Ana SayfaSosyal MedyaSosyal Medya Hesaplarınızın Değerini Ölçen Klout Kapanıyor!

Sosyal Medya Hesaplarınızın Değerini Ölçen Klout Kapanıyor!

-

Sosyal medyanın etkin kişileri ve influencerlar için önemli bir kaynak olan bir devir sona eriyor, Klout kapanıyor. 2011’in en heyecan veren teknoloji şirketlerinden biri olan Klout dün (10 Mayıs 2018) Twitter hesabından yaptığı paylaşımla kötü haberi verdi. Klout kapanıyor.

Klout Kapanıyor

Ocak 2017’de 90 günlük periyotlara bölerek hazırladığımız Türkiye’de İnternet ve Teknoloji Kategorisinde En Etkin 100 Kişi listemizde sosyal medya hesaplarının etkinliğini değerlendirmeye yarayan Klout kapanıyor. “Tüm hayranlarımıza: dikkatli bir şekilde düşündükten sonra Klout web sitesini ve Klout Puanını kapatmaya karar verdik. Bu, 25 Mayıs 2018’de gerçekleşecek. Size hizmet etmek bir zevkti ve yıllar boyunca devam eden desteğiniz için teşekkür ederiz.” metniyle paylaştıkları Tweet ile 25 Mayıs 2018’de kapanacaklarını belirttiler.

 

Klout, 2009’da Joe Fernandez tarafından kısmen Twitter’da bir iş bağlantıları kurabilmek için kuruldu. Ancak, insanların sosyal medyaya verdikleri öneme veya nüfuzuna göre sıralanması çok fazla ilgi çekti. 4 milyon dolarlık girişim sermayesinin 40 milyon dolar arttırılması için yeterince güçlü bir fikir olduğu ortaya çıktı ve geliştirmelere devam edildi. Klout, takip eden süreçte 2014 yılında dijital pazarlama araçlarını üreten özel bir şirket Lithium Technologies’e 200 milyon dolar karşılığında satıldı.

Klout, kullanıcıların Facebook, Twitter, Linkedin, FourSquare, Instagram, Flickr, Blogger, LastFM, Tumblr, WordPress, Google Plus ve Pinterest verilerini paylaşmalarını sağladı ve bu verileri, kullanıcılara kendi algoritmalarına göre “Klout puanı” olarak adlandırılan, 1 ile 100 arasında bir popülerlik metriği vererek sağladı.

Klout Skoru Nasıl Hesaplanıyor? Klout Skoruna Etki Eden Faktörler

İşte bugün alınan Klout ekran görüntüsü:

Klout Ekran Görüntüsü
Klout Son Ekran Görüntüsü

Açık bir şekilde dile getirmek gerekirse, Klout puanları büyük bir Twitter fenomeni olmayı gerektirmediği sürece muhtemelen uzun vadeli stratejiyle uyumlu olmadığı için ömrünün sonuna geldi. Yıllar geçtikçe, Klout puanları, teknoloji ve Twitter takıntısı için bir sorun haline geldi. TechCrunch’un kurucusu Michael Arrington, Ağustos 2012’de “Klout, bir süredir komik cümlelerimin vurucu noktalarından biri olmuştu.”

Klout kapanıyor ama oyun tamamen bitmedi. Hess, “Twitter’a dayanan yeni bir sosyal etki puanlama metodolojisi” biçiminde potansiyel bir Klout yenilemesine büründü ve Lityum’un yakında piyasaya sürmeyi planladığı anlaşılıyor. Klout’u blog zincirine geri getirmeye niyetli görünüyor.

Kaynak: indir.com

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...