Ana SayfaPazarlamaGoogle'dan Snapchat Discover'a Rakip Proje: Google Stamp

Google’dan Snapchat Discover’a Rakip Proje: Google Stamp

-

Google, Snapchat Discover’a rakip olarak geliştirdiği projesini duyurdu. Projeye Google Stamp adını veren Google, mobil cihazlarda kullanılacak bir sosyal arama motoru oluşturmayı hedefliyor. Mobil internet kullanımının giderek yaygınlaştığı günümüzde, Google gibi şirketlerin mobil endeksli projeler geliştirmeleri mobilin geleceğinin parlak olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

Google Stamp temelde, Snapchat’in en yeni ve en karlı özelliklerinden biri olan discover’a rakip olarak geliyor. Aslında Stamp projesinin ortaya çıkması Google takipçileri için pekte sürpriz olmadı. Google’ın bu tarz ürünlerinin çıkabileceği AMP özelliğinin tanıtılmasından hemen sonra konuşulmaya başlanmıştı.

Stamp tamamen mobil kullanıcılar üzerine kurulan bir proje olarak, kullanıcılarına içerik sağlama ve gündemden haberler verecek  şekilde konumlandırıldı. Facebook, Instagram vb. sosyal medya platformlarında bulunan hikaye özelliğine de benzeyen Stamp, kullanıcılarına hikaye modu benzeri video, resim veya kısa metinler görüntüleme imkanı sunacak. Kullanıcılarına  her zaman alakalı içerik göstermeyi kendine hedef edinmiş olan Google, Stamp projesi için gerekli veri beslemesini AMP kullanan sitelerden sağlayacak. Bu durum da AMP kullanan internet sitelerinin, AMP kullanmayan internet sitelerine karşı bir üstünlüğü olacağı anlamına geliyor.

İlk bakışta kullanıcıların içerik paylaşabileceği bir sistemmiş gibi görünse de aslında Google Stamp, Google News’in mobile uyarlanmış hali gibi davranacak. Kullanıcının ilgilendiği konu ile alakalı içerikleri, haber, ürün, magazin, spor gibi kategorilere ayırıp, AMP desteği olan sitelerden faydalanarak listeleyecek olan Stamp’i Google News projesinden ayıran en büyük özelliği ise aynı zamanda sosyal ağlara da entegre olarak çalışacak olması.

Daha önce makine öğrenmesi konusunda çeşitli başarılara imza atan Google, Google Stamp projesinin arka planında da makine öğrenmesini etkin bir şekilde kullanacak. Bu sayede daha önce yapılan aramaların analizini yapacak ve bu analizlere göre bir kullanıcı profili belirleyerek daha alakalı sonuçlar listeleyecek.

Google Stamp Pazarlama Konusunda Yeni Bir Fırsat Oluşturuyor

Üzerinde görsel arama özelliği de bulunacak olan Google Stamp, özellikle görsel pazarlama yapan, yani sattığı ürünün görsellerinin kullanıcı tarafından görüntülenmesini isteyen internet siteleri için biçilmiş kaftan. Ayrıca Stamp, AdWords ağına da entegre olarak çalışacak ve reklam verenler Google AdWords reklamları üzerinden Stamp sonuçlarına reklam verebilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

0
Site hızı, bir web sitesinin içeriğini kullanıcının görüntüleyebilmesi için ifade edilen  yüklenme süresidir. Kullanıcının bir web sitesinde tarayıcılara girmeye başladığı andan itibaren site tamamen...