüm konularını görüntülemek için şu adresi arayın: site: brides.com/topic

Google Önerileri (10 dakika)

Google arama alanına”düğün(wedding)” yazın ve bekleyin!

Aşağı doğru açılır Google arama önerilerini not edin. Düğünlerle ilgili en popüler ve / veya yakın eğilimli aramaları görmek için “düğün a”, “düğün b” [enter’a basmadan] a’dan z’ye kadar arama yapabilirsiniz.

Artık yukarıda öğrendiklerinizle belirlediğiniz anahtar kelimelerden oluşan sağlam bir listeye sahibiz:

Düğün mekanları, düğün mekanları, düğün fotoğrafçısı, düğün dj, düğün güzellik, düğün videographers, düğün bantları, düğün bütçesi, düğün davetiyeleri, düğün kayıt defteri, düğün renkleri, düğün dekorasyonları, düğün partisi, düğün fikirleri, düğün pastaları, düğün merkezi parçaları, düğün saç stilleri, düğün buketleri , Düğün takıları, düğün takıları, düğün smokinleri, düğün törenleri, düğün töreni, düğün pastası, düğün yemeği, düğün promosyonları, düğün takıları, düğün takıları, düğün takıları, düğün çiçekleri
Hızınızı koruyun – burada duramayız!

Sonra, aylık ortalama Google aramalarına göre hangi kategorilerin en popüler olduğunu belirleyelim.

Aylık ortalama arama hacmini (aylık “arananlar” düğün çiçekleri “gibi bir sorgunun kaç kez olduğunu öğrenmek için) görmek için iki temel araç vardır: Google Keyword Planner and Moz Keyword Explorer.

Google Keyword Planner (5 dakika)

1. Adım: Kayıtlı anahtar kelime listenizi “Bir kelime öbeği, web sitesi veya kategori kullanarak yeni anahtar kelimeler arayın” kutusunun altına yapıştırın ve “Fikir Al”ı tıklayın:

2. Adım: Büyük arama veri aralıklarına ve sınırlı verilere dikkat ederek arama hacmi verilerini değerlendirin ve kaydedin:

Not: Google bazen anahtar kelimelerinizi farklı bir şeyle değiştirecektir; Bu durumda “düğün videographers” “düğün videos” olarak değiştirildi. Kesin kategori adlarına karar verirken bunun farkında olmak önemlidir.

Ayrıca, anahtar kelime arama bölümünüzün altındaki anahtar kelimeleri de araştırmalısınız. Diğer büyük kategori öğelerini eksik olmadığından emin olmak için ortalama aylık aramalaraı (en yüksekten en düşüğe) göre sıralayın.

Moz Keyword Explorer (5 dakika)

1. Adım: Yeni bir liste oluşturun

2. Adım: Anahtar kelime listenizi “Anahtar Kelimeler” kutusuna yapıştırın:

3. Adım: Kısa bir ara verin, çünkü KeyWord Explorer veri toplaması bir dakika sürecektir. Veriler görünür hale geldiğinde, ortalama aylık arama hacmine göre sıralama yapın ve değerlendirin:

Bravo! Bitiş çizgisine iki dakika ayırdık.

Blog kategorilerimizi nihai karar vermek için kendimize iki şey soracağız: Hangi kategoriler en popüler ve hangi kategoriler bir düğün organizasyon sitesi ile alakalı?

Bunu göz önünde tutarak, en popüler altı düğün içerikli siteden ve “Düğün Süslemeleri” içinde birkaç alt kategori iç içe uyguluyorsunuz.

 • Gelinlik
 • Düğün davetiyeleri
 • Düğün fotoğrafçılığı
 • Düğün Pastaları
 • Düğün Mekanları
 • Düğün Süsleri
 • Düğün Çiçekleri
 • Düğün Renkleri
 • Düğün Merkezi Parçaları
 • Düğün Mekanları

# 2 SSS anahtar kelime araştırması

Ürün / hizmetinizle ilgili sıkça sorulan sorulara cevap vermek, okuyucularınıza değer katacak ve sizi bir sektör uzmanı olarak üst basamaklara doğru taşıyacaktır.

Bir konuyla ilgili sıkça sorulan soruların nasıl toplanacağı aşağıda açıklanmıştır:

AnswerThePublic.com (10 dakika)

Ürününüzü / hizmetinizi arayın

Bu neşeli soru sorma ne kadar güzel ?! Görseller eğlenceli olsa da, sağ üstteki sarı “export to csv” düğmesine tıklayarak ve ilgili olmayan soruları bir .csv veya Google Sheet ile silerek soruları toplamak daha kolaydır.

Moz Keyword Explorer (10 dakika)

1. Adım: “Görüntülü Reklam Ağı anahtar kelime önerileri” ni “sorular” olarak arayın ve filtreleyin:

2. Adım: Yeni bir anahtar kelime listesine alakalı sorular ekleyin:

3. Adım: İlgili AnswerThePublic sorularını listeye ekleyin:

Araştırma tamamlandı!

Sorular genellikle daha uzun kuyruk olduğu için (arama hacminin daha düşük olduğu ve genellikle sıralamada üst sıralarda yer alması daha kolay olduğu için) arama hacmini Sıkça Sorulan Sorular için çok yakından değerlendirmeyi düşünmek önemli bir detay. Bunlar siteniz için çok değerli olabilir.

Şimdi keşfedilen SSS’lerinizi bir SSS sayfasına eklemeye başlayabilirsiniz (yinelenen sorular türünden kaçınmaya çalışarak):

# 3 Rekabetçi içerik araştırması

SimilarWeb’de rakibinizin en popüler 10 sayfasını değerlendirin (5 dakika)

Bu, kitlenizin ilgilendiği belirli içerik türünü ortaya çıkarır. İşte One Fine Day Events için en popüler 10 sayfa:

 

En üstteki sayfalardan her birini değerlendirin ve 3 anahtar kelime ve kelime öbeği belirleyin (20 dakika)

 1. En popüler “Galeri” sayfası, resimlerin düğün ve etkinlik alanında son derece popüler olduğunu gösterir. Optimize edilmiş bir galeri bulundurma ve sayfa içi içeriğe daha fazla resim eklemek en üst seviye dijital pazarlama önceliği olmalıdır.

   

 2. İlginçtir, “Tercih Edilen Satıcılar” sayfası bir Kategori sayfasıdır! Bu, Hunter & Co’da uygulanması düşünülmesi gereken bir şeydir (ayrıca satıcıları Hunter & Co’ya geri döndürmeniz için) harika bir bağlantı kurma fırsatı olacaktır … ama ayrılırız.

   

 3. Geri bildirimler öncelikle birincil menüden bağımsız düşünün.

Dönemsel aramaları değerlendirmek ve rekabetçi içerik hazırlamak için Google Trends kullanın:

# 4 Anahtar kelime erişiminizi genişletme

Sayfanızın güncel içeriğini genişletmek, dijital SEO görünürlüğünüzü arttıracaktır. SEO Öğrenme Rehberi 2017‘de SEO ile iligli kılavuzları çok iyi derecelendirmeleri göreceksiniz.

MozBar’ı indirin (Chrome eklentisi) (1 dakika)

Adım 1: MozBar’ı etkinleştirin. Birincil anahtar kelimenizi girin ve “optimize et” i tıklayın.

2. Adım: “Sayfa İçi İçerik Önerileri” ni tıklayın:

3. Adım: Web sayfanız için 23+ içerik entegrasyonu fikrini görüntüleyin:

Hangi konuları entegre etmek istediğinize karar verin (5 dakika)

SEO ile ilgili nedenlerden ötürü alakasız içeriği bir sayfaya zorla yerleştirmek istemezsiniz. Bunun yerine, konuları inceleyin ve okuyucularınıza değer sağlayacak olanları düşünün. Ardından, bu konuları sayfanın içeriğine doğal olarak entegre etmek için bir plan oluşturun.

Hunter & Co. ana sayfası için konu entegrasyonları:

 • Düğün Planlama Kontrol Listesi (ana sayfadan bağlantılı bir kontrol listesi sayfası oluşturun)
 • Düğün Satıcıları (popüler sayfa stratejimizi teyit eder! Ana sayfadan bir sayfa bağlantısı ekleyin)
 • Düğün Mekanları
 • Çiftler

# 5 Google ile ilerlemeye devam etme

“Tıklama almayan” Google aramalarda büyük bir artış görüyoruz.

Hiçbir tıklama almayan arama sonuçlarında yer alan sayfalar, Google’da bir şeyler ararken ve cevaplarını bulurken ortaya çıkar.

Örnek: “Denver weather” kelimesini aratarsanız, Google Denver için 8 günlük hava tahmini gösterecektir. Çoğu araştırmacı, bu durumdan memnun ve arama sonucu sayfasında tıklama ile sonuçlanan bir Google aramasına neden oluyor.

Google, arama yapan kişilere özellikli snippet’ler, bunu arayanlar bunları da aradı kutuları, bilgi grafikleri, hava durumu vb. Gibi arama özellikleri sunmaya devam ettiği için tıklamayan arama gün geçtikçe artıyor.

Anahtar kelimeleriniz için en çok hangi arama özelliklerinin gösterildiğini öğrenin (5 dakika)

Hangi arama özelliklerinin, ürün / hizmetle ilgili aramalarda en sık gerçekleştiğini bilmek, arama özelliklerini kendiniz için optimize ederek arama sonuçlarında daha fazla kişiye ulaşmaya yardımcı olabilir. İstediğiniz özellikli bir snippet aramanın bir veya iki sayfasında derecelendiriyorsanız, o özellikli snippet’ini sayfa 3’ten daha iyi konumlandırmış olursunuz.

Yukarıdaki “düğün planlama” ile ilgili SSS’lerimizi hatırlıyor musun? Moz Keyword Explorer’da bulunan 28 sorunun 24’ünde, arama sonuçlarında snippet’ler (cevap kutuları) bulunmaktadır:

Real Simple şu anda “wedding checklist” için geniş özellikli bir snippet’e sahip:

Daha iyi bir düğün kontrol listesine beyin fırtınası yapın (10 dakika)

 • Bir okuyucu düğün tarihini yaklaşırken doldurulan, güzel, yazdırılabilir bir düğün kontrol listesi takvimi oluşturmak için serbest çalışan bir yazılımcı kiralayın.

   

 • Google Takvim Yapılacak İşlemlerini zamanlamak için bir IFTTT (If That This That That) reçetesi oluşturun

   

 • Hatırlatıcılar, kullanıcının düğün tarihine odaklanmasını sağlar.

   

 • Daha detaylı ve daha güzel bir düğün kontrol listesi sağlayın.

KAYNAK: https://moz.com/blog/30-minute-keyword-research

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

0
Site hızı, bir web sitesinin içeriğini kullanıcının görüntüleyebilmesi için ifade edilen  yüklenme süresidir. Kullanıcının bir web sitesinde tarayıcılara girmeye başladığı andan itibaren site tamamen...