Ana SayfaSEOArama Sonuçlarına Kullanıcılar Bunları da Sordu Kartları Geldi

Arama Sonuçlarına Kullanıcılar Bunları da Sordu Kartları Geldi

-

Google’ın kullanıcı deneyimine verdiği önemi ve buna paralel olarak sürekli güncellemeler yaptığını biliyoruz. Bazı yenileme çalışmaları test aşamasından dönerken bazıları uygulamaya geçiyor. Henüz haberi ile karşılaşmadığım için test aşamasında olduğunu zannettiğim bir gelişmeyi sizlerle paylaşacağım. Daha önce arama sonuçlarının altında yoğun yapılan aramalarda zaman zaman alt arama önerisi şeklinde karşımıza gelen “Kullanıcılar Bunları da Sordu” kısmı kart görünümüne kavuştu.

Sıfırıncı Sıra SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Kullanıcılar Bunları da Sordu Kartları

Aslında ufak bir imaj değişikliği gibi değil bu değişiklik. Önceki halinde”kullanıcılar bunları da sordu” alanındaki önerilere tıklayınca yeni bir arama ile karşılaşırken şu an alakalı sorular listesi şeklinde bir kart karşımıza geliyor. Aslında değişiklik önerilerin aramaya yönlendirmesi yerine ilgili aramalarda değerli olan ve genellikle sıfırıncı sıra alanında bulunan içerikleri doğrudan öneriyor.

"Instagram Them Design" araması önerileri
“Instagram Theme Design” araması önerileri

2019 SEO İpuçları: Daha Fazla Trafik Kazanacağınız 5 SEO İpucu

Yukarıdaki örnekte gördüğünüz gibi yapmış olduğunuz arama ile alakalı ilgili soruları alt alta getiren bir kart bahsettiğimiz. Yapılan aramayla alakalı en çok sorular 4 soruyu getiriyor. Soruların sağ tarafındaki aşağı yönlü çentiği tıkladığınızda ilgili soru ile en alakalı içerik açıklama alanıyla ve altında linkiyle birlikte geliyor. Buradaki görünüm önerilen soru arandığında sıfırıncı sırada gelen içerik açıklaması ve linkiyle birlikte geliyor. Aşağıdaki görselde bunu görebilirsiniz.

Soru detay görünümü
Soru detay görünümü

Hemen yukarıdaki örnekteki soruya baktınız ve aradığınızın o olmadığına karar verdiniz diyelim. Açılan alanın üzerindeki yukarı çentik tıklandığında kapandığı zaman yapılan 4 önerinin yeterli değil gibi önerilen soruların sayısı 9’a çıkıyor.

Soru Önerileri Uzun Liste
Soru Önerileri Uzun Liste

Kullanıcılar Bunları da Sordu Kartları Hep En Üstte mi Yer Alıyor?

Genellikle üst sıralarda yer alsa da sıfırıncı sırada yer almıyor. Asıl yapılan arama ile ilgili sıfırıncı sıra içeriği varsa hemen arkasında yer alırken yapılan aramalar ile alakalı görsel yoğunluktaysa görsel önerileri arkasında yer alıyor. Tabi yaptığınız aramada reklam varsa reklam önce geliyor. Bazı durumlarda da organik arama sonuçları arasında yer aldığını görebiliyoruz.

Mevcut durumun kalıcı olup olmayacağı konusu merak ediliyor. İngilizce içerikli aramalarda görünüp Türkçe aramalarda görünmediği için test olduğunu düşünüyoruz. Gelişmelerden sizleri haberdar edeceğiz.

 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

0
SEO uyumlu içerik, web site ve içeriklerinizin arama motorlarında daha iyi bir performans göstermesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle, SEO uyumlu içerik yazımı konusunda...