Ana SayfaSEOGoogle Search Console'a 4 Yeni Özellik

Google Search Console’a 4 Yeni Özellik

-

Yeni sürüme geçtikten sonra oldukça fazla güncelleme gerçekleştiren Google Search Console‘a 4 yeni özellik geliyor. Ancak bununla beraber 7 özellik Google Search Console’dan kaldırılıyor.

Google Search Console’a Eklenecek Yeni Özellikler

Google’ın açıklamalarına göre aşağıda yer alan özelliklerin tamamı Mart ayının sonuna kadar Search Console’a eklenmiş olacak.

1 – Dizin Kapsamı Raporundaki Tarama Hataları

Google Search Console’daki tarama hatalarının listesini daha etkili bir biçimde kullanabilmek ve kolay eylem gerçekleştirebilmek için odağı site dizini oluşturmak ve dizin oluştururken karşılaşılan sorunlara odaklanacak.

Tarama hataları “Dizin Kapsamı” raporunun içerisine taşınıyor. Google, bu işlem sayesinde site sahiplerinin hataları daha hızlı tespit edip sorunları en hızlı şekilde düzeltmelerini sağlamayı hedefliyor.

2 – Dizin Kapsamı Raporundaki Site Haritaları (Sitemaps) Verileri

Tıpkı “Tarama Hataları” bölümünde olduğu gibi “Site Haritaları” bölümü de “Dizin Kapsamı” bölümü altında yer alacak. Google, yine bu taşıma işleminin site sahiplerinin ilgilendiği URL’lere daha fazla odaklanabileceklerini ve bu işlemin kolaylaşacağını belirtiyor.

Google Search Console kullanıcıları, Site Haritası (Sitemaps) dosyaları içerisinde gönderileri URL’leri “Dizin Kapsamı” raporunun içerisinde filtreleyerek izleyebilecek.

3 – URL İnceleme Aracı İle Google Gibi Getir

Site sahipleri artık web sitelerindeki URL’leri kontrol etmek ve incelemek için Search Console’un yenilenen URL inceleme aracını kullanabilecek.

URL inceleme aracına eklenen “Google Gibi Getir” özelliğinin yanı sıra, URL inceleme aracı, HTTP başlıkları, sayfa kaynağı ve JavaScript konsol günlüğü gibi bilgileri gösterecek.

Araç, arama sonuçlarında mümkün olan en kısa sürede güncellemelerini sağlayacak.

4 – Ayarlara Kullanıcı Yönetimi

Search Console’un kullanıcı yönetimi arayüzü Ayarlar bölümü ile birleştirildi. Bu yeni özellik eski Search Console sürümünde yer alan kullanıcı yönetimi özelliklerinin yerini aldı.

Bazı Eski Özellikler Search Console’dan Kaldırılıyor

Aşağıdaki özelliklerden bazıları Search Console’dan kaldırılıyor, bazıları ise değiştiriliyor.

Eski Tarama Hataları Raporu: Dizin Kapsamı raporuna tarama hataları dahil edildiğinde, eski rapor kaldırılacaktır.
Tarama Hataları API’sı: Google, eski tarama hataları raporuyla aynı dahili sistemlere dayanan tarama hataları API’sini kullanımdan kaldırıyor.
HTML önerileri: Google’ın algoritmaları yıllar boyunca başlıkları göstermek ve geliştirmek konusunda çok iyi bir hale geldiğinden, Search Console artık kısa ve kopyalanan başlıklar hakkında bilgi göstermeyecek.
Mülkiyet Ayarları: Bu özellik yalnızca az sayıda kullanıcı tarafından kullanıldığı için kaldırılacak. Bunun yerine, Google yakında bir alanın tamamında bir Search Console hesabını yönetme seçeneği ekleyecek.
Android Uygulamaları: Bu özellik, ilgili işlevlerin çoğu Firebase paneline taşındığı için kaldırılacak.
Engellenen Kaynaklar: Engellenen kaynaklar artık URL inceleme aracında bulunabildiği için bu bağımsız bölüm kaldırılacak.
Yapısal Veri raporlama: Zengin Sonuçlar özellikleriyle desteklenmeyen Yapısal Veri türleri artık Search Console’da rapor edilmeyecek.

Kaynak: Google Webmaster Central Blog

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Instagram’da Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

Instagram’da Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

0
Instagram, günümüzde kişilerin ve kurumların en etkili sosyal iletişim araçlarından biri olarak ilk üçte yer alan bir sosyal medya platformudur. Instagram, kendinizi ürün veya...
Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir?