Ana SayfaSEOYatırım Getirinizi Arttıracak (ROI) 21 Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO) Aracı

Yatırım Getirinizi Arttıracak (ROI) 21 Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO) Aracı

-

Bugünün pazarlama anlayışları, artık sadece web site analizlerini toplamanın ötesine geçti ve bunun yerine kendi dijital pazarlama stratejilerine bağlı olarak müşterileri harekete geçirmeye nasıl ikna edeceklerine odaklanıyorlar. Dönüşüm oranı optimizasyonu (Conversion Rate Optimization) her pazarlamacı için hayati ve uygun CRO ise sizin müşterileriniz için nasıl pazarlama yaptığınızı ifade eder. Pazarlama departmanında göreviniz ne olursa olsun, CRO’nun yatırım getirinizi (ROI) arttırmak ve işinizi büyütmek için ne kadar hayati bir taktik olduğunu anlamalısınız. Aslında, Econsultancy’e göre, firmaların sadece %22’si dönüşüm oranların memnun.

Dönüşüm oranınızı arttırmak sonsuz deneme ve optimizasyon gerektiren sonu gelmeyen bir savaş. CRO çalışmalarınız kolaylaştıracak, ROI daha iyi hale getirecek 21 araç seçtik.

Dönüşüm Oranı Optimizasyon (CRO) Deneme Araçları

Five Second Test

FiveSeconTest ücretsiz bir araç, web sitenizden bir ekran görüntüsü alıp kullanıcıların onun hakkında ne düşündüğünü 5 saniye içinde test etmenize izin verir. Bu araç, hedef kitleniz için net bir mesajınızın olduğundan emin olmanıza yardımcı olur.

Unbounce’s Dejargonator

Unbounce yakın zamanda karşılama sayfalarını daha az ikna edici hale getiren pazarlama söylemine seslenen bir google chrome eklentisi yayınladı. Eklenti ücretsiz ve aşırı kullanılmış klişe sözcükler kullanmadan, amaçladığınız mesajları yaratmanıza yardımcı oluyor.

Readibility Score

Bu uygulama, web sitenize içeriğinizin okunabilirliğine göre bir skor veriyor. İçeriğinizin hedef kitlenizin okuması için zor olmasıyla ilgili bilgi sağlıyor.

Golden Ratio Typography Calculator

Golden Ratio Typography Calculator, ideal font boyutu ve genişliğini bulmanız için harika bir araç. Tipografinizi, font boyutu, satır yüksekliği, genişliği ve satır başına karakter sayılarına bağlı olarak nasıl optimize etmeniz gerektiğini size söylüyor.

Dönüşüm Oranı Optimizasyon (CRO) Analizleri

Google Tag Manager

Eğer siteniz Google Tag Manager kullanıyorsa, Google analizlerinden kaydırma(scroll) izleme, tık izleme ve diğer dönüşüm metrikleri için faydalanabilirsiniz. İstediğiniz dönüşüm oranını kullanarak, Google analizlerinde kendi hedeflerinizi yaratabilirsiniz. Google Tag Manager (GTM) Nedir?

Google Analizleri – Deneyler

Google analizleri, CRO için kullanabileceğiniz dönüşüm metrikleri için size bir bakış sundu.  Şimdi ise sayfalarınız için en iyi dönüşüm versiyonunu bulmak için Google analizleri içinde içerik deneyleri yürütebilirsiniz.

Kissmetrics

Kissmetrics her bir ziyaretçinin sizin sitenizde nasıl davrandığını ve karar aldığını gösteriyor. Analiz platformu sayfa görüntüleme sayısında ziyade kullanıcılara odaklanıyor ve bu şekilde müşterinin huni içindeki yolculuğunu daha iyi anlamanıza yardımcı oluyor.

Ücret: Aylık 120$

Crazy Egg

Bu platform, müşterilerin etkileşimlerini daha iyi anlamak için web sayfalarındaki kaydırmaları (scroll) ve tıklamaları izliyor. Crazy egg, insanların sitenizde nerelere tıkladığıyla ilgili ısı haritası takibini hususunda harika bir iş yapıyor.

Ücret: basit paket için aylık 9$

Hotjar

CRO platformu olan Hotjar, ziyaretçilerin kayıtları, ısı haritaları, anketler ve benzeri özellikleri tek bir çatı altında topluyor.

Ücret: basit paketi ücretsiz

Lucky Orange

Lucky Orange, sitenizin ziyaretçilerin kayıtlarını tutarak onların neden dönüştürülemediğine dair muhtemel nedenleri söyleyen bir CRO platformudur. Bu araç, kayıtlar, ısı haritaları, chat, dönüşüm hunileri, form analitiği, anketler sunar. Lucky orange fiyatına göre oldukça fazla değer sunuyor.

Ücret: Başlangıç paketi için aylık 10$

Peek User Testing

Peek, User testing tarafından yaratılan kullanıcı deneyimini test eden ücretsiz bir araç. Bu ücretsiz araç, sitenizi veya mobil uygulamanızı kullanan gerçek bir kişinin 5 dakikalık bir videosunu sunuyor. gerçek bir insanın sitenizi test etmesi, sizin farkınıza varamayabileceğiniz kullanımla ilgili problemleri anlamanız konusunda oldukça yardımcı olabilir.

A/B Testi Karşılama Sayfaları

Visual Website Optimizer – Test Duration Calculator

Test Duration Calculator, A/B bölünmüş ve/veya çok değişkenli testlerini ne kadar süre boyunca uygulamanıza karar vermenizde size yardımcı olur. Bu ücretsiz hesaplayıcı, yeterli işlenebilir veri sunan etkili test aralıklarına götürür.

Optimizely

Optimizely, web siteleri ve mobil uygulamalar için A/B testleri uygulayan bir platform. Web sitenizin ziyaretçileri için iyi deneyimler yaratmak için çoklu özellikler sunuyor.

Ücret: standart paketi aylık 999$

Unbounce

Unbounce, herkes için kaliteli karşılama sayfaları hazırlamayı kolaylaştıran bir araç. Karşılama sayfalarının hazırlanmasıyla beraber, Unbounce dönüşüm oranını optimize etmek için A/B testlerinin yapılmasını kolaylaştırıyor.

Ücret: başlangıç paketi için aylık 49$

CRO Anketleri/ Araştırmaları

Qerz

Bir Qualaroo alternatifi olan Qerz, ziyaretçilerinize sormak istediğiniz sorularınızı web sayfanıza koyabilmenize izin veren bir araç Qerz, kitlenizin kim olduğunu ve onların hangi zorluklarda karşılaştığını anlamanızda size yardım eder.

Ücret: başlangıç paketi aylık 15$

SurveyMonkey

SurverMonkey, müşteri memnuniyetini, bağlılığını veya market araştırmasını geliştirmenize yardımcı olacak ücretsiz bir online anket yazılımıdır. Daha çok veri ve bakış edinmek için kendi anketlerini yapın ve farklı kitlelere gönderin.

Data Brain/Maxymizely

Databrain/Maxymizely, A/B testi, trafik kalite puanlaması, çökme analizleri ve CRO araçları içeren bir kullanıcı deneyimi aracı. Bu CRO aracı sitenizin trafik kalitesini analiz etmekte faydalıdır ve ROI’nızı arttırmanıza yardımcı olacak diğer özellikler sunuyor. Ücret: aktif kullanıcılara bağlı olarak ücretsiz

Page Rendering

BrowserStack

BrowserStack, tarayıcılar arası uyumluluğa sahip olan ve web sitelerinizi çeşitli tarayıcılar ve cihazlar arasında test etmenizi sağlayan bir araçtır. O, web sitenizin herhangi bir cihazda ve tarayıcıda nasıl gözüktüğüne bakabilmenizi sağlayarak, uyumlu bir tasarım yapılıp yapılmadığından emin olmanıza yardımcı olur.

Ücret: aylık 29$

Google Mobil Uyumluluk Testi

Bu ücretsiz araç, web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını test etmenizi sağlar. Araç ücretsiz olduğu halde sayfaları sadece tekli olarak denetler, sitenin tamamı değil.

Site Hızı

Pingdom website speed test

Bu ücretsiz araç web sitenizdeki sayfa hızını ölçebilmenizi sağlar. 100 üzerinden bir skor verdikten sonra sayfa hızını arttırmak için atılabilecek adımları size gösterir.

WebPageTest

Bu ücretsiz araç da web sitenizin sayfa hızını ölçmenizi sağlar ve iyi bir hız için hangi alanlarda adım atılmasını gerektiğini size söyler.

KAYNAK: http://www.toprankblog.com/2016/07/conversion-rate-optimization-tools/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Product Variant Structured Data Nedir?

Product Variant Structured Data Nedir?

0
Google, kısa süre önce e-ticaret sitelerine yönelik "Ürün Varyantı Yapılandırılmış Verisi" adlı bir güncellemesini yayınladı. Ürün varyasyonlarına özel olarak tasarlanan bu çalışma sayesinde, arama...