Ana SayfaSEOSchema Yapılandırılmış Veri (Structured Data) Entegrasyonu

Schema Yapılandırılmış Veri (Structured Data) Entegrasyonu

-

Arama motorlarında yapılan SEO çalışmaları her geçen gün yeni özellikleriyle gelişmeye devam ediyor, bazen ilan edilen bazen de edilmeyen çeşitli  geliştirmeler sonrasında yapılan teknik işlemler gelişiyor veya değişiyor. Schema Yapılandırılmış Veri Entegrasyonu da son zamanlarda ön plana çıkmış bir teknik olarak ön plana çıkıyor.

Schema veri entegrasonu için gerekli etiketleri schema.org adresinden ulaşabiliyoruz. Schema, sitemizdeki sayfalara eklenilen etiketlerin yer aldığı bir online ansiklopedi gibi hayal edebilirsiniz. Google arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alabilmek ve başarıya ulaşmak için gerekli olan etiketlerin bir arada olduğu Schema’da yapacağınız incelemeler sonrası ne denli önemli bir konu olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz. Önemini iki başlık altında verip dikkatinizi toplamak istiyoruz.

  • Schema yapılandırılmış veri entegrasyonu kullanan siteler arama sonuçlarında ortalama 4 sıra daha yukarıda çıktığı Searchmetrics tarafından yapılan bir çalışmada açıklanmıştı..
  • Dünya üzerindeki internet sitelerin sadece %0.4’ünden daha azı Schema yapılandırılmış veri entegrasyonundan faydalanıyor!

Schema Yapılandırılmış Veri (Structured Data) Nedir?

Schema.org arama motorlarının (Google, Bing, Yandex ve Yahoo) ortak çalışma sonucu hazırlanmıştır. Arama motoru botlarının tarayacakları sayfaları daha iyi anlaşılabilmesi için gerekli yönlendirmeler yapılmaktadır. Arama motorlarının bir araya gelerek böyle bir iş birliğine gitmesinin altında önemli bir mesaj yatıyor. Schema.org üzerinden anlatılmak istenen aslında mevcut haliyle web sayfalarının tam olarak anlaşılamıyor olması ve belirlenen bu ortak dilin yayılması ile web sayfalarının daha hızlı ve daha kolay olarak anlamlandırılabilmesi…

Google Sitenizi Optimize Etmenize Yardımcı Oluyor

Schema 4 büyük arama motorunun önemsediği bir konu ve hazırladığınız özgün içerikleri pazarlayabilmek için yapılan yönlendirmeleri uygulamak gerekiyor. Yapılan yönlendirmelerden sonra önemli bir avantajı elinize geçireceğiniz kesin. Burada site sahiplerinin hatta webmasterların bile henüz içeriklerinin değerini arttırabilmek için veri işaretleme yolunu tercih etmiyor veya hakkını vererek kullanmayı başaramıyor olması.

Google, Schema üzerindeki işlemleri kolaylaştırmak ve kolaylaştırmak yani arama motorları gözünden sitenizin nasıl göründüğünü sizlerle paylaşarak yaptığınız işlemlerin doğru olup olmadığını anlatmış oluyor.

Bu hizmetler için Google’ın bizlere sunduğu servisler Yapısal Veri İşaretleme Yardımcısı ve Yapısal Veri Test Aracı. Yukarıda bahsi geçen servisleri ve detaylarını ilerleyen yazılarımızda bulabileceksiniz.

 

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Hiper yerel sosyal medya pazarlaması nedir?

Hiper Yerel Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

0
Yerel çevrenizde büyük bir etki yaratmak ve şirketinizi ya da projenizi daha iyi bir boyuta taşımak istiyorsanız hiper yerel sosyal medya pazarlaması, şirketinizin başarısının...