Ana SayfaSEOOff Page SEO Nedir?

Off Page SEO Nedir?

-

Yakın zamanda On Page SEO yazımızı paylaşmış ve sayfa içi SEO ile ilgili yapılması gerekenleri paylaşmıştık. Bugün ki yazımız ise SEO deyince akla gelen bütünleşik kavramlardan bir diğeri olan off page SEO nedir?

Off Page SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

On page SEO’da yaptığımız tüm işlemler sayfa üzerindeyken off page SEO da ise bunun tam tersi şekilde yapılacak olan tüm işlemler web sitesi dışında yapılmaktadır. Yani off page SEO sayfa dışı SEO olarak da Türkçe’de kendine yer bulmaktadır.

On page SEO ile birlikte yaptığınız işlemlerin tamamlanması ve yapılan doğru hareketlerin tamamlanması yani optimizasyonun tamamlanması ve sonuca ulaşması açısından yapacağınız sayfa dışı SEO çalışmaları büyük önem arz etmektedir. Sitenize verdiğiniz linkler size trafik oluşturacağı gibi zamana yayılmış şekilde farklı platformlardan alacağınız bağlantılar arama motorları tarafından referans kabul edilir ve web sitenize güven duyulmasını sağlar.

 

Off Page SEO için yapılabilecek yöntemler ile ilgili örnekler vermek gerekirse:

Sıra Yöntem Açıklama
1 Sosyal İmleme Kullanıcıların sitelerindeki yazı ve paylaştığı tüm diğer konuları sosyal medya hesapları veya paylaşım siteleri üzerinden paylaşarak yaptığı bağlantı alma işlemidir. Bu yöntem şu an için en hızlı imleme yöntemidir.
2 Blog Backlinkler Çeşitli bloglar veya sitelerden sitenizdeki sayfalara bağlantı verilmesidir. Bu yöntemde yüksek TrustRank’e sahip olduğunuzu bildiğiniz sitelerde yorumlar yaparak link kazanabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken husus linklerin dağılımında değerli olan DoFollow linklerin yoğunluğuna dikkat edilmesidir. Google en son algoritma değişikliklerinde bu kriterini güncelleyerek DoFollow linki fazla, NoFollow linki az olan sitelerin yapay link sahibi olduğunu tespit ediyor ve ona göre muamele yapıyor.
3 Dizinler DMOZ gibi büyük ve kaliteli dizinlere sitenizi ekleyerek link kazanma yöntemidir. Kaliteli dizinlere sitenizi ekleyerek sitenizin arama sonuçlarında çıkmasına destek olabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken hususlardan biri eklediğiniz dizinin kaliteli olması, bir diğer diğer önemli husus ise sitenizin içeriğiyle eklediğiniz kategorinin uyumlu olmasıdır.
4 Makale Backlinkler Sitenizle ilgili kaliteli ve kitlerere sahip sitelerde tanıtım yazıları yazdırarak veya konu içinde sitenize bağlantı vererek link kazanabilirsiniz. Sayıca fazla olacak diye çöp tabir edilen web sitelerden alım yapmamalısınız. Önemli olan sayısı değil, niceliği!

 

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Hiper yerel sosyal medya pazarlaması nedir?

Hiper Yerel Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

0
Yerel çevrenizde büyük bir etki yaratmak ve şirketinizi ya da projenizi daha iyi bir boyuta taşımak istiyorsanız hiper yerel sosyal medya pazarlaması, şirketinizin başarısının...