Ana SayfaSEOGoogle Search Console Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Google Search Console Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

-

Google Search Console sitenizin Google’da arama sonuçlarındaki durumunu ve siteniz için faydalı olabilecek iyileştirmeleri gösteren bir paneldir. Google tarafından geliştirilip verilerin direkt ana kaynaktan alındığı için verilerde kesinlik söz konusudur. Site sahiplerinin sitelerini ekleyerek siteleri hakkında bilgi almasını sağlayan araçtır.

Google Search Console Ne İşe Yarar?

Site sahiplerinin ve yöneticiler için içerisinde bir çok özellik barındırmaktadır. İçerisindeki özellikleri kullanarak ve uyarı panelindeki uyarıları dikkate alarak kullanıldığı zaman siteniz için çok faydası olacaktır. Ücretsiz bir panel olmasının yanında bu panel aracılığı içe sitenizi arama motoruna ekleyemezsiniz. Ancak sitenizin tüm içeriklerinin daha iyi ve hızlı şekilde dizine eklenebilmesi için sitemap yolunu gösterebilir birden fazla sitemap var ise sitenizde panele ekleyerek Google botlarının daha iyi gezinmesini ve dizine eklemesini sağlayabilirsiniz.

Google Search Console Nasıl Kullanılır?

 1. İlk olarak Google Search Console aracına giriş yapın.
 2. Daha sonra “Özellik Ekle” tuşuna basarak sonraki adıma geçin.
  Google Search Console Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır-1
 3. Karşınıza çıkacak alana verilerini takip etmek istediğiniz Alan adını girin.
  Google Search Console Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır-2
 4. Bu adımda ise sizden sitenin sahibi olduğunuzu doğrulamanızı istiyor.
  Google Search Console Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır-3Verdiği dosyayı indirerek FTP aracılığı ile sitenizin ana dizinine eklemeniz gerekiyor. Daha sonra “Doğrula” tuşuna basarak işlemi sonlandırabilirsiniz.

Google Search Console İle Ne Yapılabilir?

Arama Görünümü Menüsü altında şu özellikler bulunuyor.

 • Yapılandırılmış Veri – İşaretlenmiş verilerin takibini buradan yapabilirsiniz.
 • Hızlandırılmış Mobil Sayfalar – AMP olarak bilinen ve mobil tarayıcılarda etkinleşen sayfaların hızlı açılmasını sağlıyor.
 • Zengin Kartlar
 • Veri İşaretleyici – Bu alanda sitenize uygun verileri işaretleyerek
 • HTML GeliştirmeleriGoogle Search Console Nedir Ne İşe Yarar-htmlHTML Geliştirmeleri bölümünde yaptığınız hataları görüp düzeltebilirsiniz.

Arama Trafiği Menüsü altında şu özellikler bulunuyor:

Google Dizini Menüsü altında şu özellikler bulunuyor:

Tarama Dizini altında ise şu özellikler bulunuyor:

Can YİĞİTEROL
Can YİĞİTEROL
1999 Yılında Çorum'da doğdum. İnternet teknolojileri alanında kendimi okuma yazmayı öğrendiğim zamandan bu yana geliştiriyorum. Uzmanlık alanı olarak SEO ve Dünya'nın en büyük içerik yönetim sistemi olan Wordpress üzerinde kendimi geliştirmeye devam ediyorum. 7 yıldır kişisel blog sayfamda düşüncelerimi paylaşıyorum. Arama motoru optimizasyonunun bir sihir olduğuna inanıyorum ve bu beyinde sihire fazlasıyla yer var...

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

0
SEO uyumlu içerik, web site ve içeriklerinizin arama motorlarında daha iyi bir performans göstermesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle, SEO uyumlu içerik yazımı konusunda...