Twitter reklam geliri 2. çeyrekte geçen yıla nazaran %18 arttı. Reklam bütünleşmesi (engagement) %226 arttı. Fakat bu güzel rakamlara rağmen maalesef Twitter için her şey iyi gitmiyor. Twitter yaptığı açıklamada son çeyrekte reklam verenlerin talebinin azalmasının 2. ve 3. çeyrek performansını etkilediği söyleniyor.

twitter-ceyrek-gelirleri

Neden Reklam Verenler Twitter’ı Terkediyor?

Twitter reklam verenlerinin talebinin azalması için iki neden öngörüyor;

  1. İlk olarak, kalite çıtasını yükseltmek için pazara sürekli olarak sunulan reklamcılık çözümleri için sosyal medya bütçelerinde artan bir rekabet var.
  2. İkincisi biz reklam verenler için daha yüksek yatırım geri dönüşü (ROI) oluşturmaya çalışırken, halen nispeten daha premium CPE fiyatlandırma yapıyoruz. Bu hızlı büyüme yeteneğimiz karşısında karşıdan esen bir rüzgar etkisi yaratıyor.

Aslında reklam verenler Snapchat gibi yeni ve daha parlak sosyal medya platformlarına bakıyorlar. Bilindiği gibi Snapchat aktif kullanıcı sayısında Twitter’ı geçmiş durumda.

Bundan Sonra Twitter’ı Nasıl Bir Gelecek Bekliyor?

Geçtiğimiz pazartesi günü Twitter kullanıcı olmayanlara pazarlama çalışmalarını daha iyi vurgulamak için  Twitter’ın kısaca ne olduğunu anlattı. Twitter “Dünyanın herhangi bir yerinde şu anda neler olduğunu görebileceğiniz” bir yer olarak tanımlanmak istiyor.

Şüphesiz şirketin yeni kullanıcı edinme çabaları yardımcı olacak gibi gözüküyor. 2. çeyrekte 3 milyon yeni kullanıcı kazanmaları bunu gösteriyor.

Twitter, video reklam gelirleriyle büyüyeceğini düşünüyor. Bu nedenle NFL, MLB ve NHL gibi liglerle anlaşmalar yapmış durumda.

Sizce Twitter yaptığı hamlelerle reklam verenler için cazibe merkezi olacak mı?

 

Kaynakça :

Give a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.