Ana SayfaPazarlamaTwitter Reklam Geliri Yükseliyor ama Talep Azalıyor

Twitter Reklam Geliri Yükseliyor ama Talep Azalıyor

-

Twitter reklam geliri 2. çeyrekte geçen yıla nazaran %18 arttı. Reklam bütünleşmesi (engagement) %226 arttı. Fakat bu güzel rakamlara rağmen maalesef Twitter için her şey iyi gitmiyor. Twitter yaptığı açıklamada son çeyrekte reklam verenlerin talebinin azalmasının 2. ve 3. çeyrek performansını etkilediği söyleniyor.

twitter-ceyrek-gelirleri

Neden Reklam Verenler Twitter’ı Terkediyor?

Twitter reklam verenlerinin talebinin azalması için iki neden öngörüyor;

  1. İlk olarak, kalite çıtasını yükseltmek için pazara sürekli olarak sunulan reklamcılık çözümleri için sosyal medya bütçelerinde artan bir rekabet var.
  2. İkincisi biz reklam verenler için daha yüksek yatırım geri dönüşü (ROI) oluşturmaya çalışırken, halen nispeten daha premium CPE fiyatlandırma yapıyoruz. Bu hızlı büyüme yeteneğimiz karşısında karşıdan esen bir rüzgar etkisi yaratıyor.

Aslında reklam verenler Snapchat gibi yeni ve daha parlak sosyal medya platformlarına bakıyorlar. Bilindiği gibi Snapchat aktif kullanıcı sayısında Twitter’ı geçmiş durumda.

Bundan Sonra Twitter’ı Nasıl Bir Gelecek Bekliyor?

Geçtiğimiz pazartesi günü Twitter kullanıcı olmayanlara pazarlama çalışmalarını daha iyi vurgulamak için  Twitter’ın kısaca ne olduğunu anlattı. Twitter “Dünyanın herhangi bir yerinde şu anda neler olduğunu görebileceğiniz” bir yer olarak tanımlanmak istiyor.

Şüphesiz şirketin yeni kullanıcı edinme çabaları yardımcı olacak gibi gözüküyor. 2. çeyrekte 3 milyon yeni kullanıcı kazanmaları bunu gösteriyor.

Twitter, video reklam gelirleriyle büyüyeceğini düşünüyor. Bu nedenle NFL, MLB ve NHL gibi liglerle anlaşmalar yapmış durumda.

Sizce Twitter yaptığı hamlelerle reklam verenler için cazibe merkezi olacak mı?

 

Kaynakça :

Hasan Yaşar
Hasan Yaşar
İmza İnternet Teknolojileri, yönetici ortağı. 1999 yılından bu yana çeşitli internet projeleri geliştirdi. SEO ve internet konusunda danışmanlık veriyor. 1980 Konya doğumluyum. Konya Karatay Anadolu Lisesi’nden sonra İstanbul Kültür Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nü bitirdim. Bloğumda girişimcilik konularında yazılar paylaşarak tecrübelerimi aktarmaya çalışıyorum. 1999 yılından bu yana internet projeleri geliştiriyorum, halen İmza İnternet Teknolojileri firmasının kurucu ortağı olarak indir.com ve arama motoru projelerini yönetiyorum. Şirket olarak hem kendi projelerimizi yapıyoruz, hem de firmalara başta SEO olmak üzere danışmanlık hizmetleri veriyoruz. 2015 yılında Marmara Üniversitesi’nde misafir öğretim görevlisi olarak Yaratıcılık ve Yenilikçilik Yönetimi “Creativity and Innovation Management” dersleri, 2017 yılında Aydın Üniversitesi’nde misafir öğretim görevlisi olarak İnternet girişimciliği dersleri vermeye başladım. Bunun dışında İstanbul Kültür Üniversitesi’nde ve bağımsız olarak SEO Eğitimi vermeye başladım. Aynı zamanda Aydın Üniversitesi VR Lab.’da Danışma Kurulu’ndayım.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Pinterest'te Nasıl Takipçi Kazanılır?

Pinterest’te Nasıl Takipçi Kazanılır?

0
Pinterest, dijital ortamda pazarlama yapıyorsanız her yönden yararlanabileceğiniz sosyal medya platformlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Pinterest’in bir yıl içerisinde edindiği aktif aylık kullanıcı sayısı,...