SEO önemini yitiriyor mu, firmalar SEO’ya önem vermeli mi gibi soruları sıkça duyuyoruz. Aslında Tesla’nın Seo Yöneticisi ilanı bir nevi buna cevap niteliğinde.

Tesla, tam adıyla Tesla Motors Inc. elektrikli araç ve elektrikli araç motor parçaları tasarlayan, üretimini yapan ve pazarlayan bir şirket. TSLA sembolü ile NASDAQ borsasında işlem görüyor. Şirketin kurucusu Elon Musk, aynı zamanda PayPal’ın da kurucularından. Tesla’nın yatırımcıları arasında Google kurucuları Sergey Brin ve Larry Page’de bulunuyor. Tesla, “Tesla Motorları Satış ve Hizmetleri Ltd. Şti.” adıyla 2015 Kasım ayında da Türkiye pazarına giriş yaptı. 2014 cirosu 3,198 Milyar dolar (2014). Elon Musk ismi ise şirket kadar meşhur, IronMan’deki Tony Stark karakterinin kendisinden esinlenildiği söyleniyor. Musk, Tesla dışında SolarCity ve SpaceX şirketlerininde kurucusu ve yöneticisi. Şirket hakkında bu kadar bilgi bile şirketin ne kadar önemli olduğunu anlatmaya yeterli.

Tesla Motors, ilk başta teslamotors.com domainini kullanıyordu, şubat 2016 itibariyle tesla.com ‘u satın aldılar ve an itibariyle tesla.com domainini kullanıyorlar. Daha önce yazmış olduğumuz “Domain Nedir?” ve “Domain ve SEO İlişkisi” yazılarına tekrar bir göz atmanızda fayda var. Tesla’nın almış olduğu tesla.com bu konuya ne kadar önem verdiğini aslında açıkça gösteriyor.

İlanlarında kullanmış oldukları kriterlere ve beklentilerine baktığımız zaman konunun Tesla için ne kadar önemli olduğunu daha iyi görebiliriz.

İlana başvurmak veya incelemek isteyenler linki takip edebilir.

Dipnot:

Konuyu Ross Hudgens’in tweet’ini paylaşan Volkan Kirtok’un tweeti sayesinde öğrendik. Aşağıda ilgili tweetleri görebilirsiniz.

 

Give a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.