Ana SayfaSEOSEO Fiyatlandırmasında İhmalkarlığın Ölümcül Olabileceği 6 Başlık

SEO Fiyatlandırmasında İhmalkarlığın Ölümcül Olabileceği 6 Başlık

-

SEO fiyatlandırmasının, müşterilerinizin herhangi bir pazarlama kampanyasının değerini daha iyi anlamasına yardımcı olabileceğini daha önceden yazmıştım. Bu konu hakkında yine yazıyorum çünkü SEO çalışması yapanların ve onları müşterilerinin zihinlerini kurcalamaya devam ediyor. SEO Fiyatlandırmasında İhmalkarlığın Ölümcül Olabileceği 6 Başlık ile dikkatinizi SEO fiyatlamasında yapılan hatalar ve dikkat edilmesi gerekenlere çekmek istiyoruz.

Sektördeki tecrübemize dayanarak müşterilerin mutluluğunu belirleyen tek şey nedir dersek bu beklentiler olur. Genelde SEO ve müşterilerin farklı beklentileri oluyor. Bu da süreç boyunca zorluklara neden olabiliyor. Ancak müşteriler beklentilerimiz nedir sorusunu, herhangi bir dijital pazarlama eylemi başlamadan soruyor. Buna teklif süreci olarak adlandırılıyor.

Maliyetler ve İstenen Sonuçlar

Gerçekleştirilen asıl hizmetlerden başka, müşteriler için önemli olan 2 önemli teklif unsuru var: maliyet ve istenen sonuçlar. Bu ikisi insanların kafasında farklı değerlere sahip ancak bir web pazarlama ortağı seçilirken 2si de önemli unsurlardır.

Eğer odak istenen sonuçlarda ise fiyat çok da fark yaratmaz. Asıl amaç, istediklerini sunacak teklifi alarak amaçlarını gerçekleştirmektir. Eğer odak fiyat ise elde edilecek sonuçların belli bir kısmına müşteri razı olmuştur. Maalesef, bu 2 varsayım da aslında doğru değil.

Eğer siz fiyat odaklı araştırıyorsanız, sadece en ucuz fiyatı elde dersiniz. Genellikle elde edemediğiniz şey ise değerdir. Neden? Çünkü değer, daha fazlasına mal olur.

Masrafları düşük tutmak, hizmeti satmak için gerekli en temel gereksinimleri sağlar ancak istediğiniz sonuçları elde etmek için gerekli olanları size sunmayacaktır. Masrafları düşük tutmaktan ziyade sitenizin ihtiyaçları bağlamında daha özel olan tekliflerin yaratacağı değerler daha önceliklidir.

Teklifin Kısıtlamaları

İleride daha fazla detaya gireceğim ancak burada ufak bir örnek vermek istiyorum:  dijital pazarlama kampanyalarında sunulan en tipik hizmetlerden birisi sayfa optimizasyonudur. Ancak kaç tane sayfa? Ne kadar anahtar kelime? Hangi anahtar kelimeler? Bu etmenler maliyet ve değer kısmında olabilir ancak özellikle altı çizilmemiş olabilir. Aynısı bağlantılar içinde geçerli. Sayı genellikle belirtilir ancak bu bağlantıları kalitesini tanımlamak teklifte sadece yüksek kalite yazarak olmaz.

Sunulan hizmetle ilgili bilgilendirilmek aslında size o hizmetle ilgili sizin bilmeniz gereken her şeyi söylemeyebilir.

Bu nedenle, dijital pazarlama sağlayanların tekliflerini analiz ederken, bu sağlayıcıların sizin sitenizi nasıl değerlendirdiğiyle ilgili temel düzeyde bilgiye, masrafları ve hizmetleri belirlemek için sahip olmalısınız. Bu faktörleri bilmek sunulan paketin değerini anlamanıza yardımcı olduğu gibi aynı zamanda hizmet sağlayanın en düşük fiyattan ziyade en iyi değerle ilgilendiğiyle emin olmanıza yardımcı olacak.

SEO Fiyatlandırmasında İhmalkarlığın Ölümcül Olabileceği 6 Başlık

 • Sitenizdeki Sayfa Sayısı

Konu esas optimizasyonu geldiği zaman, küçük siteler görece daha kolay. Onlar, büyük sitelerin mimarı karmaşıklıklarını içermezler ve optimize edilecek az sayfa olması demek daha az iş anlamına gelir. Ancak bu sitenizin küçük kalacağını varsayar. Optimizasyonun bir parçası da anahtar kelime hedeflemesi ile daha fazla insana ulaşmanızı sağlayarak size değer sunmaktır. Dijital pazarlama doğal olarak sitenizi büyütecektir. Ancak siteniz ne kadar büyükse optimizasyon da o kadar karmaşıklaşır. Optimizasyon yönlendirmesi güç olabilir. Önemli olan, kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve sitenizde doğru karşılama sayfalarının olduğundan emin olmak. E-ticaret optimizasyon hususunda, kullanılan içerik yönetim sistemine bağlı olarak belirli zorluklar yaratıyor. Büyük ve küçük sitelerin optimizasyonu arasındaki fark, aylık binlerce dolar olabilir.

 • Sitenizin Durumu

Yukarıda küçük olan sitelerin genellikle karmaşık problemler yaratmadığını söyledik ancak bu her zaman doğru olmayabilir. Bazen, bu siteler bütün bir yeniden geliştirme yapılmadan düzeltilemeyebilir. Bu durum site sahibine başarı getirecek bir süreç olabilir ancak o kişi bu zorlu işlemin doğuracağı masrafları dikkate almalıdır.

Sitenizin büyük olması, onun optimize edilemeyecek durumda olduğu anlamına gelmez ancak olasılıkları arttırır. Daha kötüsü ise bu, pazarlama kampanyanızla ilgili herhangi bir işleme geçmeden önce yapmanız gereken çok sayıda iş olduğu manasına gelir. Bu nedenle SEO, teklif hazırlamaya geçmeden önce sitenizi denetlemeli. Detaylı bir denetim ve inceleme olmaksızın sitenin problemlerinin tamamını bilmek olası değildir. Yapılacak teknik geliştirmeler bilindikten sonra, dijital pazarlama ekibi bu aksaklıkları düzeltmek için gereken masrafları belirlemede daha iyi bir pozisyonda olur.

 • Rakipleriniz

Herhangi bir dijital pazarlama kampanyasının maliyetini etkili biçimde fiyatlandırmak için, SEO çalışması yapanlar sadece sizin neye ihtiyacınız olduğuna bakmaz aynı zamanda rakiplerinizi şu anda neler yaptığını da göz önüne alırlar. Rakipleriniz sosyal medyada aktif mi? Aktiflerse ne yaygınlar? Düzenli olarak içerik paylaşıyorlar mı? Paylaşıyorlarsa hangi sıklıkta?

Ayrıca kullanıcı deneyimi açısından da rakiplerinizi de incelemeniz lazım. Sitelerini kullanmak ne kadar kolay? Sizin sitenizden iyi mi kötü mü?  Ziyaretçilerinize daha iyi site içi deneyim sunmanız için onlardan öğrenebileceğiniz bir şeyler var mı? Düzenli olarak yaptığımız SEO Eğitimi bu noktada firma sahiplerini ve ilgili kişileri bilgilendirmek için büyük önem arz etmektedir.

 • Saldırganlık Düzeyiniz

Giriş yaparken de bahsettiğim gibi, her seviyedeki SEO, aynı hizmet gruplarını karşılarken bunları farklı düzeylerde gerçekleştiriyor. Muhtemel satıcılara sorulan önemli sorulardan birisidir.

Elinizdeki Dijital pazarlama stratejisi ve bütçenizle ne kadar saldırgan olmak istiyorsunuz?

 • Dijital pazarlamanın önemli olduğu biliyorum ancak ona öncelik vermedim bu zamana kadar. Hadi yavaşça başlayalım.
 • Satışlarımızı rakiplerimize kaybediyoruz, bu kaybı telafi edelim.
 • Rekabet nedeniyle olduğumuz kadar güçlü görünmüyoruz ve önemli değişiklikler yapmalıyız.
 • Dijital pazarlama benim en önemli önceliğim ve bu kampanya olabildiği kadar güçlü olmalı.
 • Katil modu – takip edeceğimiz web pazarlama kampanyasıyla birlikte imkansız olan hiçbir görev yok.

Bu soruya verilen cevaba göre müşterilerin ne istediğiyle ilgili bir fikrimiz oluyor. Bu cevaplara göre sunulacak seçenekler değişiklik gösterecek. Hedef, onların yatırmak istediği bütün parayı harcamaktansa saldırganlık düzeyine ve beklentilere uygun düşecek şekilde harcanmalı. Hiç yapmak istemeyeceğiniz şey ise gerekli hizmetleri keserek maliyeti düşürmektir.

 • Devam Eden Hizmetler

2 tip web pazarlama hizmeti var: tamamlanan ve sonsuza kadar devam eden. Web site mimarisini düzeltmek ilk kategoriye girer. Öncelikle, problemi doğru teşhis etmeli ve ardından onu düzeltmeliyiz. Düzeltildikten sonra devam etmek olay de değil. Meydana gelebilecek olası problemler için her zaman tetikte olmak önemlidir.

SEO çalışmalarının büyük kısmı devam eder. Her zaman optimize edilecek anahtar kelimeler, paylaşılacak daha fazla içerik, edinilecek bağlantılar ve analiz edilmesi gereken daha fazla veri. Bunlardan hangilerini ne boyutta yaptığınız sizin maliyetlerinizi önemli ölçüde belirleyecek.

Büyük siteler veya e-ticaret siteleri için, sosyal medya ve mevcut sayfa optimizasyonu üzerinde harcayacağınız zaman ve bütçelerde oynamalar yaparak maliyetlerinizi ve odağını kaydırabilirsiniz.

 • SEO ekibinin yeteneği ve deneyimi

Her dijital pazarlamacı kendi işlerine değer katar. Bu değerin kara dönüştüğünü görmeseniz bile gerçek şu ki gördüğünüz her fiyat bu modelin üstüne kurulmuştur. Dijital pazarlama teklifleri, ne kadar zaman harcanmasının istendiğine göre şekillenir. 

Birçok insan saatlik ücret yapısı görmek istemiyor çünkü dijital pazarlamacıların yaptığını her küçük şey için ekstra ücret talep ettiklerini düşünüyor. Ancak şunu aklınızda tutun, o küçük olduğu düşünülen geliştirmenin fark edilir olmaması ona zaman harcanmadığı anlamına gelmiyor.

Burada önemli olan saatlik ödediğiniz ücret değil, o ücrete karşılık elde ettiğiniz değerdir. Çoğu endüstride olduğu gibi, daha deneyimli olanlar aynı hizmet için daha fazla ücret talep edecektir. Bu sizin daha iyi sonuç aldığınız anlamına mı gelir? Her zaman olmasa da genellikle daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

İşte burada aklınızdan geçen dijital pazarlama firması veya danışmanlığı ararken biraz ayak işi yapmanız gerekir. Eninde sonunda, sizin için ödediğiniz ücrete göre en çok değeri sunacak firmayı seçmek isteyeceksiniz. Bu daha fazla ücret ödemek anlamına gelebilir ancak bununla daha fazla değer elde edersiniz. Daha az ödemek genellikle daha az değer elde edinmek demektir. Uzun dönemde bu daha fazla para ve zamana mal olabilir.

Cehalet Mutluluk Değildir

Bu 6 faktörün herhangi bir dijital pazarlama sözleşmesindeki etkinliğini anlamak oldukça önemlidir. Bunu anlamadan hangi hizmetin size ne çok değer sunduğunu kesin öğrenmenin bir yolu yoktur.

Toplantılar esnasında aklınıza takılanları sormaktan ve açıklamalar istemekten çekinmeyin. Her sağlayıcıdan kampanyalarının ne kadar saldırgan olacağıyla ilgili sorular sorun ve daha az ve fazla saldırganlığın ne anlama geldiğin onlara sorun. Firmanın bağlantılara, sosyal medyaya ve diğer alanlara nasıl yatırım yapacağıyla ilgili detayları da öğrenmekten çekinmeyin. Bu noktaları umursamamaya devam edersek kampanyadaki beklentilerimizin başarısızlıkla sonuçlanma ihtimalini arttırmış oluruz. Bir dijital pazarlama faciasından kaçınmak için şansınız var ve size güzel sonuçlar sunacak bir dijital pazarlama ekibi ve kampanyayı seçmeniz sizi başarıya götürecektir.

Kaynak: https://www.searchenginejournal.com/6-seo-pricing-factors-ignorance-can-deadly/174770/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

0
SEO uyumlu içerik, web site ve içeriklerinizin arama motorlarında daha iyi bir performans göstermesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle, SEO uyumlu içerik yazımı konusunda...