Ana SayfaPazarlamaPazarlamacılar İçin 5 Dijital Reklam Senaryosu

Pazarlamacılar İçin 5 Dijital Reklam Senaryosu

-

Günümüzün rekabetçi ve içerik açısından doygunluğa ulaşmış dijital dünyasında sadece “ücretsiz” veya organik pazarlama taktikleri kullanarak kitlelere ulaşmak, etkileşim sağlamak ve topluluklara ilham vermek giderek zorlaşıyor ve bu bir sır değil. Pazarlamacılar İçin 5 dijital reklam senaryosu yazımızda ön plana çıkmak için yapmanız gerekenleri derleyeceğiz.

Sonuç olarak, pazarlamacılar tarafından çoğunlukla Türkçe karşılığı”oynamak için öde (pay to play)” olarak adlandırılan dijital reklamcılık giderek artıyor. Aslında geçen sonbaharda, eMarketer, dijital reklamcılık harcamalarının 2016 yılının sonuna kadar ilk kez TV reklam harcamalarını geçeceğini öngördü. Ve bu eğilim kesinlikle devam etmesi bekleniyor.

Pay To Play Nedir?

Genelde P2P olarak karşımıza çıkan pay to play oynamak için ödeme yapılması anlamına gelen terimdir. Bir oyunun CD/DVD’sini aldıktan sonra ve online oynanan oyunlarda oynamaya devam etmek için belirli periyotlarda ödenen ödemeleri temsil eder, aylık ödeme gibi  düşünebilirsiniz.

Bununla birlikte 2016 HubSpot Research raporuna göre artan reklam harcamalarına rağmen tüketiciler reklamlarımızı görmekten aktif olarak kaçınıyor. Örneğin, beş tüketiciden dördü, bir otomatik oynatma reklamı veya pop-up nedeniyle bir tarayıcıyı kapattığını veya bir web sitesinden çıktığını bildirmiştir.

Peki bir pazarlamacının yapması gereken nedir? HubSpot çok belirgin bir biçimde “Potansiyel müşterilere ulaşmak isteyen pazarlamacılar, hedeflerini online deneyim ile tamamlamalı, önünü kesmemelidir.” şeklinde ifade etti.

Bu, dijital reklamcılık mantıklı olduğunda ve kullanıcı deneyimini geliştirici bir şekilde yürütürken yararlanılması anlamına geliyor. Aşağıda belirttiğim gibi, aşağıda, pay to play taktikleri için mükemmel 5 senaryo ve onları hedef kitlenizin kaçınmasından ziyade sadık kitleye dönüştürme ipuçları sunuyoruz.

5 Dijital Reklam Senaryosu

 1. En iyi performans gösteren içeriğin erişimini en üst düzeye çıkarmak

  Şansınız, ekibinizin mevcut içerik ile alakalı büyük bir portföye sahip olmasıdır. Bu parçalardan bazıları muhtemelen sürekli trafik, katılım ve içerik türüne göre değişir. TopRank Pazarlama CEO’su Lee Odden’in sıkça söylediği gibi: “İçerik, Kral değildir. Kraliyet’tir.”diyor. Peki neden inşa ettiğiniz krallıktan en iyi sonucu alamıyorsunuz?

  Yüksek hızda uçan parçaları satış hunisinin her aşamasında tanımlayın ve gerekirse yenileyin. İçeriğin dönüşüm hunisine nereye düştüğüne bağlı olarak, reklamcılık kanallarınızı ve hedefleme seçeneklerinizi seçmek için kitlenizin bilgilerini veya müşteri kişiliklerini kullanın. Buna ek olarak, tanıtmak istediğiniz her parçaya özel ve kanalla optimize edilmiş mesajlar hazırlayın.

  Örneğin, kanallarınızı seçme konusuna gelince, cazip seviyede, blog yazısına nasıl katkıda bulunmak istediğinizi düşünün. Facebook’ta sponsorlu bir gönderi seçeneği veya Twitter’da tanıtılan tweetler seçebilirsiniz. Etkileşim düzeyinde bir beyaz yakalılara ulaşmak istiyorsanız, LinkedIn’de bir hesap hedefleme kampanyasına devam etmeyi seçebilirsiniz.

 2. Kritik  bir zaman kısıtı altında harekete geçmeye ihtiyaç duyduğunuzda

  Yakın gelecekte bir web seminerine mi ev sahipliği yapacaksınız? Yoksa şirketinizin barındırdığı yaklaşmakta olan bir etkinliğe “son dakika” kayıt yaptırmaya mı çalışıyorsunuz? Eğer öyleyse, dijital reklamcılık etkileşim oluşturmak ve kayıt sayfalarınıza hedeflenmiş trafik çekmek için büyük bir fırsattır.

  Her zaman olduğu gibi, doğru kanalları ve hedefleme seçeneklerini seçmenize yardımcı olmak için kişiselleştirilmiş ve etkin kişilerle iletişimi hazırlamak için kitlenizin bilgilerini veya müşteri kişiliklerini kullanın. Ayrıca, kampanyanızı reklamlarınızın birden çok sürümüyle başlatın. Bu, yalnızca aynı reklamı tekrar tekrar gördükten sonra hissedeceği yorgunluğun azalmasına yardımcı olmaz; aynı zamanda, nelerin işe yarayıp yaramadığını görebilme olanağı verir. Böylece değişiklik yapabilir, yolunda gitmediğini düşündüğünüz alanlara müdahale edebilirsiniz. Sonuçta, bu kısa vadeli bir kampanyadır; bu nedenle, hedef kitlenizin eylemlerine ilham verecek düzenlemeleri hızlı bir şekilde yapma olanağınızı isteyeceksiniz

 3. Rekabetçi bir sektörde arama görünürlüğü için savaşırken

  Arama trafiğini artırmak, herhangi bir pazarlamacı için daima önemli bir hedeftir. Ancak rekabetçi sektörlerde, özellikle de arama sıralamasında iyi bilinen markalarla savaşanlar için organik taktikler yeterli olmayabilir ve en iyi anahtar kelimelere odaklanmış ücretli bir arama kampanyası bütçenin dışında olabilir. Fakat, dedikleri gibi, bir istek var ve uygun bir yol var.

  “Organik SEO için önünüzde zor bir yolunuz varsa, süper kuyruklu, bilgilendirici sorgular etrafında içerik oluşturmaya ve onlara [AdWords’te] teklif vermeye bakabilirsiniz. Çoğu zaman bu sorgular ucuzdur ve sitenize trafik çekebilir.” TopRank Marketing Digital Advertising & SEO Manager Steve Slater

 4. Müthiş etkileşim alacak bir içeriği oluşturduğunuzda

  Influencer marketing araştırmalarından ve geliştirmelerinden görkemli bitmiş ürünün yaratılmasına kadar, oluşturduğunuz etkileyici içeriğin herhangi bir parçası büyük olasılıkla biraz desteğe ihtiyaç duyuyor. Kesinlikle potansiyelinin tamamını elde etmek istiyor olmanız dijital reklamcılık, erişiminizi en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olabilir. Bu, kuruluşunuza ve ilişkilerinizi geliştirmek için çok çalıştıklarınızdan fayda sağlayabilir.

  Örneğin, 15 sektör uzmanından edindiğiniz bilgiler ve ipuçları içeren bir e-Kitap oluşturduğunuzu varsayalım. Etkin kişiler, içerik için mükemmel bir uyum haline getirmek için benzersiz sektör uzmanlığına ve kitle izine sahiptir. E-kitabınızı tanıtmanın ve etkilenen kişilerin sosyal izleyicilerinden yararlanmanın bir yolu, demografileri, şirket büyüklüğü veya ilgi alanları gibi belirli davranışları sergileyen nüfuzlu kişilerin takipçilerini hedefleyen ücretli bir Twitter kampanyası hazırlamaktır.

 5. Yeni bir girişimseniz

  İster bir niş girişiminiz olsun ya da rekabetçi bir sektöre girmek istiyor olun dijital reklamcılık, dijital pazarlama çabalarınızı başlatmanıza ve hatta bazı hızlı kazançlar elde etmenize yardımcı olabilir.

  Pek çok yeni şirkette, marka bilinirliği kazanmak genellikle dışarıya açılmak için önemli bir girişimdir. Slater’e göre, Google Görüntülü Reklam Ağı(Google Display Network)’nı kullanmak, hedefleme yetenekleri ve ekonomikliği nedeniyle mükemmel bir seçenektir.

  “Size, reklam üreticisi aracıyla ölçeği (create responsive ads at scale) birden çok reklam hazırlama olanağı sunuyor. Hatta duyarlı reklamlar üretebilirsin – bir grafik tasarımcı için bütçeye sahip olmayan yeni başlayanlar için harika bir seçenek. Buna ek olarak, görüntülü reklamlarınızın anahtar kelime konu başlığına yerleştirilmesini istediğiniz web sitesini hedefleyebilirsiniz. Hedeflemenizi artırmak isterseniz yakın ilgi alanı kitleleri veya hatta özel yakın ilgi alanı kitleleri oluşturabilirsiniz. Açık söylemek gerekirse, görüntüleme ağı, markanızı potansiyel kitlenizin önünde çıkartmanın makul bir yoludur.” Steve Slater

Bu Anlatılanlar Dijital Reklamcılık İçin Tek Senaryoya Uygun mu?

Kesinlikle hayır. Dijital reklamcılık devam eden entegre dijital pazarlama stratejinizin temel bir parçası olabilir. Mükemmel içerik oluşturma, düşünce liderliği ve müthiş bir deneyim yaratarak organik bilinçlendirme ve katılım oluşturma konusundaki sürekli çalışmalar kuruluşunuzun temelini oluşturur. Markanızı başından itibaren inşa etmeye nasıl başladıysanız o ölçüde kalıcıdır.

Ancak sosyal, ücretli arama, yeniden pazarlama veya sponsorlu içerik ya da ücretli taktiklerin bir bileşimi ile ödüllendirilen dijital reklam ekleme, gösteriş için yapılan güzel bir çalışma veya öne çıkartan bir taktik olabilir. Sadece sektörünüz, kitleleriniz, iş hedefleriniz ve bütçeniz için mantıklı olmalıdır.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Hiper yerel sosyal medya pazarlaması nedir?

Hiper Yerel Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

0
Yerel çevrenizde büyük bir etki yaratmak ve şirketinizi ya da projenizi daha iyi bir boyuta taşımak istiyorsanız hiper yerel sosyal medya pazarlaması, şirketinizin başarısının...