Ana SayfaSEOGoogle Canlı Yayınlar İçin Structured Data Tanıttı

Google Canlı Yayınlar İçin Structured Data Tanıttı

-

Google her alanda bizi güncel tutmaya devam ediyor. Çok sık aralıklarla araçlarını güncellemesine alıştığımız Google yeniliklere canlı yayınlar İçin structured data özelliğini duyurdu.

Schema Yapılandırılmış Veri (Structured Data) Entegrasyonu

Canlı Yayınlar İçin Structured Data

Google, yayıncıların yapılandırılmış verilerle (structured data) Google Arama ve Google Asistan’da canlı yayınlarını işaretlemesinin bir yolunu sunuyor ve dijital ortamda canlı video yayınlarını daha kolay yapılmasını sağlıyor.

Canlı yayına dayalı veriler ve yeni İndeksleme API (Indexing API)’ı ile yayıncılar, bir video yayındayken structured data veri ayarları yönlendirmesi ile Google’ın haberdar olmasını sağlayabilir.

Canlı akışa dayalı veriler kullanılarak videolar, Google aramada kırmızı “LIVE” rozetiyle görünmeye uygun hale getirilir:

Canlı Yayınlar İçin Structured Data
Canlı Yayınlar İçin Structured Data

 

Hangi Tür Video İçeriklerinde Yapılandırılmış Veri ile Canlı Yayın Olduğunu Gösterebilirsiniz?

Canlı yayına dayalı yapılandırılmış veriler aşağıdaki video türlerine eklenebilir.

  • Spor etkinlikleri
  • Ödül töreni gösterimleri
  • Influencer videoları
  • Oyun canlı yayınları

Google, yeni geliştirme sonrasında geliştirici blogunda örnek paylaşım yaparak bilgilendirdi.

Her Canlı Yayını Google’a Bildirmek Gerekli mi?

Yapılan her canlı yayını Google bildirmek doğal olarak isteğe bağlı ancak canlı yayın olduğu paylaşılabilecek türden bir içeriğe sahipseniz önerilen bir sonraki adım İndeksleme API‘sini kullanmaktır. İndeksleme API’sı, yayıncıların sitelerinin canlı yayın için zamanında taranmasını istemelerine olanak tanır.

Google, yayıncıların yayın akışı başladığında ve bittiğinde İndeksleme API’sini aramaya teşvik eder ve yapılandırılmış veriler sayesinde doğru zamanlama ile kullanıcılara canlı yayını servis edebilir.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

0
E-posta pazarlaması dijital pazarlamada önemli bir yere sahiptir. Maili okuyan müşterilerin dikkatini cezbetmek ve yolladığınız e-postaların okunmasını zevkli ve kolay bir hale getirmek istiyorsanız,...