Ana SayfaSosyal MedyaInstagram İstatistikleri Nasıl Analiz Edilir?

Instagram İstatistikleri Nasıl Analiz Edilir?

-

Instagram istatistikleri sadece işletme hesapları kullanıcıların sahip olduğun ayrıcalık diyebiliriz. Instagram, fotoğraf ve video paylaşım platformu olmasının yanında kullanıcıya sunmuş olduğu işletme profiliyle paylaşım yapmanın yanında büyük bir ticaret kapısı yerini almış durumda. Üretilen içeriklerin ortaya çıkarttığı Instagram İstatistikleri nasıl analiz edilir?

Instagram İşletme Profiline Nasıl Geçilir?

Instagram istatistikler özelliği nedir?

Instagram İstatistikleri özelliğinden kullanmak, sadece işletme profil hesaplarına sahip kullanıcıların faydalanabileceği bu özellik sayesinde ölçme değerlendirme olanağı ile paylaşımların takipçiler üzerinde etkileri geri dönüşler sayfanın ne kadar başarı oranları yaş dağılımları gibi verileri sunan özellik diyebiliriz. Karşımıza çıkan 3 terim açıklamasını açıklayarak istatistik özelliğini inceleyeceğiz.

  • Gösterim: Sadece yedi gün içerisinde paylaşılan gönderilerin kaç kişi gördüğünü belirtir.
  • Erişim: Paylaşılan gönderilerin, kaç kişinin profilinde gösterildiğini
  • Etkileşim: Gönderilere yapılan beğeni ve yorum sayısı kaç kişinin paylaşım ile ilgili etkileşimde bulunduğunu gösterir.

Hareketler, İçerik ve Hedef Kitle başlıkları altında Instagram İstatistikler verileri inceleyeceğiz.

Instagram İstatistikleri Nasıl Analiz Edilir?

Hareketler

 

Instagram paylaşımları ile profilinizin nasıl bir performans sağladığını gösterir. Unutmayalım bu veriler bir haftalık güreci sizinle paylaşır.

Bu sayede bir hafta boyunca size

  • Kaç kişi profilinizi ziyaret ettiği
  • Gönderilerin kaç kez görüntülendiği
  • Erişilen şahsi profil (tekil) hesapların sayısını hareketler bölümden takip edebilirsiniz .

İçerik

İçerik bölümün de hesap üzerinden yapmış olduğunuz paylaşım performans bilgilerini gösterir. Ayrıca bölümde paylaşımların “Tümünü Gör” seçenek alternatifi ile tüm paylaşımların performanslarını tek tek inceleyerek geçmişe yönelik gönderilerin durumlarını etkileşim, yorumlar gibi durumları üzerinden  kendi stratejinizi bu doğrultuda geliştirebilirsiniz.

Instagram hikayelerinin verilerini takiplerinde güncel olmanızı öneririz çünkü hikaye paylaşımlarının verileri sadece 14 gün boyunca saklanıyor bu süreç içerisinde gönderilerin istatistik verilerini görebilirsiniz.

     

Hedef Kitle

Instagram istatistikleri, Son bölümünde hedef kitlemiz kim olduğunu öğreniyoruz. Adından da bahsettiğimiz gibi takipçi hakkında bilgiler veriyor. Takipçilerin yüzdelik oranlar sunarak yüzde kaç oranla kadın ve erkeklerin oluşturduğunu hangi yaş grubunda olduğunu, hangi şehirde bulunduğunu, etkileşim günleri ve saatlerini incelediğimiz bölümdür.

Instagram satış için çok iyi bir mecra diyebiliriz fakat burada pazarlama yaparken, verileri iyi incelemek ve takip etmek gerekir. Hedef kitle de sunulan bilgiler sayesinde hedef kitleniz hakkında detaylı bir bilgiye sahip olduğunuz gibi yapmış olduğunuz paylaşımlar doğrultusun da hedef kitlenizi bilerek paylaşımlar hakkında araştırma yaparak “hedef kitlem şu yaş grubu nasıl paylaşımlar yapmak gerekir” gibi soruların cevabını bularak Instagram hesabınızın takipçi sayısında istediğiniz doğrultuda arttırarak geri dönüş alabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

2024'te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

2024’te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

0
E-ticaret firmaları Instagram'ı, ürünlerini ve hizmetlerini sergilediği popüler bir araç olarak kullanmaya başladı. Bu platform, e-ticaret yapan küçük/büyük bütün işletmeler için yeni bir çağ...