Sonuçları görmek ve/veya aramayı sonlandırmak için "esc" tuşuna basın.

Off Page SEO Nedir?

Yakın zamanda On Page SEO yazımızı paylaşmış ve sayfa içi SEO ile ilgili yapılması gerekenleri paylaşmıştık. Bugün ki yazımız ise SEO deyince akla gelen bütünleşik kavramlardan bir diğeri olan off page SEO nedir?

Off Page SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

On page SEO’da yaptığımız tüm işlemler sayfa üzerindeyken off page SEO da ise bunun tam tersi şekilde yapılacak olan tüm işlemler web sitesi dışında yapılmaktadır. Yani off page SEO sayfa dışı SEO olarak da Türkçe’de kendine yer bulmaktadır.

On page SEO ile birlikte yaptığınız işlemlerin tamamlanması ve yapılan doğru hareketlerin tamamlanması yani optimizasyonun tamamlanması ve sonuca ulaşması açısından yapacağınız sayfa dışı SEO çalışmaları büyük önem arz etmektedir. Sitenize verdiğiniz linkler size trafik oluşturacağı gibi zamana yayılmış şekilde farklı platformlardan alacağınız bağlantılar arama motorları tarafından referans kabul edilir ve web sitenize güven duyulmasını sağlar.

 

Off Page SEO için yapılabilecek yöntemler ile ilgili örnekler vermek gerekirse:

SıraYöntemAçıklama
1Sosyal İmlemeKullanıcıların sitelerindeki yazı ve paylaştığı tüm diğer konuları sosyal medya hesapları veya paylaşım siteleri üzerinden paylaşarak yaptığı bağlantı alma işlemidir. Bu yöntem şu an için en hızlı imleme yöntemidir.
2Blog BacklinklerÇeşitli bloglar veya sitelerden sitenizdeki sayfalara bağlantı verilmesidir. Bu yöntemde yüksek TrustRank’e sahip olduğunuzu bildiğiniz sitelerde yorumlar yaparak link kazanabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken husus linklerin dağılımında değerli olan DoFollow linklerin yoğunluğuna dikkat edilmesidir. Google en son algoritma değişikliklerinde bu kriterini güncelleyerek DoFollow linki fazla, NoFollow linki az olan sitelerin yapay link sahibi olduğunu tespit ediyor ve ona göre muamele yapıyor.
3DizinlerDMOZ gibi büyük ve kaliteli dizinlere sitenizi ekleyerek link kazanma yöntemidir. Kaliteli dizinlere sitenizi ekleyerek sitenizin arama sonuçlarında çıkmasına destek olabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken hususlardan biri eklediğiniz dizinin kaliteli olması, bir diğer diğer önemli husus ise sitenizin içeriğiyle eklediğiniz kategorinin uyumlu olmasıdır.
4Makale BacklinklerSitenizle ilgili kaliteli ve kitlerere sahip sitelerde tanıtım yazıları yazdırarak veya konu içinde sitenize bağlantı vererek link kazanabilirsiniz. Sayıca fazla olacak diye çöp tabir edilen web sitelerden alım yapmamalısınız. Önemli olan sayısı değil, niceliği!

 

Yorumlar

14 Yorum

Hasan Huseyin Donmez

Forum sitelerinde backlink paketleri, tanıtım yazısı paketleri o kadar çok var ki, insan denemeden bilemiyor. 3 paket aldım denemek için ve forumda da baya tavsiye edilen bir kişiden.
Sonuç mu ? Elde var sıfır 🙁

Hasan Yaşar

Backlink’ler doğal şekilde gelmediği takdirde fayda yerine zarar verebilir. Bu nedenle hazır backlink paketlerinden mümkün olduğunca uzak durmak lazım.

Enver Aba

Merhaba Hocam Ben Kendi sitelerimi birbirine linkleme yapyorum bunun zaraları var mıdır ?

İsmail Emrah Demirayak

Merhaba Enver Bey,

Doğal yollarla yapılan çalışmalar siteye zarar vermez. Kendi sitelerinizden link verebilirsiniz.

Hasan Huseyin Donmez

Ben pek faydasını görmedim ve paylaşımsız ip’lere taşıdım siteleri. Fırsatım olduğunda buradan neticeyi paylaşmayı düşünüyorum.


Yorum yap

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.