Ana SayfaSEOArama Motoru Sonuç Sayfası SERP Nedir?

Arama Motoru Sonuç Sayfası SERP Nedir?

-

Sizlere bu yazımızda SERP nedir, SERP ne işe yararSERP’in önemi nedir gibi sorulara cevap vereceğiz. SERP (Search Engine Results Page), arama motorlarındaki sonuç sayfasına verilen isimdir. Google’da her hangi bir kelime arattığınızda çıkan sayfaya SERP denir.

SEO, Adwords uzmanlarının bilmesi gereken en önemli konulardan biri olan SERP, piyasada daha çok SEO ile anılsada internet dünyasının en her yerinde karşınıza çıkacaktır.

İnternet üzerinde SEO ile alakalı bir çok makale/dosya bulunsada SEO yapabilmek için öncelikle SERP öğrenmeniz gereklidir. SERP optimizasyonu yapılmamış bir site üzerinde yaptığınız SEO çalışmaları hayal kırıklığı ile sonuçlanacaktır.

SERP (Search Engine Results Page)
SERP (Search Engine Results Page)

SERP Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Google’da arattığınız kelime sonucunda karşınızda gelen sayfaya arama motoru sonuç sayfası denir. Bu sayfadaki sıralamalar içerisinde en yukarı çıkmak için yapılan çalışmaların hepsine SEO denir. SEO yaparken dikkatli ve emin adımlarla yürümelisiniz. Yaptığınız küçük hatalar, büyük sıralama kayıplarına sebep olabilir. SERP optimizasyonu yapılmış bir sitede SEO yapmak çok daha kolaylaşır.

SERP Optimizasyonu Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yazı Başlığı

Sıralamalarda üst sıralara gelebilmenizin en önemli etkenlerinden biri yazı başlığıdır. Başlığınız hedef anahtar kelimeye ne kadar yakın olursa, sıralamalarda çıkma oranınız o kadar artacatır. Yazı yazmaya başlamadan önce Google üzerinde anahtar kelimenizi aratıp, başlık seçimlerinin nasıl yapıldığı ile alakalı bir analiz yapabilirsiniz.

Başlık seçiminizi yaparken dikkat etmeniz gereken noktalardan biride yetmiş karakteri geçmemenizdir. Yetmiş karakteri geçmiş bir başlık Google’da spam olarak algılanabilir. Orta uzunluktaki başlıklar bu iş için idealdir.

Kalıcı Bağlantı Ayarları

En çok kullanılan sistem olan WordPress üzerinden örnek vermek gerekirse, yeni kurulmuş bir WordPress’in kalıncı bağlantıları www.siteadresiniz.com/?p=2312 şeklinde olacaktır. Fakat kalıcı bağlantı ayarlarınızı düzgün yaparsanız, www.siteadresiniz.com/yazi-basligi ya da www.siteadresiniz.com/kategori/yazi-basligi şeklinde olut. URL’de anahtar kelime geçmesi SERP açısından çok önemlidir. Kalıcı bağlantı ayarı yapılmamış bir site yüksek sıralara sahip olamayacaktır.

Bonus;

SEO Nedir? başlığı altında bir yazı yazdınız ve kalıcı bağlantı ayarlarınıza kadar her şey doğru. Bu noktada alan adınızda geçiyorsa SEO kelimesi sizi öne geçirecektir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Rich Snippets Nedir?

Rich Snippets Nedir?

0
Rich Snippets, Türkçe’de zengin sonuçlar olarak da bilinir, arama motoru sonuç sayfalarında geliştirilmiş bilgiler veya veri parçacıkları gösterir. Bu snippets’lar, kullanıcılara arama sonuçlarında daha...