Ana SayfaSEO5 Kritik Influencer Marketing Tüyosu

5 Kritik Influencer Marketing Tüyosu

-

Influencer Marketing’i diğer pazarlama yöntemleriyle karşılaştıran Google Trends’e bakarsak, hokey sopası şeklinde büyüme trendini görüyoruz. Influencer Marketing’i sıklıkla savunan, yazan ve konuşan insanların sık ​​sık sordukları soru: “Influencer Marketing gerçek bir eğilim midir?” 5 Influencer Marketing tüyosu ile açıklamaya çalışacağız.

Influencer Marketing

SEO, sosyal medya ve içerik pazarlaması gibi pazarlama yöntemlerinin gelişmesi ile son 20 yılda dijital pazarlamadaki deneyimleri incelediğimizde, Influencer Marketing etrafındaki momentumun aynı özelliklere sahip olduğunu söyleyebilirim. Influencer Marketing için zaman erken ve gelişmeler devam edecek, yani trend büyümeye devam edecek.

Influencerlar ile çalışmak göründüğü kadar yeni değil, B2B markalarıyla (ve pek çok ajansla) influencer marketing hakkında konuştuğumuzda birçok B2B pazarlamacısının, influencer ile çalışmanın pazarlamaya katkısından tam olarak haberdar olmadığı veya bu konuda kendinden emin olmadığını öğretti.

Bununla birlikte olumlu açıdan bakmak istersek son 6-7 yıldır B2B etkileşim pazarlaması ve içerik pazarlamacılığının yoğunlaştığını görüyoruz.

5 Influencer Marketing Tüyosu

 1. Spesifik Olun

  Hedeflerinizi belirlerken, etki altına alabileceğiniz kitleyi özel olarak tanımlayın. Odaklandığınız konular etkileyici tanımlamayı ve etkileyici içeriği gerektirir. SEO ve sosyal medya adımları ile gerekli yönlendirmeleri sağlayın.

 2. Hazırcevap Olun

  Odaklandığınız konular normal içeriğinize, SEO’ya, reklamcılık ve medya ilişkileri planlarına göre eşleştirin. Müşterilerin arama yaptığı ve etkilenme potansiyeli taşıdığı her yerde hazırcevap olabilmek için, gelebilecek soruları önceden keşfedip hızlı reaksiyon göstererek mesajlarınız ile sürekliliğin sağlanması etkili olacaktır.

 3. Etkileşim Almak İçin Paylaşımcı Olun

  Etkileşim sağlayacak bireyler bazı durumlarda tepki gösterebilir ancak çoğu niş markanın influencer romantizmine ihtiyacı var. Influencer kitlelerinden fayda sağlamayı planlarken işbirliği yapmalarını istemekten çok önce sosyal angajman yoluyla iletişim başlayın. Her zaman alan taraf değil veren taraf olmanız da doğallık kazandıracaktır.

 4. Daha İyisini Yapmak İçin İşbirlikleri Yapın

  Influencerlar kitlelerin amaçlarını yönlendiren, aynı zamanda marka hedeflerine katkıda bulunan bir şeyler yapmaya teşvik edecek iş birliktelikleri planlamalısınız. Influencerların katılımı en azından içerik pazarlaması tercih eden markalar tarafından tekrar edilebilen bir ortak etkileşimle sonuçlanır. Influencerlar ile çalışmanın onlara sağlayacağı gücü de düşünün. Influencerların iyi görünmelerini sağlayacak bir programa yatırım yaptığınızda, markanızın yeni izleyicilere ulaşmasına yardımcı olacak ve paylaşmaya ilham verecektir.

 5. Etkileşiminizi Ölçün

  Influencerların ve onların sahip olduğu kitlenin içerik işbirliğine göre sağladıkları girdileri, çıktıları ve sonuçları önemlidir. İçeriğiniz, etki alanınızı geliştirecek şekilde işbirliğinizin bir parçası olduğunda, diğer ölçümlemelerle birlikte bir içerik pazarlama programına sahip olursunuz. Önemli olan, influencerlarla çalışan KPI’ları markanızın işletme hedeflerine eşleştirmektir.

KAYNAK: http://www.toprankblog.com/2017/09/learn-influencer-marketing-5-ways/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

2024'te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

2024’te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

0
E-ticaret firmaları Instagram'ı, ürünlerini ve hizmetlerini sergilediği popüler bir araç olarak kullanmaya başladı. Bu platform, e-ticaret yapan küçük/büyük bütün işletmeler için yeni bir çağ...