Ana SayfaSEOPDF'leri SEO Dostu Hale Getirmenin 10 Püf Noktası

PDF’leri SEO Dostu Hale Getirmenin 10 Püf Noktası

-

SEO çalışmalarında dikkate almanız gereken detaylardan bir tanesi de paylaştığınız PDF’leri SEO dostu hale getirmeniz gerekiyor. PDF’leri SEO Dostu Hale Getirme arama motoru görünürlüğünüze düşündüğünüzden daha fazla fayda sağlayacaktır.
PDF’lerin arama sonuçlarında üst sıralarda yer alamadığı Google’ın HTML olmayan bir belgenin içeriğini arama sonuçlarına doğru şekilde yansıtamadığı konuşuluyordu. Bu efsane Google tarafından 2011’de yapılan açıklama ile tarihin tozlu sayfalarındaki yerini aldı. Dünyanın en popüler arama motoru Google:

“Google ilk olarak 2001’de PDF dosyalarını indekslemeye başladı ve yüz milyonlarca PDF dosyası dizine eklendi.”

Kullanıcılar arama yaptığında PDF dosyası oldğunu belirtmek için arama sonuçlarında etiketiyle birlikte gelirler:

SEO dostu PDF dosyaları

Bununla birlikte, SEO çalışmaları için PDF’leri optimize etmek genelde kullanılmayan bir fırsat potansiyel kalmaktadır.

Google dokümanları tarayabilir, dizine ekleyebilir ve derecelendirebilir. SEO çalışmalarında en iyi en iyi uygulamalar çoğu zaman yeterince kullanılmıyor veya bilinmiyor.

PDF dokümanları, genellikle, SEO çalışmaları için mükemmel potansiyele sahip olan Google’ın dizine ekleyebildiği zengin içerikli veriler içerir. Aynı zamanda PDF’leri arama sonuçlarında yer alacak şekilde optimize etmek, SEO uzmanlarının biraz farklı bir çalışma gerektirir. Temelde tipik bir SEO yaklaşımı ile aynıdır ancak ayrıntılar bazı önemli detaylarda farklılaşmaktadır.

PDF’ler aynı zamanda belirli bir içeriği barındırmak için kullanılır; bu nedenle, bu belgeleri optimize etmeye yönelik girişimlerin bunu göz önünde bulundurması gerekir.

Aşağıdaki 10 ipucunu mutlaka incelemelisiniz. PDF’lerden SEO trafiği kazanmanın çok iyi bir alternatifidir.

10 Adımda PDF’leri SEO Dostu Hale Getirme

 1. Dosya Adını Dikkatle Seçin

  Bir metin belgesini evrensel olarak taşınabilir PDF formatına dönüştürmek için atılan ilk adımdır. Bu nedenle, sayfanın URL’si gibi önemli faktörler üzerinde SEO etkisi göz önüne almak yerine, dosyayı otomatik olarak önerilen her şey olarak kaydetmek çok kolaydır.

  SEO dostu PDF dosyaları

  Bir SEO uzmanı olarak, belge zaten PDF formunda size iletilirse, kullanıcı talebine uygun bir cümle kullanarak dosyayı yeniden adlandırmadan önce bazı anahtar kelime ve rakip analizi yapın. Her kelimenin ilk harfini büyük harfle yazdığınızdan ve kelimeleri tire ile ayırdığınızdan emin olun.

 2. Belgenin İçinden Sitenize Linkler Verin

  PDF’leri bir web sitesinin dahili bağlantı yapısına dahil etmek zor olabilir. Bu dokümanlar genellikle yüksek değerli içerikler (ör. Anketler veya raporlar) olmakla birlikte, örneğin bir ürün sayfasında sıkça rastlanmayan belirli bir kullanım sunar.

  Sonuç olarak, çoğu zaman, site hiyerarşisinde yetim sayfalar olarak yer alırlar.

  SEO dostu PDF dosyaları

  Bunun SEO potansiyelleri üzerinde doğrudan bir etkisi vardır. 2016’da Google’ın John Mueller ile gerçekleştirdiği bir röportajdan bir alıntı yaparsak, bir PDF’ye bağlanmanın önemi:

  “Bu sayfaları dizine ekleyemiyorsanız, web sitenizden zaten indekslenmiş yeterli içeriğe sahip olmadığımızı söyleyebiliriz. Henüz daha fazla içerik eklemeye hazır değiliz. ”

  PDF’lerinize iç linkler yönlendirmeniz, Google’a dizin verdikleri ve sıralamalarını istediğiniz içerik bölümlerini tanıması için işaretler verecektir. Bir sıralama faktörü olarak önemi azalmakla birlikte çapa metinlerler yönlendirerek optimize etmek için yardımcı olmalıdır.

 3. İlgili İçeriklere Verilen Linkleri Önemseyin

  Bu başlık öncelikle web sitenizde bulunan tüm içerikler için geçerlidir.

  Kendi web mülklerine bir PDF’den link alarak, arama motoru görünümünde ilgili içeriği sitenizin önemli bir parçası olarak görüntüleme ihtimalini artırabilirsiniz.

  PDF’leri kullanmanın getirdiği diğer büyük yararlar, harici sitelerin değerini kalıcı bir kaynak olarak görmeleri nedeniyle kendilerine geri dönme olasılığının daha yüksek olmasıdır. Dokümanın içinden sitenizdeki önemli sayfalara link eklerseniz, yalnızca bir PDF’den daha fazla otorite kazanabilirsiniz.

 4. Optimize Edilmiş Özgün Bir Başlık Ekleyin

  Bu bir temel SEO gerekliliğidir ancak PDF’ler söz konusu olduğunda sık sık unutulur.

  Bir PDF başlığı ‘Belge Özellikleri’ bölümünde ayarlanabilir. Bir arama motoru bunu bir HTML başlık etiketinde kullanıldığı şekilde tarayacaktır. Bu nedenle, bu bir kullanıcının arama sonuçlarında gördüğü tıklanabilir metin olacaktır.

  Bununla birlikte, sıralamada üst sıralarda yer almak istediğiniz terimleri dikkatlice düşünün.

  Gerçek şu ki, PDF’ler genellikle belirli, uzun kuyruklu sorgular için sıralamaya en uygun seçenektir. Dokümanlar, doğaları gereği, bir alan üzerinde araştırmalar yapar – başlık ve açıklama bunu yansıtmalıdır.

  Bir PDF’yi dönüşüm odaklı bir terim için optimize etmenin başarılı olması pek olası değildir.

 5. Mobil PDF Deneyimi İçin İçerik Tasarlayın

  Bu tavsiye, dijital pazarlamanın hemen hemen her alanında geçerlidir, bu yüzden PDF’lerin SEO çalışmasında yer alması sürpriz değildir.

  Bir sürü PDF dosyasının uzun içeriği, o kadar çok mobil içeriğin aldığı minimal boyutundaki formata uygun olması gerektiği anlamına gelir.

  Buna karşı koymak için yapabileceğiniz basit, uygulanabilir değişiklikler var.

  İçeriği sayfanın sol tarafına hizalayarak, ilk önce yatay olarak kaydırmanıza gerek kalmadan bir mobil cihazdaki içeriğin ilerlemesini çok daha kolay hale getireceksiniz.

  SEO dostu PDF dosyaları

  Ayrıca, zamana duyarlı okuyucuların içeriğini daha sindirilebilir hale getirmek için madde işaretleri ve koyu metinlerden faydalanabilirsiniz.

  Görseller de harika katkı sağlar ancak dosya boyutuna dikkat etmelisiniz.

 6. Görüntüleri Mümkün Olduğunca Sıkıştırın

  Yükleme hızı herhangi bir sayfa için önemli bir sıralama faktörüdür. Bunu ağır PDF dosyaları ile hızlandırmak daha zor bir işlemdir.

  Mükemmel bir iş parçası ortaya çıkartmak için çok fazla çalışma yaptıktan sonra, yalnızca belgeyi sıkıştırmak için resimleri veya çizelgeleri kaldırmak zorunda kalmak istemezsiniz.

  Araçlar (JPEGmini veya Soda PDF gibi), göze çarpan estetik bir kaliteyi kaybetmeden görüntü gibi daha emek yoğun öğelerin sıkışmasına yardımcı olabilir.

 7. İçeriği Alt Başlıklar İle Bölün

  PDF’ler çok sayıda ayrıntılı bilgi içerebilir. Ancak insanlar yazı uzadıkça odaklarını kaybederler.

  Alt başlıkları kullanarak, içeriğinizi belgede tarama yapabilen okuyucular için daha okunaklı hale getirirsiniz. Bu, mobil cihazlar için hayati olmasına rağmen tüm cihazlarda faydalı tavsiyelerden biridir.

  Kural olarak, paragraf başına 3-4 cümle aşmamaya çalışmalısınız.

 8. Sade Yazım Dili Tercih Edin

  Bu efsanelerin Google ve PDF problemi hakkında uzun süredir devam etmesinin nedenlerinden biri, önceden pek çok PDF’nin resim tabanlı olmasıydı.

  Görsel dosyaları fakat metin içeriyorlar. Bir arama motoru botu geldiğinde görsel üzerindeki etiketlerde yer alan kelimeleri görürler.

  Bu yine de Google’ın dokümanları dizine ekleyemediğini önermek için yeterli değildir, ancak elimizden geldiğince arama motorlarına yardım etmeliyiz.

  Arama motorları, görüntü içeriğini okurken çok daha iyi hale geliyor, ancak metin yine de tercih edilir.

  SEO dostu PDF dosyaları

  Adobe’nin kendi Creative Suite’i de dahil olmak üzere birçok yaygın araç, bu dönüştürmeyi kolayca yapmanızı sağlayacaktır.

  Bunu da test etmek için çok temel bir yol var. Metni PDF’den kopyalayıp yapıştırabiliyorsanız, resim biçiminde değil, metin olduğunu anlarsınız.

 9. Alternatif Metinden Yararlanın

  SEO temellerinin başka bir ana maddesi. Bir PDF’de resimlerinizdeki alternatif metin öğesini ayarlayabileceğinizin herkes tarafından yeterli derecede bilinmiyor.

  Bunu yapmanın yolu, PDF’yi oluşturmak ve sonra kullanmak için yararlandığınız yazılıma bağlı olarak farklılık gösterebilir, ancak burada tam bir kılavuz bulabilirsiniz.

  Bunu, Google’a belgenin içeriğiyle ilgili hayati işaretler vermek için bir başka fırsat olarak düşünün. Ayrıca, resim aramadaki sıralama yöntemlerini de düşünün.

  PDF’ler her zaman bir arama sorgusu için en uygun sonuç değildir. Görüntülerin kullanıcının isteğini yerine getirmesi çok daha olasıdır.

 10. Performansı Takip Edin

  SEO perspektifinden bir web sitesine bir PDF ekleme hedefleri, örneğin bir ürün sayfasının eklenmesinden oldukça farklı olacaktır. Bu durum eklenen PDF dosyasının başarısının ölçülmesinin de farklı bir zihniyet gerektirmesi anlamına geliyor.

  Bir PDF dosyasını bir mikro arama dönüşümü olarak bir organik arama ziyaretçi listesinden edinebilirsiniz. Analiz paketinize bir hedef olarak eklenebilir; bu nedenle, kaç kişinin organik arama yoluyla siteye girdiğini görebilir ve belgeyi indirebilirsiniz.

  Bu şekilde, kullanıcının sitedeki PDF’ye ulaşma yolunu veya bu mikro dönüşüm gerçekleştirmeden önce hangi pazarlama kanallarıyla etkileşim kurduğunu değerlendirmek için çok daha ayrıntılı bir bilgi alabilirsiniz.

KAYNAK: https://www.quicksprout.com/2017/08/09/seo-vs-ppc-which-one-should-you-focus-on-first/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...