Ana SayfaSEOSıfırıncı Sıra SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Sıfırıncı Sıra SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

-

Sıfırıncı sıra nedir? Sıfırıncı sıra SEO çalışması nasıl yapılır? Google arama sonuçları sayfasında ilk sırada olmanın yeterli olmayacağı zamanlar olabiliyor. Arama sorguları sonucunda karşımıza çıkan arama sonuçları sayfasında reklamlar, haberler, ilgili videolar veya sıfırıncı sıra (featured snippet seo) gibi alanlar organik arama sonuçları önünde yer alabiliyor. Bu yazımızda bu alanlardan sıfırıncı sıra SEO çalışması ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Google, Zaman ve Hesaplama Gibi Sorguların Arama Sonuçlarını Gizliyor

Sıfırıncı Sıra SEO Çalışması

Para birimi dönüşümleri, zaman dilimi sorguları, sözcük tanımlamaları, matematik sorguları ve bazı “nasıl yapılır?” soruları gibi terimler için, hiç kimsenin tıklayıp herhangi bir siteden bilgi almasına gerek kalmayan bir durum söz konusu.

Bunun nedeni Google’ın birçok yeni arama motoru sonuç sayfası özelliğinin (örneğin, ücretli reklamlar, medya öğeleri, sıfırıncı sıra vb.) üst sıralarda yer alması ve belirli arama sonucu türlerinde başka bir sayfaya geçmeyi gereksiz hale getirmesinden kaynaklanmaktadır. Öyleyse bu tür aramalar Google tarafından kısıtlandırıldığında SEO uzmanları direkt cevapları arama sonucu sayfasında göstermek için ne yapabilir?

Aslında bu SERP olgusu sadece SEO uzmanlarını değil aynı zamanda marka ve içerik üreticilerini de etkiliyor. Bu durum ilk sıralarda yer alan içeriklerin daha az gösterilmesine, daha düşük tıklama oranlarına (TO) ve çok daha az organik trafik alınmasına yol açıyor.

Dijital ortamdan gelir sağlayan işiniz veya ajansınız için yol gösteren sıfırıncı sıra arama kasırgasına hazır mı?

Üzerinde çalışmaya başladığınızda ve gittikçe artan sıfırıncı sırada yer almak için stratejiler kullanmaya başladığınızda, sıfırıncı sıranın size neler kazandıracağı hakkındaki detayları öğrenmek için okumaya devam etmelisiniz.

Sıfırıncı Sıra Aramaları (Zero-Click Searches) Tam Olarak Nelerdir?

Sıfır sıra bir arama sorgusunda yanıtın doğrudan Google arama sonucunun en üstünde görüntülendiği yerdir. Kullanıcılar genellikle herhangi bir arama sonucu bağlantısına tıklamak zorunda kalmadan istediklerine ulaşırlar.

Sıfırıncı Sıra Zaman Sorguları
Sıfırıncı Sıra Zaman Sorguları

Sıfırınca sıra aramaları artık mobil ve sesli aramalarda da yaygın hale geldi. bunun nedeni kullanıcıların genellikle bu tür cihazlardaki belirli sorulara kısa ve pratik cevaplar aramaları.

Sıfırıncı sıra aramalarına örnekler:

 • Veritabanı tarzı aramalar: Tarihler, saat ve saat dilimleri, para birimi dönüşümleri, insanların ve ürünlerin adı ve isimleri vb.
 • Sözlük ve ansiklopedi stili aramalar: “Nedir”, “tanımı”, vb.
 • Harita yönü stili aramaları: “yakınımda”, “vegan restaurant” vb. gibi yerel arama sorguları

Günümüzde tüm web aramalarının yüzde 34,4’ü hiçbir tıklamayla sonuçlanmıyor. Mobil cihazlarda, kullanıcıların yüzde 62,5’i hiçbir zaman arama sonuçlarına tıklamaz. Eğer bu istatistikler sizi şaşırtıyorsa bu konuya ciddi odaklanın çünkü her ikisi de son iki yıldır yükselişe geçti.

Sıfırıncı Sıra Google Arama Sonuçları
Sıfırıncı Sıra Google Arama Sonuçları 2016 – 2018

Sıfırıncı Sıra SEO Nasıl Başarılı Bir Şekilde Yapılır?

Sonunda, tüm bunların temelinde bulunan yeni SERP öğeleri, Google’ın yeni arama davranışlarına ve mobil kullanım kısıtlamalarına uyum sağlamasının bir sonucudur. Genellikle, sıfırıncı sıra ile sonuçlanan aramaların çoğu, basit özellikli bir karusel veya bilgi kartı tarafından yanıtlanır.

Öne çıkan bir karusel, arama sonuçlarında doğrudan kısa cevaplar vererek çalışır. Böylece kullanıcının organik bir arama sonucuna tıklaması gerekmeyebilir. Bilgi panelleri veya Google Anında Yanıtlar (Google Instant Answers) gibi benzer özellikler, yalnızca gerçekleri ve verileri içeren veritabanı girişleridir. Bu durum daha az çaba ve zaman harcayarak cevaplarını alan kullanıcılar için arama deneyimini daha iyi hale getirirken, işleri organik trafiğe dayanan içerik üreticileri ve SEO uzmanları için sorun yaratır.

Tahmin edebileceğiniz gibi sıfırıncı sıra belirli arama sorguları için diğerlerinden daha yaygın ve değişken olabilir. Aşağıda Ahrefs tarafından Mayıs 2017’den bu yana yapılan bir analizde yakın gelecekte hangi tür arama sorgularının sıfırıncı sırada geldiği tahmin ediliyor:

Ahrefs Sıfırıncı Sıra Analizi
Ahrefs Sıfırıncı Sıra Analizi

Öne çıkan snippet’ler yalnızca basit veritabanı tarzı aramaları değil aynı zamanda “elmalı turta tarifi” gibi daha karmaşık sorguları da etkilemez.

Sıfırıncı Sıra Listeleme Örneği
Sıfırıncı Sıra Listeleme Örneği

2019’da Sıfırıncı Sıra SEO Trafiği Nasıl Alınır?

Bu yeni sıfırıncı sıra SERP özelliklerinin hakim olduğu SERP’lerde rekabet edebilmek için, SEO uzmanları ve içerik üreticilerinin farklı taktikler kullanarak uyum sağlamaları gerekir. SEO’nun asıl amacının değişmediğini hatırlatalım: İlk sayfada olabildiğince kaliteli dijital varlığınız olmalı ve en üst sıralarda yer almaya çalışmalısınız.

Bu konuda başarılı olmanıza yardımcı olacak üç ana strateji vardır:

 • Hedef anahtar kelimeler için karar verirken tıklama ölçümlerini kullanmalısınız.
 • 1. sayfada daha fazla varlık gösterebilmek için bütünsel bir SERP stratejisi kurgulamalısınız.
 • Sıfırıncı sırayı kazanmak için içeriğinizi optimize etmelisiniz.

Tıklama Oranı Faktörleri Neden Önemli?

Çoğu SEO aracı günümüzde bir TO (tıklama oranı) metriği sunar. Moz, organik TO puan verirken, Ahrefs arama hacmini tıklamalarla ve aramalarla tıklamalarını arama başına tıklama (CPS – clicks per search) metriklerini kullanarak arama yoluyla farklılaştırır.

Ahrefs’n bu ölçümlerin sunmasının sebebi; CPS, hangi hedef anahtar kelimelerin en yüksek potansiyel trafik yatırım getirisi (ROI – return of investment) sağlayacağını daha iyi belirlemek için, anahtar kelime araştırmanıza dahil ettiğiniz temel metriklerden biri haline gelmesidir.

Daha öncelerde SEO uzmanları, hangi anahtar kelimelerin takip edileceğine karar verirken, arama hacmini, anahtar kelime zorluğunu ve mevcut sıralamaları hesaba katarlardı. Ancak bugün, CPS’in de anahtar kelime araştırma sürecinize doğru bir şekilde ilişkilendirilmesi gerekir.

CPS, trafik potansiyelini hesaplamak yalnızca basit arama trafiği hacimlerini incelemekten daha doğru bir yol haline gelmiştir.

Featured Snippet SEO Optimizasyonu

Arama sonuçları sayfasında sıfırıncı sırada yer almak çok önemlidir, çünkü size – en azından teoride – yeni içerik veya backlink oluşturmadan daha fazla organik trafik kazanma imkanı verir. Featured snippet için seçilen sayfalar genellikle hali hazırda ilk sayfada sıralanan sayfalar tarafından seçilir. Bu nedenle, önceki sıralama başarınızda iyileştirme yapmak hala oldukça önemlidir.

Aslında bu çok önemli bir detay çünkü Ahrefs’e göre Google şu an tüm arama sorgularının yüzde 12’sini featured snippet alanında gösteriyor!

Featured Snippet arama yüzdesine oranı
Featured Snippet arama yüzdesine oranı

Bu yüzden, sıfırıncı sırada yer almak için önce yüksek potansiyeli olan fırsatları tespit edeceğiz ve ardından onları kazanmak üzere ilgili sayfalarınızı nasıl güncelleyeceğinizle ilgili adım adım bir plan oluşturacağız.

Kalite fırsatlarını bulmak için aşağıdaki üç adımı uygulamanız yeterlidir:

 • Alakalı anahtar kelimeler için bir sıralama raporu alın.
 • Şu anda 1. ve 10. pozisyonlar arasında sıralanan anahtar kelimelere göre filtreleyin.
 • Zaten sıfırıncı sırada yer alan anahtar kelimelere göre filtreleyin.

Buradan hareketle featured snippet’te yer alma potansiyeliniz oldukça yüksek.

Bazen, bu bulguları iki kez kontrol etmek iyi bir fikirdir ve siteyi yazmak için Google’ın “site:” parametresibi kullanabilirsiniz: site:aramamotoru.com “en çok kullanılan arama motoru” arama çubuğuna (gizli bir pencere kullanmayı unutmayın!). İlk konum, Google’ın o anahtar kelimeyle en alakalı bulduğu sayfadır.

SEO’da önemin her geçen gün daha da artması nedeniyle, çoğu sıralama izleme aracı güncel SERP özelliklerini yakından takip ediyor. Bir SERP özelliğinin geleneksel şekilde organik sonuç olmayan ilk sayfa dışında herhangi bir siteden veri olabileceğini unutmayın: görseller, videolar, ücretli sonuçlar bu işlevi kullandığınız araçta açtığınızdan emin olun.

Anahtar kelimelerinizden bazıları için zaten birkaç featured snippet’e sahip olduğunuzu fark ederseniz, bu aynı zamanda onları kontrol etme ve dikkatle güncelleme hissi doğuracağı için büyük bir şans verir.

Featured Snippet SEO Optimizasyonu İçin Pratik Yaklaşım

Şu anda anahtar kelimelerinizden hangisinin doğru olduğunu belirledikten sonra:

 • Özel snippet’leri görüntüleyin.
 • En iyi 10 sonuç arasındaki anahtar kelimelerden birine sahip olun…

Sıfırıncı sırada görünme olasılığını arttırmak için sayfanızı yeniden düzenlemeniz gerekecek. Temel olarak sayfayı yeniden düzenlemek amacımız, bu nedenle kazanmak istediğiniz ilgili soru sorgusuna kısa ve kesin bir cevap içermesi gerekiyor.

Sorularınızın/cevaplarınızın ifadeleri şunlardan alınabilir:

 • Mevcut snippet’lerde geçen anahtar kelimeler
 • “Kullanıcılar şunları da aradı” kutusu.
 • Arama sonucu sayfasının altındaki ilgili sorgular bölümü.

AnswerThePublic, ayrıca kişilerin dijital dünyada sorduğu ortak soruları bulmanıza da yardımcı olabilir. İlgili arama terimleri listesini dışarı aktarıp anahtar kelime aracınızla karşılaştırın ve iyi arama hacmine sahip olan kelimeleri seçip hedeflemek akılıca bir yöntem olacaktır.

Temel olarak, oluşturmayı hedeflemeniz gereken hedef anahtar kelimelerinizi, hedeflenen arama sorusunu yanıtlayan ilgili paragrafa içeren bir başlıktır. Cevabınız yaklaşık 54-58 kelime arasında olmalıdır.

 • Tanımlar ve Açıklamalar Nasıl Kazanılır?

Hedef anahtar kelimeniz bir tanımsa, açıklama metninizi şu şekilde başlatmak istersiniz: “X, bir…”. Bunun nedeni, sayfanızın bu gibi kısa ve öz bir cevapla başladığından emin olma gerekliliğidir. Tabii ki, sayfanızda alt başlıklarda daha derinlemesine bir giriş ve daha detaylı anlatım yapılabilir, ancak aslında gazetecilerin kullandığı ters piramit yapısını takip etmek iyi bir fikirdir.

Bu strateji, ansiklopedi tipi yanıtları arayan “ne” sorgusu kazanmak için en iyi sonucu verir. Ayrıca, “dijital pazarlama” gibi geniş sorguların da genellikle gizlenmiş “ne” sorgusu olduğunu çünkü insanların nihayetinde “dijital pazarlamanın ne olduğunu” aradıklarını unutmayın.

Sezginizi iki kez kontrol etmek için mevcut ilk sayfada gelen sonuçları kontrol edin ve içerdiği baskın sayfa stiline dikkat edin.

 • Listeler ve Tablolar Nasıl Kazanılır?

Mevcut sıfırıncı sırada bir liste görüntülenirse bu yapıyı da çoğaltmak istemeniz olası. Liste stili yazılar ve sayfalar, adım adım kılavuzlar bulmak isteyen “nasıl” ve “neden” sorgularından trafik kazanmak için gayet iyi çalışır.

Tablolar karşılaştırma sorguları için en iyisidir.

 • Yapısal Verileri İçerik Güncellemenize Entegre Edin

Yanıtlarınızı şema kullanarak (yapılandırılmış veriler için) işaretlemek de iyi bir fikirdir. Bunu yapmak, sıralama şansınızı arttırmıyor gibi görünse de, Google’ın gösterdiğiniz içeriğin ve gerçeklerin neyle ilgili olduğunu anlamasını kolaylaştırabilir.

Google Canlı Yayınlar İçin Structured Data Tanıttı

 • İmaj Nasıl Kazanılır?

Sıfırıncı sırada yer alan içeriklerin metninin ve görselinin genellikle farklı web sitelerinden çekildiğini fark etmiş olabilirsiniz. Görselinizin görünmesini sağlamak için, doğrudan paragrafınızın, listenizin veya tablonun altına bir görsel ekleyin. Featured snipped alanında yer alması için kullandığınız başlığın bir varyasyonu olan bir görsel alt etiketi kullanın.

Sıfırıncı Sıra Gelecekte SEO’yu Domine Edecek

Neyse ki, şimdilik sıfırıncı sıra arama sonuçları sayfasında gösterildiği gibi her sorguda gelmiyor. İyi haber şu ki, bu makalede sizin için ortaya konan optimizasyon stratejilerini izlerseniz, size sıfırıncı sırada gelmeye başlarsanız, bir içerik ile haftalarca belki aylarca orada kalabileceğiniz.

Featured Snippet 4 aylık değişim grafiği
Featured Snippet 4 aylık değişim grafiği

Kullanıcı davranışı değiştikçe, masaüstü trafiğini yakalayan mobil cihaz trafiğine göz atarak ve zamanla sesli aramanın daha yaygın hale gelmesiyle birlikte Google, yeni arama sonuçlarında kullanıcı alışkanlıklarına uyum sağlamaya devam edecek – tıpkı SEO uzmanlarının yapması gerektiği gibi.

Büyük olasılıkla, en az bir kaç tıklamayla  ilk sayfada sıralama alınan o çok eski zamanlara geri dönüş yok. Ancak, bu sıfırıncı sıra içerik geliştirmelerini anahtar kelime araştırma ve içerik oluşturma işleminize uygulayarak, bugünün Google’ı için optimize edilmiş bir SEO stratejisine yaklaşabilirsiniz.

Şimdi sıfırıncı sıra için optimize edilebilecek bir sayfa bulun.

KAYNAK: SearchEngineJournal

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

 1. Sofor arama sonucu Google’un yaptığı haksız rekabetin tescillenmesi aslında, hava durumu hizmetiyle iglili iyi fikriniz mi var boşverin Google hallediyor, piyasalar ve dövüz mi o da Google. Berber, küçük esnaf aramalarıyla ilgili bir hizmet mi vereceksiniz, onu da boşverin Google Benim İşletmeleri var. Google her alanda kendi hizmetini sunarak haksız rekabet yapıyor, bir sürü girşimi daha doğmadan öldürüyor. Daha bir sürü var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Rich Snippets Nedir?

Rich Snippets Nedir?

0
Rich Snippets, Türkçe’de zengin sonuçlar olarak da bilinir, arama motoru sonuç sayfalarında geliştirilmiş bilgiler veya veri parçacıkları gösterir. Bu snippets’lar, kullanıcılara arama sonuçlarında daha...