Ana SayfaSEOMatt Cutts Google'dan İstifa Etti

Matt Cutts Google’dan İstifa Etti

-

Google ve SEO denildiğinde ilk akla gelen isimlerden olan Matt Cutts yaklaşık 17 yıllık bir çalışma periyodu sonrasında 31 Aralık 2016 tarihi itibarıyla istifa ettiğini açıkladı. SEO geliştirmelerine ve algoritma güncellemelerine önemli katkılar sunan SEO takım lideri Matt Cutts uzun soluklu Google serüveninin sona erdirdi.

Google’ın son yıllarda üzerine düştüğü ve kullanıcı deneyimi odaklı geliştirmelerin baş mimarlarından biri olan Matt Cutts özellikle webmasterlar arasında sürekli ismi kullanılan ve yapılan güncellemeler sebebiyle sevmeyeni çok kişi vardı diyebiliriz. Özellikle yapay zeka algoritması üzerindeki geliştirmelerde önemli bir rolü üstlenmişti. Web spam ve SEO takım başkanı olan ünlü ismin bu ayrılığı sonrası yerine kimin geleceği de ayrı bir merak konusu. Özellikle takım liderlerinin değişimi sonrası stratejilerde farklılık söz konusu olabiliyor ve söz konusu farklılıklar milyonlarca web sitesinin geleceğinin şekillenmesinde önemli rol oynuyor. O yüzden bu görev değişikliği sonrası gelecek takım lideri ve vizyonu SEO‘nun gelişimi açısından çok kritik bir öneme sahip.

Matt Cutts Nerede Çalışıyor?

2016 ortalarında konuşulmaya başlanan Amerika Birleşik Devletleri Dijital Servisi (United States Digital Service) ekibine katıldı. Dolaşmaya başlayan haberler sonrası 3 ay içinde geçiş yapacağı konuşulsa da süreç 6 ayı buldu. Amerika Birleşik Devletleri Dijital Servisi iç yapısındaki değişiklikler sonrası Google’daki görevinden istifa eden Matt Cutts mühendislerin direktörü olarak görev almaya başladı. Bundan sonra Google’daki büyük sorunlarla uğraşmak yerine Amerika Birleşik Devletleri’nin büyük sorunları için çalışacak. Yani yine milyonlarca kişiyi etkileyen bir başka görevin başında olacak.

 

 

 

 

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

2 YORUMLAR

  1. Burada pek göze çarpmayan önemli bir konu var aslında bizi ilgilendiren. Google’ın açtığı yolda toplanan data ve datanın anlamlandırılması süreçlerini ABD hükümeti artık çok daha fazla ciddiye alıyor ve bunu halka açık bir şirketin kaderine terk edilemeyecek kadar önemli görüyor. Belki de yeni bir arama motorunun temellerini atarak askeri amaçlar için kullanımına şahit olacağız. ABD dijital çağın farkında ve bu çağı yöneten Big Data’ya hakim olmak istiyor. İşin gerçeği bu petrolden bile kıymetli… Savaşların şekilleri değişiyor ve ABD hem kendi ulusal güvenliğinin seviyesini arttırmak hem de öncü teknoloji lideri konumunu korumak istiyor. Bak mesela Matt’in ilk paylaştığı haberlerden biri .gov domainlerin otomatik https’ye zorlanması… Buyur burdan yak… Biz daha https nedir, uçtan uca şifreleme neden gereklidir, güvenlik nedir, neden önlem alınır gibi soruları tartışırken adamlar tüm devlet kurumlarını zorladı geçirdi https’ye… İşte bunlar hep teknoloji..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

0
SEO uyumlu içerik, web site ve içeriklerinizin arama motorlarında daha iyi bir performans göstermesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle, SEO uyumlu içerik yazımı konusunda...