Sonuçları görmek ve/veya aramayı sonlandırmak için "esc" tuşuna basın.

Arama Motorlarında Neden İlk Sayfaya Çıkamıyorsunuz?

Bütün SEO tekniklerini uyguladığınız halde, Site içi SEO konusunda hiç bir sıkıntınız olmamasına rağmen neden ilk sayfaya çıkamıyorsunuz? Sebep basit. Büyük ihtimalle backlink profilinizdeki anchor text’leriniz ilk sayfadaki sitelerin backlink profilindeki anchor text’lerden farklı.

Arama motorunda anahtar kelimeniz de çıkan ilk 10 siteyi listeleyip, bu sitelerin backlinklerini kontrol edin. Backlinkleri kontrol ettikten sonra çıkardığınız şemada, siteler 20’den az backlink almışsa ve sizde 50-60 backlink’le bu siteleri geçeceğinizi umuyorsanız, yanılıyorsunuz. Bunun nedeni arama motorlarının farklı olduğunuzu anlamasıdır. Bu yüzden sizi üst sıralara çıkarmayacaktır.

Bu problem genel olarak rekabeti olan sektörlerde yaşanır. Örneğin teknoloji konulu bir e-ticaret siteniz varsa ve önemli anahtar kelimelerde yükselmek istiyorsanız, tahmin edebileceğiniz gibi, teknosa, gittigidiyor, hepsiburada, n11, vatanbilgisayar, gibi siteler bu anahtar kelimelerde ilk sıradadırlar. 10 SEO uzmanından 9’u size ilk sayfa garantisi vermek istemez. Vermez.

Bunların dışında karşınıza istemediğiniz sorunlarda çıkabilir. Mesela ana sayfanızı yükseltmek istiyorsunuz, bununla ilgili backlinkler alıyorsunuz fakat hiç çalışma yapmadığınız bir sayfanız yükseliyor. Bunun sebebi yükselmek istediğiniz sayfada, anahtar kelimeye çok sayıda backlink almışsınızdır veya rakiplerinizden daha fazla backlinke sahipsinizdir. Yukarıda anlattığımız gibi arama motorları farklı olduğunuzu anlayıp sizi yükseltmeyecektir.

Bu Sorundan Nasıl Kurtulursunuz?

Rakiplerinizin büyük olması sizi “çok daha fazla backlink ile yükselebilirim” düşüncesine itebilir.

Bunun yerine yükselmek istediğiniz sayfaya , alt sayfalar oluşturarak, konunuzla alakalı içerikler girin. Sonra bu sayfalardan, yükselmek istediğiniz sayfanın anahtar kelime varyasyonlarıyla (örneğin, notebook fiyatları, notebook modelleri, son model notebook modelleri vb…) link verin.

Böyle oluşturduğunuz alt sayfalardan verdiğiniz linkler sayesinde, backlinklerin gücü anahtar kelimelerle önemli sayfanıza da geçer.

Anahtar kelimelerinizi seçerken rakiplerinizi örnek alın. Yükselmek için neler yaptıklarını iyice anlayıp, iyi bir şekilde tespit edin. Önemli backlinklerinizi yükselmek istediğiniz sayfaya, diğer backlinlerinizi alt sayfalarınıza verin. Bu tüyolar yükselmenize yardımcı olacaktır.

 

Yorumlar

1 Yorum

Site Açılış Hızı Optimizasyonu Önemli midir? Nasıl Yapılır? - aramamotoru.com

[…] dosya boyutlarını küçültebilir ve sitenizin açılış hızını arttırabilirsiniz. Arama motorlarında “JS Minify” veya “CSS Minify” şeklinde aramalar yaparak çeşitli JS ve CSS küçültme […]


Yorum yap

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.