Ana SayfaPazarlamaStumbleUpon 16 yılın ardından kapanıyor

StumbleUpon 16 yılın ardından kapanıyor

-

Sektörde bazılarının hala açık olup olmadığı bile bilmediği içerik keşif platformu StumbleUpon, 2002 yılında hayatımıza girmiş ve uzun yıllar içeriklere ulaşma veya ürettiğimiz içerikleri kitlelere ulaştırmamıza yardımcı olmuştu. Son zamanlarda o eski halinden eser kalmayan StumbleUpon kapanıyor.

StumbleUpon kurucu ortaklarından Garett Camp blog yazısıyla bu haberi paylaştı.

StumbleUpon Kapanıyor

Facebook ve Twitter günlerinden önce 2002’de lanse edilen StumbleUpon, sosyal paylaşım sitelerinden bir tanesiydi ve yeni içerikler keşfetmek isteyenler ile içeriklerini daha büyük bir kitle oluşturmaya yardımcı oluyordu. StubleUpon üzerinden ilgilendiğiniz içeriklere benzer içerikler sunarak daha önce adını duymadığınız siteleri aynı ste içerinde keşfedebiliyor olmak gibi önemli bir avantaja sahipti.

Üstelik 16 yıl boyunca web yayıncıları için önemli bir trafik kaynağı olma gücü vardı. Bugüne kadar StumbleUpon’da 40 milyon kullanıcı 60 milyardan fazla paylaşımda bulundu. Kullanıcıların tek bir tıklama ile bir içerikten diğerine geçmelerine izin vermek başlangıçta çok fazla benimsenmiş ve önemli bir sıçrama yapmasına neden olmuştu. Sadeliği ve yüksek kullanıcı ilgisi daha yetenekli platformlar ortaya çıktıkça cazibesini kaybetti.

Önerilen Yazı: Sosyal Medya Hesaplarınızın Değerini Ölçen Klout Kapanıyor!

StumbleUpon kurucu ortaklarından Garett Camp, kapanış haberinden sonra sorunsuz bir geçiş sağlayabilmek amacıyla bir başka paylaşım platformu olan Mix ile entegrasyonu sağlayacaklarını açıkladı. Garett Camp bu kapanış ve geçiş süresini 30 Haziran olarak belirtti. Bununla birlikte 30 Haziran’a kadar StumbleUpon’da bulunan paylaşımlarınız, ilgi alanlarınız ve etiketleriniz gibi kişiselleştirdiğiniz özellikleri Mix’e aktarıp kullanmaya devam edebileceğinizi de iletiyor.

Cofounder Garrett Camp, StumbleUpon’un 2002’de başlamasından bu yana web’in nasıl değiştiğini anlatıyor:

“StumbleUpon’u başlattığından beri internet erişimi olan insanların sayısı yaklaşık 10 kat arttı. Cep telefonları ve sosyal medya hayatımızı değiştirdi. İçeriği paylaşacak veya barındıracak platformların sayısı da önemli ölçüde artmış gösterdi ancak web’deki patlayan içerik miktarını filtrelememize ve bu hengame içerisinde  doğru sinyal bulmamıza yardımcı olmak için hala daha iyi araçlara ihtiyaç duyuyoruz. Ve StumbleUpon’dan öğrendik ki, basitlik ve değerli içeriklere ulaşmak önemli. ”

Garett Camp gelecekte, StumbleUpon’u inşa ederken öğrendiği derslerin üzerine koyarak yeni keşif platformu Mix.com’u daha da ileriye taşıyacak. StumbleUpon hesapları önümüzdeki ayın sonunda Mix’e geçirilecek.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

SEO'ya Ne Kadar Zaman ve Para Ayırmalıyım?

SEO’ya Ne Kadar Zaman ve Para Ayırmalıyım?

0
SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), çevrim içi görünür olmanıza, hedef kitlenize ve potansiyel müşterilerinize ulaşabilmek için gerekli bir stratejidir. SEO çalışmaları zaman ve emek gerektiren uzun...