Ana SayfaSEOGoogle, Zaman ve Hesaplama Gibi Sorguların Arama Sonuçlarını Gizliyor

Google, Zaman ve Hesaplama Gibi Sorguların Arama Sonuçlarını Gizliyor

-

Arama sonuçları sayfasında bir takım değişiklikler yapan Google bazı arama sonuçlarını gizliyor. Son 2 sene içerisinde belirli dönemlerde testlerini yaptığı bazı sorgu türleri için tam arama sonuçlarını gizlemeye ve bunun yerine yalnızca doğrudan yanıtlar vermeye başladı.

Google, Bazı Aramalarda Sonuçları Kısıtlıyor

Google Bazı Arama Sonuçlarını Gizliyor

Google’ın SERP‘te yaptığı bu değişiklik ile farklı konumlarda zaman, matematik hesaplamaları ve birim dönüşümleri içeren sorguları etkiliyor gibi görünüyor.

Örneğin, “Hindistan’da saat” araması aşağıdaki gibi bir arama sonuçları sayfası ile karşılaşacaksınız:

Google Bazı Arama Sonuçlarını Gizliyor

Matematik hesaplaması sorgusu arama sonuçları sayfası örneği:

Google Bazı Arama Sonuçlarını Gizliyor

Son olarak bir birim dönüşümü sorgusu arama sonuçları sayfası örneği

Google Bazı Arama Sonuçlarını Gizliyor

Birçok farklı sorgu test edildiğinde ve Google’ın belirli koşullardaki arama sonuçlarında kendi cevap alanını gösterip arama sonuçlarını gizleyeceğini düşünmek kaçınılmaz. Arama sorgusu ile ilgili kesin bir cevap olmaması durumunda veya başka olası yorumlar varsa, Google tam bir arama sonuçları sayfası gösterir. “5 × 5” için araması için bir hesaplama kutusu, bir halter programı arama sorgusu için normal arama sonuçları döndürecektir.

Benzer şekilde, “Londra’da saat” araması da Londra Times’ın yayınlanması için sonuçlara dönecektir.

Ayrıca, birim dönüşümlerin çok spesifik olması gerekir. “1L’den kaç ons” arama sorgusu cevap kutusu ile birlikte boş bir arama sonuçları kümesini döndürecek ancak “litreden onsa” araması tam arama sonuçları sayfası getirecektir. Bu değişiklik şu an tüm para birimi dönüştürme siteleri için iyi bir haber olması gereken para birimine uygulanmamaktadır.

Son olarak, Google Chrome kullananların mobil cihazlardaki arama sonuçlarında da arama sonuçlarını gizleyeceğini paylaşalım. Bu tür sorguları Firefox, Safari gibi başka tarayıcılarda tam arama sonuçları gösterilmeye devam ediyor.

Google, yüksek düzeyde spesifik cevaplar arayan mobil kullanıcılar için işleri hızlandırmaya çalışıyor. Ancak, bu süreçte Google, diğer yayıncılara yapılan tıklamaları engelliyor olabilir.

Kaynak: Search Engine Journal

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Ücretsiz SEO Aracı GTMetrix

 Ücretsiz SEO Aracı GTMetrix

0
GTMetrix, web sitelerinin performansını ölçen ve analiz eden bir çevrimiçi SEO aracıdır. Bu araç, web sitelerinin hızını, yüklenme süresini ve genel performansını değerlendirmek için...