Ana SayfaSEOSEO Öğrenme Rehberi 2017

SEO Öğrenme Rehberi 2017

-

Arama motoru optimizasyonu öğrenmek, ilk önce çok zor algılanıyor olabilir. Zihninizi zorlayacak çok şey var. Ancak SEO konusunda yetkin olmak kesinlikle başarılabilir bir girişimdir.

SEO yeni başlayanlardan yetkin SEO olma için gitmeniz gereken uzun bir yol var ve bilmeniz gereken her şeyi kısa sürede öğretmek imkansız.

MOZ İçerik ve SEO Şefi Cyeus Shepard kısa bir özet olarak “Başlangıç Seviyesi SEO: Başlık etiketlerini bilir, Orta Seviye SEO: Kanonikal bilgisi iyidir, Gelişmiş SEO: Google algoritmasının % 35’ini kavramıştır.” diyor.

Ancak bir sonraki en iyi adım kendi başına SEO alanında uzmanlık kazanmak için kaynakları sağlayan bir kılavuzdur. Bu yazı da o rehber.

SEO Öğrenme Rehberi

SEO dünyasına yeniyseniz, muhtemelen aşağıdaki gibi endişeleriniz vardır:

 • Zaman. SEO öğrenmek yıllar mı sürer?
 • Bilgi bombardımanı. İnternette çok fazla SEO içeriği var, nereden başlamalıyım?
 • Çelişkili bilgiler. Farklı görüşleri bulduğumda kime güveneceğim?
 • Teknik işlemlerden korkma. Başarılı olmak için teknik olmanız gerekiyor mu?
 • Şapka Rengi. Siyah, gri veya beyaz şapka taktikleri mi kullanmalıyım? Veya belki de hepsini mi denemeliyim?
 • Eğitim. SEO’da çalışmak için herhangi bir örgün eğitime ihtiyacım var mı?
 • SEO guruları. Binlerce dolar öğrenmek için SEO uzmanlarından çevrimiçi dersler almalı mıyım?

Bu kaygılardan bazıları, bu kılavuzda ve temelleri kavramanız gereken kaynaklarla ele alınacaktır.

SEO hızlı bir şekilde değişir. Web Yöneticisi Eğilimleri Analisti John Mueller, Google’ın algoritmalarını gün geçtikçe güncellediğini ve geliştiğini ve bunun da SEO sektörünü de gelişmeye zorladığını söyledi. Temeller aynı kalmasına rağmen test edilecek ve öğrenilecek her zaman yeni şeyler vardır.

Bu kılavuzu daha objektif olarak bir ajans ortamında SEO eğitimi deneyimi olan bazı SEO ajans profesyonellerine ulaşarak hazırlandı. Aşağıdaki katkıda bulunan kişilere, bu kılavuzu yaratmamıza yardımcı olan tavsiyeleri ve görüşleri için teşekkür etmek istedik.

Everett Sizemore – Pazarlama Direktörü @Inflow
Greg Lucas – Kurucu Ortak @Over The Top SEO
Jake Bohall – Pazarlama Başkan Yardımcısı @Hive Digital
Jim Bader – Üst Düzet SEO Yöneticisi @Vertical Measures
Justin McIntyre – SEO ve İçerik Direktörü @Perfect Search Media
Kyle Elrod – SEO Yöneticisi @Bigwing
Paris Childress – Kurucu ve CEO @Hop Online
Rob Kerry – Kurucu Ortak ve Strateji Sorumlusu @Ayima
Ross Hudgens – Kurucu ve CEO @Siege Media
Will Critchlow – Kurucu ve CEO @Distilled

Şimdi başlayalım!

Ücretsiz ve Ücretli Eğitim

Bebeklik döneminde olan bir sektör olarak, çoğu kolej resmi olarak SEO öğretmez. Neyse ki, online ve başvuru yoluyla ihtiyacınız olan her şeyi öğrenebilirsiniz. SEO’da bir derece veya üniversite eğitimi almaya gerek duymazsınız. Aslında, SEO’ların çoğunun kendi kendine öğretildiği, öğrenmek için ağırlıklı olarak ücretsiz online kaynakları kullanır. (Bunların kaynakları çoğu bu kılavuzda paylaşılacaktır).

SEO uzmanlarının inanılmaz derecede yararlı ve aktif bir online topluluğu var. Bu topluluğa kendinizi adapte ederken kaçınılmaz olarak ciddi bütçelere SEO öğreten eğitimleri veren “SEO Eğitimi” web sitelerine yöneliyorsunuz. Bu derslerle ilgili gerçek, öğrenebileceiniz bilgilerin çoğunluğunun online olarak ücretli veya ücretsiz bulunabilmesidir. Peki neden bu bilgiler için para ödemelisiniz?

Cevap, bir kursun size ciddi zaman kazandırabilmesi. Bilgiler, birlikte yapılandırılmış ve odaklanmaya devam eden bir müfredat ile birlikte tek bir yerde öğrenmenizi sağlar. Bu, kaynaktan kaynağa atlayıp yolunuzdan sapmanızı engeller.

SEO öğrenmek için kesinlikle ders gerekli mi? Hayır, kesinlikle değil. Bir kurs sizi kurtarır mı? Potansiyel olarak, saygın bir SEO uzmanından veya kuruluşundan ders alacağınız sürece size katkısı olur.

Bu rehber, ücretsiz öğrenme yaklaşımını ele almaya odaklanır ancak bir dersle ilgileniyorsanız, satın almadan önce araştırmalarınızı doğru yapın! 👉 Aramamotoru.com SEO Eğitimi

Felsefeyi Öğrenmek

Neredeyse yeni bir beceri kazanmanın en iyi yolu, yaparak öğrenmektir. SEO da bir istisna değildir.

“Ellerinizi taşın altına koymaktan başka bir şey yok.” Will Critchlow, Kurucu ve CEO @Distilled

Bu kılavuz size SEO’nun temellerini öğrenmeniz için ihtiyaç duyduğunuz kaynakları sağlayacaktır. Temelleri anladıktan sonra bilginizi uygulamaya başlamanız gerekir. Bunu yapmanın iki yolu vardır:

 • SEO’da giriş seviyesi bir iş bul
 • Kendi web sitelerinizde pratik yaparak SEO bilgilerinizi derinleştirebilirsiniz

SEO’da Giriş Seviyesi İş

SEO’da giriş seviyesi işlerin iki türü vardır:

 • SEO hizmeti veren bir ajansda çalışın
 • Çalıştığınız şirket için şirket içi SEO çalışmaları yapın

Giriş seviyesinde bir işte çalışmanın en önemli yararlarından biri de muhtemelen yol boyunca size yardımcı olacak bir yöneticiye sahip olmanızdır. Bu öğrenme sürecini ve SEO olarak gelişiminizi hızlandırabilir.

SEO’da bir konuma hak kazanacak bazı küçük beceriler şunlardır:

SEO ve Dijital Pazarlamada bir kişinin gelecekte başarısını gösterecek aşağıdaki nitelikleri ararız:

 • Dijital pazarlama tutkusu, bu en önemli özellik
 • Ajansımızla kültürel uyum
 • Entelektüel merak, bilmediklerini bilmek ve bu bilgi boşluklarını doldurmak istemek
 • Analitik beceriler/yaklaşım, tüm argümanları, verilerle ve öngörülen müşteri gelirinin etkisiyle doğrulamak
 • Sınırlı bir rehberlikle kendi kendine öğrenme becerisi sergilemek
 • Düşünce liderliği, beceri ve sektör eğilimlerine proaktif yaklaşım ve takım arkadaşlarıyla paylaşmaya istekli olma
 • Bir ekip içinde çalışma olanağı
 • İletişim ve müşteri memnuniyeti becerileri (özellikle e-posta ve video konferans üzerinden)
 • Profesyonellik ve bütünlük

Paris Childress, Kurucu ve CEO @Hop Online

Aradığımız en önemli özellik SEO tutkusudur. SEO gurusu olmak zorunda değilsiniz, ancak bu kariyer yolunun talep ettiği yeni şeyler öğrenmek için doğuştan gelen motivasyona sahip olmanız gerekir. SEO her geçen gün daha da hızlı bir şekilde değişiyor ve yeni elemanların temel bilgilerinizi çabucak öğrenip gelecek yıllar boyunca öğrenip deney yapmaya devam etmesini sağlamak istiyoruz. Bu, hangi bloglara, podcast’lere ve haber bültenlerine abone olduğunuzu ve SEO hakkında bilgi edinmek için hangi uzmanları takip ettiğinizi soracağımız anlamına geliyor.

Everett Sizemore, Pazarlama Direktörü @Inflow

Bir adayda aramakta olduğum temel şeyler, teknoloji yeteneği, web geliştirme temel anlayışı ve kendi başına şeyler öğrenme arzusudur.

Kyle Elrod, SEO Yöneticisi @Bigwing

Stajın parçası olanlarla yakından çalışarak, aradığı niteliklere sahip kişileri bulabiliriz. Analitik yetenek, iletişim, merak ve inisiyatif. Dijital pazarlama henüz emekleme döneminde olan bir alan olduğundan, daha önce bahsedilen nitelikler giriş seviyesi pozisyonlarımız için herhangi bir spesifik beceriden daha önemlidir.

Justin McIntyre, SEO ve İçerik Direktörü @Perfect Search Media

SEO online olarak öğrenilebilmesine rağmen, bir ajansta veya şirket içi giriş seviyesi bir iş bulmak, bir dereceye kadar çeşitlilik gerektirir.

SEO’da bir kariyer yapmak istiyorsanız, en iyi yetkinliklerden bazıları:

 • Bilgisayar Bilimleri veya Bilgisayar Bilgisi Sistemi: Web geliştirmenin ve internet teknolojisinin temellerini, SEO’nun teknik yanına daha kolay geçiş yapmayı öğreneceksiniz. Ajans uzmanlarının bir numarası, web geliştiricilerinin çok iyi SEO’lar yaptığını belirtti.
 • İngilizce: (veya bir sürü yazı gerektiren iyi seviye bir başka dil). İyi yazma becerisi SEO’da paha biçilemez bir beceridir çünkü büyük içerik SEO’da bir zorunluluktur.
 • Pazarlama: Pazarlama derecesi, geleneksel ve dijital pazarlamanın tüm unsurlarına bir giriş sağlayabilir ve size tüketicilerin nasıl satın aldığının arkasındaki psikoloji hakkında sağlam bir kavrama olanağı sunacaktır.

Uygulayarak Öğrenme

Kendi web sitelerinizde SEO işlemleri yapmak, SEO yeteneğinizi geliştirmek ve uygulamak için harika bir yoldur.

Kendi web sitenize sahip olmak bir zorunluluktur, ne olduğu veya arama motoru sonuç sayfalarında nasıl sıralandığı hakkında web sitesi sahiplerinin sıkıntılarını keşfetmek önemlidir tabi ziyaretçi sayılarınızı veya arama sıralamanızı zaten takıntı haline getirmişseniz.

Rob Kerry, Kurucu Ortak ve Strateji Sorumlusu @Ayima

Ayrıca bir WordPress sitesi veya blog oluşturmanızı ve SEO ve içerik geliştirme temellerini öğrenmeye başlamanızı önemle tavsiye ederim.

Jim Bader, Üst Düzet SEO Yöneticisi @Vertical Measures

Küçük bir işletme sahibiyseniz, işletmenizin web sitesinde SEO yapın. Bir işiniz yoksa, kişisel bir blog veya bağlı bir site oluşturun.

Burada önemli olan, öğrendiklerinizi uygulamanız.

SEO’da çelişkili bilgiler

SEO, çelişkili bir çok bilgiye sahip olduğu bilinen bir sektördür. Bunun iki nedeni var:

 • SEO hızlı bir şekilde değişir. Altı ay önce doğru olan bilgiler bugün doğru olmayabilir.
 • Google ve diğer arama motorları, algoritmalarının işleyişlerini gizli tutar. Tek yapabileceğimiz tahmin ve test. Tahminle ilgili sorun, bir fikrin inandırıcı görünüyorsa, tahmin yedekleme verileri olmadan hevesle gerçeğe dönüşür.
 • Bir SEO taktiği, aynı başarısını diğerine uygulayabileceği anlamına gelmeyen bir web sitesi için çalışılmış olabilir.

Çelişen Bilgileri Nasıl Kullanacaksınız?

 • İnanılır sadece güvenilir kaynaklar. Aşağıda bulacağınız kaynaklar, SEO bilgileri için tüm güvenilir kaynaklardır.
 • İstatistiksel analize inanın ve başarılı olduğu söylenen yöntemlere karşı bile şüpheci olun. Bir sitede başarılı olan yöntemler sizin için hikaye olabilir, daima kendiniz deneyin.
 • Birden çok kaynaktan yararlanın. Yalnızca gerçekten sevdiğiniz bir SEO kaynağını takip etmemeye çalışın. Karıştırıp farklı kaynaklardan bilgi edinin.
 • Test edin, test edin ve biraz daha test edin. Körü körüne tüm önerilen SEO taktikleri uygulamayın.

Hangi Şapka Rengi Seçmelisiniz?

Beyaz şapka, gri şapka ve siyah şapka, kullanılan SEO taktikleri türünü tanımlamak için kullanılan terimlerdir. Beyaz şapka SEO’lar Google ve diğer arama motorlarının yönergelerini takip eder. Gri şapka SEO uzmanları ve siyah şapka SEO uzmanları açık bir şekilde kuralları çiğnemekle birlikte kuralları biraz eğmekten korkmazlar.

Çoğu SEO, beyaz şapkayı, zamanın testini yürütecek bir strateji olarak görüyor. Yönergeleri izlediğiniz sürece Google’ın veya başka bir arama motorunun web sitenizi cezalandırması konusunda endişelenmenize gerek yoktur. SEO için yeniyseniz, beyaz şapka yolunu takip etmelisiniz.

Ancak, gri ve siyah şapka SEO’ların kullandığı taktikleri görmezden gelmemelisiniz. Bu taktikler genellikle manipülatif ve kısa dönemli olmakla birlikte, arama motorlarının sıralamaları nasıl belirlediği hakkında çok şey öğretebilir. Bazen bu bilgiyi beyaz bir şapka şeklinde de kullanabilirsiniz.

Temel SEO Başlangıç Seti

Birçok yeni başlayanlar SEO öğrenirken bilgi yüklemesi yaşayabilir. İnternette SEO hakkında çok fazla bilgi var mı diye merak ettiniz mi? Çünkü içeriği oluşturmak ve Google’da sıralamak SEO uzmanlarının yaptığı iş! Tabii ki konu hakkında belirli miktarda içerik olacak.

Asıl soru şu ki bu içeriği alırken nereden başlıyorsun? Aşağıda, SEO’nun temellerini öğrenmek için en iyi kaynaklar olduğuna inandığımız bir takımları bulacaksınız.

Temel Kavramları Anlama

SEO’nun temelleri sadece birkaç saat içerisinde aşağıdaki kaynaklarda algılanabilir. Bunlar, aramanın nasıl yürüdüğü ve sizi SEO’nun farklı bileşenleri ile tanıştıran temel bir bilgi sağlayacaktır.

Anahtar Kelime Araştırma

Anahtar kelime araştırması, SEO uzmanlarının belirli bir konuyla ilgili arama sorgularının tüketicilerin bir arama motoruna girdiklerini bulmak için kullandığı süreçtir. Anahtar kelime araştırması yapmak için birkaç farklı yol olduğunu, ancak tek bir “doğru” yol olmadığını göreceksiniz. Sektörünüz, bütçeniz ve hedeflerinize göre değişir.

Gerçek anahtar kelime araştırma işlemini nasıl gerçekleştirirseniz, bir arama sorgusunun amacını anlamak önemlidir. İşte üç farklı arama sorgusu türü:

 • Uygulama. Bir satın alma işlemi gerçekleştiğinde, kayıt işlemi tamamlanır veya araştırmacı tarafından başka bir işlem yapılır.
 • Bilgilendirici. Araştırmacı bir şeyler hakkında bilgi bulmaya çalışırken.
 • Seyir. Araştırmacı kasıtlı olarak belirli bir web sitesine gittiğinde.

Niyeti tanımlamak, anahtar kelime seçim kararlarını iyileştirmenize ve hedef kitlenize daha iyi hizmet vermenize olanak tanır.

Rakip Analizi

Rakip analizi yapmak, herhangi bir SEO kampanyasında çok önemlidir. Aşağıdaki sebeplerden ötürü rakiplerinizin arama stratejisinin ne olduğunu bilmek son derece yararlıdır:

 • Neden tekerleği yeniden icat edeceksiniz ki? Rakiplerinizin sıralamasını yapmak için yaptıkları işi tersine mühendislik yapabilirseniz başarı için sağlam bir yol haritasına sahip olursunuz.
 • Rakiplerinizin ihmal ettiği şeyleri size gösterecek ve bunlardan yararlanmak için izin verilecektir.
 • Sitenizi sıralamak için ve sizin için bile rekabet edebilecek olsa bile kaynakları iyi bir fikir verecektir.

Rakip araştırmalarının gerçekleştirilmesine ilişkin bazı harika kılavuzlar.

Sayfa İçi SEO / İçerik Denetimleri

Sayfa içi SEO, bir web sitesinin sayfa içi  öğelerinin optimizasyonunu ifade eder. Bu, bir web sitesi yapılandırılmış ve kodlanmış içeriğin yanı sıra içeriğini de içerir. Bir web yöneticisi olarak, sayfanızdaki öğeler üzerinde tam kontrole sahip olduğunuzdan, bunları doğru hale getirmeye zaman ayırmanız çok önemlidir.

İçerik denetimi, bir web sitesindeki dizine eklenebilen içeriğin değerlendirilmesidir. İçeriği bir web sitesinde denetlerken genellikle trafik, geri dönüşler gibi çeşitli metriklere bakıyorsunuz demektir.

Bu metriklere bağlı olarak, genellikle içeriği olduğu gibi kalmasına, içeriğin iyileştirilmesine veya içeriğin kaldırılmasına karar veriyorsunuz.

Sayfa Dışı SEO

Sayfa dışı SEO, web sitenizin dışında gerçekleştirilen, arama motoru sıralamalarını iyileştirmek için kullanılabilecek stratejiler demektir. Birisi sayfa dışı SEO dan bahsederken, genellikle bağlantı kurma ya da yönlendirme gibi sitenize trafik sağlayan tekniklerden bahsediyoruz.

Teknik SEO / Web Sitesi Denetimi

Teknik SEO, site hızı, dizinlenebilirlik ve mobil yanıt verme gibi sayfa içi teknik SEO yönergelerini ifade eder. “Teknik” terimi, bir çok insanı SEO’nun bu yönünden uzaklaştırabilir. Seni korkutmasına izin verme! Aslında göründüğü kadar korkutucu değil.

Anlamak ve teknik SEO uygulamak için, bir geliştirici olması ya da bazı etkileyici teknik özgeçmişiniz olmasını gerektirmez. Bir sorunu çözmek için istekli olmalısın.

Teknik SEO yapıyorsanız ve sıkıştığınızı düşünüyorsanız şu işlemi izleyin:

 • Google da arat! Adım adım teknik bir SEO problemi ile sizi yönlendirecek bir ton bilgi bulabilirsiniz.
 • Google yoluyla bir yanıt bulamazsan, Facebook’daki birçok SEO topluluğundan birine sorun (bu gruplar devam eden öğrenme bölümünde aşağıda belirtilecektir). Bu topluluklar genellikle çok yardımcı ve bilgili kişilerden oluşur.
 • Teknik SEO konusu bilginizin çok üzerindeyse ve yardım bulamazsanız, Upwork gibi bir siteye gidebilir ve sizin için görevi tamamlamak için birini kiralayabilirsiniz.

İşte size teknik SEO ve web sitesi denetimlerini tanımak için birkaç rehber.

 • 2017’de Bir Web Sitesi Nasıl Hazırlanır? – WordPress, web sitelerini kolaylaştıran bir yazılımdır. En iyi yanı, WordPress’i nasıl kullanacağınızı bilmenize gerek yoktur. Bu kılavuz web sitesi kurulum süreci boyunca size yol gösterir.
 • WordPress Yeni Başlayanlar İçin SEO Rehberi (Adım Adım) – İnternetteki web sitelerinin% 28’i WordPress kullanır. Öğrenme WordPress ve nasıl platformda SEO gerçekleştirmek için herhangi bir SEO için gerekli bir beceri. Bu kılavuz, bir WordPress sitesinde SEO için yapılması gereken en önemli şeylerden bazılarını size anlatmaktadır.
 • HTML ve CSS’yi öğrenin – HTML ve CSS, web’in en temel iki dilidir. Bu dillerin sıfırdan nasıl yazıldığını bilmek zorunda değilsiniz, ancak HTML ve CSS’nin nasıl düzenlendiğini anlamak, bir SEO için paha biçilemez bir yetenektir. Codecademy’nin hazırladığı bu yazı sizi bu iki dili tanıtan mükemmel bir yazı.
 • Adım Adım “Teknik SEO” Kontrol Listesi – Ryan Stewart tarafından derlenen bu yazı kapsamlı bir teknik SEO denetim için bir kontrol listesi sunar. Görevde, denetimin her bir bölümünü tanımlar ve nasıl tamamlanacağını açıklar.
 • Teknik Denetim Kontrol Listesi – Distilled tarafından yazılan bu yazıda, teknik bir SEO denetim denetim listesi bulunan ve her bir onay kutusunun doldurulmasıyla ilgili kaynaklara bağlantılar içeren bir Google sayfasına ait bir bağlantı bulacaksınız.

SEO Araçları

SEO araçları herhangi bir SEO kampanyası için bir zorunluluktur. Size zaman kazandırabilir. Kendinize ve rakibinizin web sitelerine değerli bilgiler sağlayabilirler. Söylemeye gerek yok, bu araçların nasıl kullanılacağını öğrenmek son derece önemlidir.

Aşağıda, öğrenmenizi ve kullanmanızı önerdiğimiz bir SEO araç listesidir. Aşağıda bahsedilmeyen diğer büyük SEO araçları da vardır.

 • Google Analytics – Google Analytics, web sitenizden toplanan verileri izler ve raporlar. Google Analytics’i öğrenmek için Google’ın eğitim kursuna bakın.
 • Google Search Console – Bu Web hizmeti, Google Web Yöneticisi Araçları olarak da bilinir ve web sitenizin durumunu izlemenize izin verir. Kullanımı ile ilgili bir yazı.
 • Bing Webmaster Tools – Bu web servisi tam olarak Google Webmaster Tools araçları gibidir, ancak hem Bing’in hem de Yahoo’nun arama motorları için kullanılır. İşte nasıl kullanılacağı ile ilgili bir kılavuz.
 • Pingdom Site Speed Tool – Hızlı bir web sitesi, SEO ve kullanıcı deneyimi için önemlidir. Bu araç, web sitenizin yükleme süresini görüntüler ve web sitenizin hızını nasıl artıracağınızı belirlemenize yardımcı olur.
 • Screaming Frog – Bu araç web sitenizi tarayacak ve anahtar kelimeleri ve verileri yerinde analiz edecektir. İşte etkin bir şekilde kullanılmasıyla ilgili bir kılavuz.
 • Ahrefs Tool Suite – Ahrefs, anahtar kelime araştırma, backlink analizi, içerik araştırması, rakip analizi ve çok daha fazlası için kullanılabilir. Ahref’lerden en iyi şekilde nasıl faydalanabileceğinizi öğrenmek için yeni başlatılan Ahrefs Akademi‘yi inceleyin.
 • Whitespark Local Citation Finder – Alıntı yapmak, bir yerel arama motoru optimizasyonu stratejisinin önemli bir bileşenidir. Alma ve atıf yönetimi ile ilgili olarak Whitespark’ın size nasıl yardımcı olabileceğini öğrenmek için bu kılavuzu inceleyin.

Analytics ve Raporlama

SEO çabalarının başarısını ölçme yeteneği çok önemlidir. Web sitenizin verilerini izleme ve yönetme işlemi, Google Analytics ve Google Search Console aracılığıyla yapılabilir. Bir dizi başka analiz platformu vardır, ancak bu iki web hizmeti SEO analizinin başladığı yerdendir. Temelleri kapsayan iki kılavuz bulunmaktadır.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

SEO, bir web sitesine trafik getiren süreçtir ancak bir trafiği bir satış, e-posta abonesi vb. haline dönüştüremezseniz, ilk etapta sahip olmanın hiçbir anlamı yoktur. Dönüşüm oranı optimizasyonunun (CRO) yapıldığı yer burasıdır.

CRO, web sitenizdeki dönüşüm oranını iyileştirmek için kullanıcı geri bildirimi, pazar araştırması ve analitiği kullanan bir süreçtir. Web sitenizin amacı ziyaretçileri bir iletişim formu doldurmaya davet ediyorsa, dönüşüm oranı, formu dolduran kişinin web sitenizin aldığı toplam trafik oranına bölünmesiyle olur.

Qualaroo’nun bu CRO kılavuzu, CRO’nun temellerini açıklayan mükemmel bir iştir ve web sitenizi dönüşümler için optimize ederken atılması gereken adımları anlatır.

Devam Eden Uzmanlık

SEO, arama motoru şirketlerinin algoritmalarının ne kadar hızlı bir şekilde değiştiğinden sürekli öğrenci olmanızı gerektirir. SEO eğitiminize devam etmek için harika kaynakları burada bulabilirsiniz.

Sertifikalar

Sertifikalar SEO sektöründe fazla ağırlığa sahip değildir. SEO öğrenirken sahip olmanız gereken ilk belge Google Analytics (GA) Kişisel Kalifikasyondur. Bu sertifika, Google Analytics’in sunduğu tüm işlevleri ve özellikleri gösterecektir.

Facebook Grupları

Facebook’un çok aktif bir SEO topluluğu var. Sektör haberlerinin sıkı takip etmek ve soru sormak için aşağıdaki Facebook gruplarına katılın.

 1. Digital Marketing
 2. Digital Marketing Questions
 3. White Hat SEO
 4. SEO
 5. Local Client Takeover
 6. Lion Zeal Mastermind
 7. Proper PBN Group
 8. NicheHacks.com Private Mastermind Group

Podcast

Podcast’ler hareket halindeyken SEO öğrenmek için harika. İşte takip etmeniz gereken bazı podcast’ler.

 1. Duct Tape Marketing
 2. WebmasterRadio.FM/ SEO 101
 3. Search Engine Nerds
 4. Webcology
 5. The Digital Marketing Podcast
 6. Search Talk Live
 7. The Agents of Change
 8. Marketing School
 9. PNR: This Old Marketing
 10. Experts On The Wire
 11. Lion Zeal Show

Bloglar ve Web Siteleri

Bloglar ve web siteleri, muhtemelen, beceri düzeyiniz ne olursa olsun, tüm SEO uzmanları için en önemli öğrenme kaynağıdır. Takip etmeniz gereken 10+1 blog var:

 1. The Google Blog
 2. Ahrefs Blog
 3. Search Engine Land
 4. Search Engine Journal
 5. Search Engine Watch
 6. Backlinko
 7. Moz Blog
 8. Search Engine Roundtable
 9. SEOBook
 10. Marketing Land
 11. Aramamotoru 🙂

Kitaplar

SEO sektörü o kadar hızlı değişir ki kitapların modası hızla geçer. SEO öğreniminizin çoğunluğu online kaynaklardan olmalıdır. Ancak kavramsal olarak arama geçmişi, arama motorları ve yıllar içinde SEO’nun nasıl değiştiğini anlamanıza yardımcı olacak birkaç kitap bulunmaktadır.

 • The Art of SEO – SEO’nun önde gelenlerinin bazıları tarafından yazılmış olan bu kitap 900 sayfalık uzunluğa sahip olduğu için SEO için kutsal kitap olarak düşünülebilir. Arama motorlarının ve SEO’nun temellerine bir giriş sağlar ve daha sonra daha ileri konulara genişler.
 • The Search: How Google and Its Rivals Rewrote the Rules of Business and Transformed Our Culture – Bu kitap, arama teknolojisinin dünyadaki kültürler ve endüstriler üzerindeki kalıcı etkileri anlatmaktadır. Google’ın nasıl günümüzün baskın şirketi haline geldiğini ve arama motorlarının ve arama motorlarının interneti nasıl değiştirdiğiyle ilgili derin bir anlayış sunacağına inanıyor.

YouTube Kanalları

Video öğrenmeyi seviyorsanız, abone olunacak bazı YouTube kanalları aşağıda belirtilmiştir.

 1. Backlinko
 2. Ahrefs
 3. Google Webmasters
 4. Google Analytics
 5. Search Engine Journal
 6. Eric Enge
 7. WEBRIS

SEO Konferansları

SEO konferansları, SEO sektöründeki yeni insanları tanımak için harika bir deneyim olabilir. Bu konferanslar pahalı olmasına rağmen, katılmaktan bir takım avantajlar var:

 • SEO’nun daha iyi anlaşılması
 • Sektörde çalışanlardan en yeni teknikleri öğrenmek
 • Ağ oluşturma olanakları

Katılmaya çalışmanız gereken on konferans var:

 1. Search Love
 2. Search Marketing Expo
 3. State of Search
 4. SEJ Summit
 5. PubCon
 6. Inbound
 7. C3
 8. MozCon
 9. Inbounder
 10. Content Marketing World

Meetup.com

Meetup.com, kullanıcıların belirli bir konudaki çevrimdışı grup toplantılarını kolaylaştırmasını sağlayan bir web sitesidir. Bölgenizdeki SEO buluşmalarınız, SEO hakkında daha fazla bilgi edinmek ve size yakın diğer SEO’larla bağlantı kurmak için harika bir yoldur.

Filmler

Ignite Visibility kısa bir süre önce “SEO: The Movie” yayınladı. Bu 40 dakikalık film, SEO endüstrisindeki en büyük isimlerin deneyimleriyle canlandırılan arama motoru optimizasyonu geçmişini kapsıyor.

Son düşünceler

Son olarak SEO’nun temellerini öğrenmek için yol haritasını kavradın. Şimdiki planın ne?

Bir grup özenti SEO uzmanı, bu gibi makalelerden bir demet okuyacak, ancak “nasıl çevrimiçi para kazanılır” gibi bir makaleden daha fazlasını almayacaktır çünkü harekete geçmeyecektir. SEO gelişimi için ne olursa olsun öğrenmek için bir yol bulacaksınız.

Hop-Online’ın kurucusu ve CEO’su Paris Childress, ajansı için potansiyel bir aday için arayan en önemli yeteneklerden birinin “Bilginin neyi bilmediğini bilmek ve bu bilgi boşluklarını doldurmak isteyen entelektüel merak” olduğunu söyledi.

Şimdi ne bilmediğini bilmelisin. Bu bilgi boşluklarını kendi araştırmanız yoluyla doldurma zamanı!

KAYNAK: https://ahrefs.com/blog/learn-seo/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...